Ugrás a tartalomhoz

Diplodocus longus

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Diplodocus longus
Evolúciós időszak: késő jura
A Diplodocus longus rekonstrukciója
A Diplodocus longus rekonstrukciója
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Altörzság: Állkapcsosok (Gnathostomata)
Főosztály: Négylábúak (Tetrapoda)
Csoport: Magzatburkosok (Amniota)
Osztály: Hüllők (Reptilia)
Öregrend: Dinoszauruszok (Dinosauria)
Rend: Hüllőmedencéjűek (Saurischia)
Alrend: Sauropodomorpha
Alrendág: Sauropoda
Öregcsalád: Diplodocoidea
Család: Diplodocidae
Alcsalád: Diplodocinae
Nem: Diplodocus
Marsh, 1878
Faj: D. longus
Tudományos név
Diplodocus longus
Marsh, 1878
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Diplodocus longus témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Diplodocus longus témájú kategóriát.

A Diplodocus longus (nevének jelentése: hosszú dupla gerenda,[1][2] διπλό-dupla, δοκός-gerenda, és longus-hosszú szavak összetételéből) egy sauropoda dinoszauruszfaj, a Diplodocus típusfaja. Egyes elméletek szerint azonos a Diplodocus hallorummal.

Leírása

[szerkesztés]
A Diplodocus longus felállított szobra Bałtówban

Az egyik legismertebb sauropoda volt. Az állat 26 méter hosszú, magassága (talajtól a csípőig) 4,1 méter, testtömege 13 tonna lehetett.[3] A Dipludocus longus az egyik leghosszabb dinoszaurusz, de mérete elmarad az olyan óriás sauropodák mellett, mint a Supersaurus vivinae, amelyről feltételezik, hogy a Diplodocus hallorum szinonimája. Teste keskenynek és karcsúnak mondható. Hátcsigolyája tíz csigolyából állt, öt pedig összeforrt a medenceövnél. Az állat testtömege méreteihez képest csekély. A hátán szarutüskék futottak végig. Mellső végtagjai jóval kisebbek a hátsóknál. Erős, és izmos nyaka tizenöt megnyúlt csigolyából állt. Sok izom és szalag tapadt meg a nyakán, így az igen mozgékony lehetett, melyet vízszintesen tartott az állat. Koponyája megnyúlt, oldalirányból háromszögű, és kicsi volt a test többi méretéhez képest. Fogai a száj elülső részében helyezkedtek el, és ceruza alakúak voltak, melyek így fésű szerkezetet adtak. Farka igen hosszú volt, hetvenkét csigolyából állt. A farok karcsúsága, az utolsó csigolyák kis méretéből adódott. Farkát támadóival szemben ostorként használta, és szintén vízszintesen tartotta. A Diplodocus longus növényevő volt, és az alacsonyan fekvő növényeket csupaszította le ceruzára emlékeztető fogaival. Csordákban élt.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Simpson, John; Edmund Weiner (eds.). The Oxford English Dictionary, 2nd, Oxford: Oxford University Press (1989). ISBN 0-19-861186-2 
  2. Marsh, O. C.. „Principal characters of American Jurassic dinosaurs. Part I.”. American Journal of Science 3 (1878), 411–416. o.  
  3. Molina-Perez & Larramendi. Dinosaur Facts and Figures: The Sauropods and Other Sauropodomorphs. New Jersey: Princeton University Press, 257. o. (2020) 

Források

[szerkesztés]