Ugrás a tartalomhoz

Palomar Obszervatórium

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen B.Zsoltbot (vitalap | szerkesztései) 2021. április 1., 12:51-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (AWB)
Palomar Obszervatórium
TelepülésSan Diego megye
Építési adatok
Építés éve1928
Megnyitás1928
Hasznosítása
Felhasználási területcsillagászati obszervatórium
TulajdonosCalifornia Institute of Technology
KezelőCalifornia Institute of Technology
Alapadatok
Tszf. magasság1712 m
Elhelyezkedése
Palomar Obszervatórium (Kalifornia)
Palomar Obszervatórium
Palomar Obszervatórium
Pozíció Kalifornia térképén
é. sz. 33° 21′ 21″, ny. h. 116° 51′ 50″Koordináták: é. sz. 33° 21′ 21″, ny. h. 116° 51′ 50″
Térkép
Palomar Obszervatórium weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Palomar Obszervatórium témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Palomar Obszervatórium egy magántulajdonban lévő obszervatórium Kalifornia állam San Diego megyéjében, 145 kilométerre Los Angelestől délkeletre, a Palomar hegység területén. Tulajdonosa és üzemeltetője a Kaliforniai Technológiai Intézet (Caltech), a kutatási időt a Caltech és kutatási partnerei használják fel, köztük a Jet Propulsion Laboratory (JPL) és a Cornell Egyetem.[1]

Az obszervatórium több távcsövet üzemeltet, köztük a híres 508 cm-es Hale távcsövet, és a 122 cm-es Samuel Oschin távcsövet.

Története

George Ellery Hale amerikai csillagász 1928-ban publikálta a Harper's magazinban a Nagy távcsövek lehetőségei című cikkét. Ez a cikk tartalmazta azokat az elképzeléseket, amelyek alapján végül megépült az 508 cm-es távcső. Hale remélte, hogy a cikk felkelti az amerikai publikum érdeklődését és támogatni fogják a projektet. A cikk megjelenése után levelet írt a Rockefeller Alapítvány oktatási bizottságának, amelyben segítséget kért a terv megvalósításához.[2] A távcsőnek otthont adó kupolát 1936-ban építették. A második világháború késleltette a projektet, mivel minden mérnök háborús projekteken dolgozott.

A megépült távcső a világ legnagyobb távcsöve volt 1949-től egészen 1976ig a BTA–6 távcsövének megépítéséig, és a második legnagyobb 1992-ig, amikor megépült a hawaii Keck I távcső.

A környékbeli települések nagy része árnyékolt közvilágítást alkalmaz, hogy csökkentse az obszervatóriumot zavaró fényszennyezést.

Igazgatók

Etimológia

A palomar szó a spanyol nyelvből származik, jelentése „galambdúc”. A név valószínűleg a nagy számú galambra utal, amiket ősszel és tavasszal lehet látni a Palomar hegységben.

Jegyzetek

  1. Palomar Observatory
  2. Archivált másolat. [2012. június 20-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. július 16.)