Közönséges kutyaszömörcsög

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Közönséges kutyaszömörcsög
Rendszertani besorolás
Ország: Gombák
Törzs: Bazídiumos gombák
Osztály: Agaricomycetes
Rend: Phallales
Család: Phallaceae
Nemzetség: Mutinus
Tudományos név
Mutinus caninus
(Huds.) Fr. (1849)
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Közönséges kutyaszömörcsög témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Közönséges kutyaszömörcsög témájú médiaállományokat és Közönséges kutyaszömörcsög témájú kategóriát.

A közönséges kutyaszömörcsög (Mutinus caninus) a szömörcsögfélék családjába tartozó, Európában és Észak-Amerikában elterjedt, kellemetlen szagú gombafaj.

Megjelenése[szerkesztés]

A közönséges kutyaszömörcsög termőteste kezdetben egy 2-4 cm hosszú és 1-2 cm széles ún. boszorkánytojás, amely eleinte a felszín alatt, a talajban fejlődik. Külső burka fehéres, puha, ruganyos tapintású, alján micéliumzsinórral kapcsolódik a földhöz.

A boszorkánytojás egy idő után felreped és hamar (általában néhány óra alatt) kinő belőle a 6-12 cm magas és 0,4-0,8 cm vastag termőtest, amelynek alakja hengeres, többnyire valamennyire meghajlik, vége hegyes. Színe fehéres vagy rózsaszínes-vöröses. Szerkezete szivacsos, belül üreges. Alján sárgásfehér bocskorként megmarad a kezdeti burok. Az érés során a termőtest felső részén (bár elkülönült süvegrésze nincs) sötét olívzöldes, nyálkás, kellemetlen szagú bevonat képződik, ebben fejlődnek ki a spórák. Miután a rovarok (általában legyek) elhordták a nyálkás termőréteget, kilátszik a termőtest narancsvörös csúcsa; ezután hamarosan elbomlik.

A boszorkánytojás húsa a külső burok alatt kocsonyás, íze, szaga nincs. A kifejlődött termőtest szivacsos, törékeny. Szaga kellemetlen, macskaürülékre emlékeztet, de nem olyan erős, mint az erdei szömörcsögé.

A sötét olívzöld glebába ágyazódott spórák halványsárgák. Alakjuk megnyúlt, felületük sima, méretük 4-5 x 1,5-2 µm.

Hasonló fajok[szerkesztés]

Érett formában jellegzetes, boszorkánytojás alakban más szömörcsögökkel (Phallus, Clathrus, Mutinus nemzetségek fajai) téveszthető össze.

Elterjedése és termőhelye[szerkesztés]

Európában és Észak-Amerikában honos. Magyarországon nem gyakori.

Inkább humuszos talajú lombos erdők, erdőszélek bolygatott talaján, esetleg korhadó fatuskókon él. A szerves anyagokat bontja. Spóráit a legyek terjesztik, melyeket a szagával vonzza magához. Júniustól októberig terem.

Éretlen, tojás formában elvileg ehető. Később szaga miatt visszataszító, de nem mérgező.

Kapcsolódó cikkek[szerkesztés]

Források[szerkesztés]