„Zöldhalompuszta” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Nincs szerkesztési összefoglaló
→‎Fekvése: elírások
2. sor: 2. sor:


==Fekvése==
==Fekvése==
[[Borsod-Abaúj-Zemplén]] megyében, [[Mezőkeresztes]]től, 10 km-re található.
[[Borsod-Abaúj-Zemplén]] megyében, [[Mezőkeresztes]]től 10 km-re található.
Zöldhalompuszta, [[1995]]. [[január 1]]-jéig Mezőkereszteshez tartozott, ekkor vált [[Csincse]] részévé. Az [[1920-as évek]]ben, a Kubik-család birtoka. Ezen a területen volt a család temetkezési helye. Itt találták egy új sír kiásásakor az egyik legjelentősebb [[szkíta]] leletet. Az ásatásokat [[1928]]-ban dr. [[Fettich Nándor]] régész vezette. Zöldhalompuszta jelentőségét az adja, hogy az itt talált [[szkíta aranyszarvas|aranyszarvas]] is bizonyítja: a szkíták hiedelemvilága közel állt a [[sámánizmus]]hoz. A [[szarvas]] több sámánhitű nép hiedelem világának központi eleme, A területet később kelták, az [[V. század]]ban [[jagizok]] és [[szarmaták]] lakták, majd az évezred utolsó harmadában megjelentek az [[avar]]ok és [[hun]]ok.
[[1995]]. [[január 1]]-jéig Mezőkereszteshez tartozott, ekkor vált [[Csincse]] részévé. Az [[1920-as évek]]ben a Kubik-család birtoka, ezen a területen volt a család temetkezési helye. Itt találták egy új sír kiásásakor az egyik legjelentősebb [[szkíta]] leletet. Az ásatásokat [[1928]]-ban dr. [[Fettich Nándor]] régész vezette. Zöldhalompuszta jelentőségét az adja, hogy az itt talált [[szkíta aranyszarvas|aranyszarvas]] is bizonyítja: a szkíták hiedelemvilága közel állt a [[sámánizmus]]hoz. A [[szarvas]] több sámánhitű nép hiedelem világának központi eleme, A területet később kelták, az [[V. század]]ban [[jagizok]] és [[szarmaták]] lakták, majd az évezred utolsó harmadában megjelentek az [[avar]]ok és [[hun]]ok.


==Lásd még==
==Lásd még==

A lap 2008. április 30., 16:05-kori változata

Zöldhalompuszta

Fekvése

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Mezőkeresztestől 10 km-re található. 1995. január 1-jéig Mezőkereszteshez tartozott, ekkor vált Csincse részévé. Az 1920-as években a Kubik-család birtoka, ezen a területen volt a család temetkezési helye. Itt találták egy új sír kiásásakor az egyik legjelentősebb szkíta leletet. Az ásatásokat 1928-ban dr. Fettich Nándor régész vezette. Zöldhalompuszta jelentőségét az adja, hogy az itt talált aranyszarvas is bizonyítja: a szkíták hiedelemvilága közel állt a sámánizmushoz. A szarvas több sámánhitű nép hiedelem világának központi eleme, A területet később kelták, az V. században jagizok és szarmaták lakták, majd az évezred utolsó harmadában megjelentek az avarok és hunok.

Lásd még

Forrás

Dr. Fettich Nándor, A zöldhalompusztai szkita lelet. Budapest, 1928.