„Disznóparéj” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Addbot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: 47 interwiki link migrálva a Wikidata d:q156344 adatába
187. sor: 187. sor:
[[Kategória:Növénynemzetségek]]
[[Kategória:Növénynemzetségek]]
[[Kategória:Egyéves növények]]
[[Kategória:Egyéves növények]]

[[en:Amaranth]]
[[ar:قطيفة (نبات)]]
[[az:Qaratərə]]
[[bg:Щир]]
[[br:Amarant]]
[[ca:Amarant]]
[[cs:Laskavec]]
[[de:Amarant (Pflanzengattung)]]
[[eo:Amaranto]]
[[es:Amaranthus]]
[[eu:Amaranto]]
[[fa:تاج خروس]]
[[fi:Revonhännät]]
[[fr:Amarante (plante)]]
[[he:ירבוז]]
[[hi:चौलाई]]
[[hsb:Šćěrjenc]]
[[hy:Հավակատար]]
[[id:Bayam]]
[[io:Amaranto]]
[[it:Amaranto (alimento)]]
[[ja:アマランサス]]
[[jv:Bayem]]
[[kk:Амарант]]
[[kn:ದಂಟು]]
[[ko:아마란스]]
[[ln:Bítɛkutɛku]]
[[lt:Burnotis]]
[[ms:Bayam]]
[[nah:Huauhtli]]
[[nl:Amarant (geslacht)]]
[[pl:Szarłat]]
[[pnb:کیویچا]]
[[pt:Amaranto]]
[[qu:Sankurachi]]
[[ru:Амарант]]
[[sa:वास्तुकम्]]
[[simple:Amaranth]]
[[su:Bayem]]
[[sv:Amarantsläktet]]
[[sw:Mchicha]]
[[te:తోటకూర]]
[[tr:Amaranthus]]
[[tt:Амарант]]
[[uk:Щириця]]
[[vi:Chi Dền]]
[[zh:苋属]]

A lap 2013. március 9., 06:57-kori változata

Amaranthus
Bókoló disznóparéj (Amaranthus caudatus)
Bókoló disznóparéj (Amaranthus caudatus)
Rendszertani besorolás
Ország: Növények (Plantae)
Törzs: Zárvatermők (Magnoliophyta)
Csoport: Valódi kétszikűek (eudicots)
Csoport: Core eudicots
Rend: Szegfűvirágúak (Caryophyllales)
Család: Disznóparéjfélék (Amaranthaceae)
Alcsalád: Disznóparéjformák (Amaranthoideae)
Nemzetség: Amaranthus
L.
Fajok
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Amaranthus témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Amaranthus témájú médiaállományokat és Amaranthus témájú kategóriát.

A disznóparéj vagy amaránt (Amaranthus) a szegfűvirágúak (Caryophyllales) rendjébe tartozó disznóparéjfélék (Amaranthaceae) családjának névadó nemzetsége. A világ számos részén elterjedt. Körülbelül 100 faj tartozik ide. Ezek a fajok sok szempontból hasonlítanak a Celosia fajokra. A legtöbb disznóparéj egyéves növény.

A növény tudományos neve a görög amarantos (Αμάρανθος vagy Αμάραντος) szóból származik, melyek jelentése: ami sose hervad, vagy a nem hervadó (virág).

Származása, elterjedése

A legtöbb faj Amerikában honos; zömmel a 18. században hurcolták be őket Európába, ahol őshonosnak mindössze két alfaj, illetve változat tekinthető:

Megjelenése, felépítése

Virágai sokféle színárnyalatúak lehetnek. A Magyarországon élő fajták legkönnyebben nővirágjaik alaktani jegyei alapján különböztethetők meg.

Életmódja, élőhelye, összetevői

Mivel a szél porozza be őket és gyakran kereszteződnek, az egyes fajok nagyon változékonyak, nehéz őket megkülönböztetni.

