„Fesztivál” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
153. sor: 153. sor:
* dr. Nagy László: Nagyrendezvények és kongresszusok szervezése (Budapest, 1991)
* dr. Nagy László: Nagyrendezvények és kongresszusok szervezése (Budapest, 1991)


== Külső hivatkozások ==
{{Commonskat|Festivals}}
{{Commonskat|Festivals}}
* http://www.fesztivalportal.hu/
* http://www.fesztivalportal.hu/

A lap 2018. február 8., 21:40-kori változata

Bejárat a Sziget fesztiválra

A fesztivál fogalma alatt ünnepi játékokat, időszakos kulturális ünnepeket, művészeti bemutatókat, seregszemléket értünk. Tágabb értelmezésben a fesztivál azonos időpontban rendezett különböző rendezvények összessége. Ilyen például a Budapesti Tavaszi Fesztivál is.

A fesztiválok mint nagyrendezvények turisztikai látnivalóként rendkívül fontosak. A fesztiválok szerepelnek a legtöbbször a turisztikai eseménynaptárakban és programfüzetekben a nagyrendezvények sorában, mint a külföldiek számára ajánlott rangos programok. A nagy múltú, hagyományos népi fesztiválok a megőrzött folklór, tánc és zene közvetítésével a turisták számára - az adott nyelv ismerete nélkül is - érthetőek, élvezhetőek. Ezen rendezvények esetében eredetileg elsősorban ünnepekről van szó, amelyeket a nép és a vallás nem külsődleges, hanem belső szükséglet kielégítésére hozott létre. Az ünnepek az emberekért vannak és csak ezután képeznek turisztikai programokat.

Történelem

A fesztiválok, tömeges ünnepségek, karneválok, „fieszták” különböző hagyományok alapján alakultak ki. E fesztiváloknak meghatározott közege (népi, vallási), színhelyei (templom, tenger) és funkciói voltak. E funkciók stabilizáló jellegűek voltak, amennyiben a közösség összetartozását célozták, feszültségoldó, amennyiben békét akar, ajándékok átadására szolgál. Az ünnep információkat is közvetített, azáltal hogy az együvé tartozás jeleként újra és újra megrendezték, de jeleket és közleményeket is hordozott a benne lévő rítusok a vele együtt járó öltözetek és ételek által. Az ilyen fesztiválokat ma éppen hagyományőrző jellegük, belső tartalmuk miatt, kifejezőerejük által kezelik kiemelkedő módon, mert bennük a külső szemlélő egy önfeledten szórakozó közösséget fedez fel.

A fesztiválok típusai

A fesztiválokat az alábbiak szerint osztályozhatjuk:

Hagyományos népi fesztiválok

Kulturális fesztiválok

  • Összművészeti, évszakhoz kötődő
Budapesti Tavaszi Fesztivál
Plácido Domingo Classics Fesztivál
Oktoberfest
Edinburgh-i Fesztivál
MédiawaveForráshivatkozás-hiba: Egy <ref> címke lezáró </ref> része hiányzik||Madrid||„Noche Vieja szilveszter éjszakai fieszta a Puerta del Sol-on”

|}

A fesztiválok megszervezése

A fesztiválok és általában a nagyrendezvények megrendezésével szembeni elvárások:

  • A rendezvény feleljen meg az alapvető tartalmi követelményeknek, épüljön a népi-, történelmi hagyományokra. Elégítse ki a modern kor igényeit!
  • Célszerű, ha a rendezvény valamely kulturális sport, vagy müvelődésügyi intézmény védnöksége alatt áll, amely kapcsolatot tart a helyi önigazgatási szervekkel.
  • A rendezvénynek ki kell sugároznia helyi, országos vagy nemzetközi vonzerőt a szerzett tapasztalatok alapján, vagy más hasonló rendezvényekkel összehasonlítva.
  • A rendezvény helyszín, időpontja, a férőhelyek száma, a helyárak, a belépők ellenkörzésének módszerének kidolgozása mellett meg kell tervezni a költségvetése forrás oldalát is.
  • Gondoskodni kell a rendezvény megközelítésének és megrendezésének lehetőségeiről, az évszak helyi időjárásának megfelelően be kell szerezni a tűz és közrendvédelmi szervek engedélyét is.
  • A rendezvény sikere érdekében illetve a közönség kényelme érdekében gondoskodni kell a vendéglátási, higiéniai szolgáltatásokról a közegészségügyi és járványügyi hatóságoknál.
  • Garantálni kell a rendezvény megalapozott stabilitását és rendszere ismétlődését (évente, kétévente), ami szükséges a programozhatóság, az értékesítés és a reklám szempontjából.
  • Már a kezdet során az installáció többrendeltetésű kivitelezésére kell ügyelni, a környezet rendezésekor is a folyamatosságra kell törekedni és a helyi lakosság megnyerésével is a jövőt kell biztosítani.

Források

  • dr. Nagy László: Nagyrendezvények és kongresszusok szervezése (Budapest, 1991)
Commons:Category:Festivals
A Wikimédia Commons tartalmaz Fesztivál témájú médiaállományokat.