Momentumok módszere
A statisztikában a momentumok módszere a populáció paraméterei becslésének egy módja.
A módszer első lépése a populációmomentumok (azaz a szóban forgó valószínűségi változó hatványainak várható értékei) kifejezése a vizsgált paraméterek függvényében. Ezeket a kifejezéseket ezután egyenlővé tesszük a mintamomentumokkal. Az így kapott egyenletek száma megegyezik a becsülendő paraméterek számával. Ezeket az egyenleteket ezután megoldjuk a kérdéses paraméterekre. A megoldások ezeknek a paramétereknek a becslései.
A momentumok módszerét Pafnutyij Csebisev vezette be 1887-ben a központi határeloszlástétel bizonyítása során. Az az elképzelés, hogy megfelelő empirikus momentumokat a populációmomentumokkal kell egyenlővé tenni, legalább Pearsonig megy vissza.
Módszer
[szerkesztés]Tegyük fel, hogy a probléma darab ismeretlen paraméter becslése, amik a valószínűségi változó eloszlásfüggvényét parametrizálják.[1] Tegyük fel, hogy az eloszlás első momentuma felírható a paraméterek függvényeként:
Vegyünk egy méretű mintát, ami a értékeket eredményezi . A indexekre legyen
a j-edik mintamomentum, ami empirikus becslése. A paramétekre adott becsléseink – melyeket rendre a változók jelölnek – az alábbi egyenletek megoldásaiként vannak definiálva (ha ilyen megoldás létezik):
Előnyök és hátrányok
[szerkesztés]A momentumok módszere meglehetősen egyszerű, és konzisztens becsléseket ad (nagyon gyenge feltételezések mellett), bár ezek a becslések gyakran torzítottak.
A momentumok módszere a maximum likelihood módszer alternatívája.
Egyes esetekben azonban a maximum likelihood módszer által adott egyenletek megoldhatatlanok lehetnek számítógépek nélkül, míg a momentum alapú becslések sokkal gyorsabban és könnyebben kiszámíthatóak. A könnyű kiszámíthatóság miatt a momentum-becslések használhatók a likelihood egyenletek megoldásainak első közelítéseként, majd az egymást követő javított közelítések a Newton–Raphson-módszerrel kereshetők. Ily módon a momentumok módszere segíthet a maximum likelihood becslések megtalálásában.
Egyes esetekben, nagy mintáknál ritkán, de kis mintáknál nem olyan ritkán, a momentumok módszerével adott becslések kívül esnek a paramétertéren (ahogy az alábbi példában látható); ilyenkor nincs értelme rájuk hagyatkozni. Ez a probléma soha nem merül fel a maximum likelihood módszernél. A momentumok módszerével kapott becslések sem feltétlenül elégséges statisztikák, azaz néha nem veszik figyelembe a mintában szereplő összes releváns információt.
Más szerkezeti paraméterek (pl. hasznossági függvény paraméterei, ismert valószínűségi eloszlás paraméterei helyett) becslésekor előfordulhat, hogy nem ismertek megfelelő valószínűségi eloszlások, és a momentum alapú becslések előnyben részesíthetők a maximum likelihood becsléssel szemben.
Példák
[szerkesztés]A momentumok módszerének példakénti alkalmazása a polinomiális sűrűségfüggvények becslése. Ebben az esetben egy közelítő -ed fokú polinom az intervallumon van meghatározva. A momentumok módszere ezután egy egyenletrendszert ad, amelynek megoldása egy Hankel-mátrix invertálásával jár.[2]
Egyenletes eloszlás
[szerkesztés]Tekintsük az egyenletes eloszlást a intervallumon: . Ha akkor
Ezen egyenletek megoldása azt adja, hogy
Ha adott egy minta, akkor használhatjuk a mintamomentumokat -t és -t ezekből a képletekből hogy megbecsüljük -t és -t .
Ne feledjük azonban, hogy ez a módszer bizonyos esetekben inkonzisztens eredményeket adhat. Például ha a minta a becslés a eredményt adja annak ellenére, hogy és így lehetetlen hogy a minta az eloszlásból származzon.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Kimiko O. Bowman and L. R. Shenton, "Estimator: Method of Moments", pp 2092–2098, Encyclopedia of statistical sciences, Wiley (1998).
- ↑ J. Munkhammar, L. Mattsson, J. Rydén (2017) "Polynomial probability distribution estimation using the method of moments". PLoS ONE 12(4): e0174573. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0174573
Fordítás
[szerkesztés]Ez a szócikk részben vagy egészben a Method of moments (statistics) című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.