-Omega-3 zsírsavakban a leggazdagabb növény -C-vitamin -E-vitamin -Glutation -Oxálsav -Alkaloidák -Zsírsavak -Kumarinok -Flavonidok -Szívglikozidok -Glikozidok

Felhasználása

Sok faját gyomnövénynek tekintik, mások azonban értékes zöldség-, gabona- vagy dísznövények. Ízét a sóskához tudnám hasonlítani. Felhasználhatjuk salátának, salátaadaléknak, diétás ételekhez, illetve vegetáriánus konyhában fűszernek. Levelei és szárai nagyon finom, sós, fűszeres ízűek. A leveleket vajban megpárolva, levesek ízesítésére használható fel. Az idősebb leveleket spenótként készíthetjük el. Sült húsokhoz, illetve grillezett ételekhez kiváló. Fiatal levelei a paradicsom saláta finom ízesítője. A fiatal levelek sószegény diétás ételek ízesítésére alkalmas. A megkent kenyér tetejére tehetünk felaprított porcsint.Télire, megsózva, üvegekbe rakva, ecettel vagy borral felöntve tartósítható. Szárítva elveszti értékes íz- és zamatanyagait, de fagyasztani lehet. Régi angol receptek szerint leveleit a kapribogyóhoz hasonlóan tehetjük el. Meleg ételekbe az utolsó pillanatban tegyük, így kevésbé veszti el zamatanyagait és magas C-vitamin-tartalmát.

Gabonanövény, gyógyhatás

Számos faját a magok miatt termesztik, főleg Ázsiában és Amerikában. Fontos tápláléknövénye volt az inkáknak és az Andokban ma kiwicha néven említik. A régi aztékok is ismerték, ők huautli-nak nevezték a növényt. Más mexikói bennszülött népek rituális italokat és táplálékokat készítettek belőle.

Sokan a mai napig megpirítják az amaránt magokat pattogatott kukoricához hasonlóan és mézzel vagy melasszal keverik; ezt a keveréket alegría-nak nevezik (spanyolul „vidámságot” jelent).

Az amarántmag teljes értékű fehérjét és növényi rostokat tartalmaz, ásványi anyagokban gazdag (vas, magnézium, réz és mangán).

Bizonyított gyógyhatások:

Szív és érrendszeri betegségek Szív problémák Érelmeszesedés Koleszterin szint Cukorszint (jó hatást gyakorol koleszterin és cukor szintre) Immunrendszer erősítő Védi az artériákat Reumatikus megbetegedések (belsőleg és külsőleg pakolásként) Izomgörcs fellazítása Aranyér Stressz Álmatlanság Bőrgyulladás, ekcéma, égési sebek Húgyúti betegségek, gyulladások Fejfájás, megfázás, influenza Fogínygyulladás forrás: antalvali.com

Fontosabb fajok

Magyarországon honos fajok

Kertekben ültetett fajok

Rendszertani felosztása

A nemzetséget két fajsorra tagolják:

1. Amaranthotypus: e fajok virágzata hosszús, tömött, szártetőző álfüzér. A virágok öttagúak, az egymagvú termés tokja általában jellegzetesen leváló kupakkal nyílik (kivéve a Bouchon-disznóparéjt, amelynek toktermése zárva marad. Ebbe a szekcióba vetési és ruderális gyomok (szőrös disznóparéj, karcsú disznóparéj, Bouchon-disznóparéj), valamint kivadulásra hajlamos dísznövények (bíbor disznóparéj és bókoló disznóparéj) tartoznak.

2. Blitopsis csaknem minden, ide tartozó faj virágzata rövid, a levél hónaljában növő csomó. E virágok háromtagúak, a fajok egy részének termése nem nyílik fel. Az ide tartozó fajok (labodás disznóparéj, fehér disznóparéj, bodros disznóparéj, cigány disznóparéj, vöröslő disznóparéj és zöld disznóparéj) szántóföldi és ruderális gyomtársulásokban fordulnak elő.

Képek

Források

További információk

Commons:Category:Amaranthus
A Wikimédia Commons tartalmaz Disznóparéj témájú médiaállományokat.