Bege Antal

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Jump to navigation Jump to search
Bege Antal
Bege Antal (1962-2012) matematikus.JPG
Életrajzi adatok
Született1962. november 26.
Csíkszereda
Elhunyt2012. március 22. (49 évesen)
Budapest
Ismeretes mint matematikus
Pályafutása
Kutatási terület számelmélet
Munkahelyek
Babeş–Bolyai TE egyetemi docens
Sapientia EMTE egyetemi docens (2008–2012)
Commons
A Wikimédia Commons tartalmaz Bege Antal témájú médiaállományokat.

Bege Antal (Csíkszereda, 1962. november 26.Budapest, 2012. március 22.) erdélyi magyar matematikus, egyetemi oktató.

Életpályája[szerkesztés]

Iskoláit szülővárosában végezte. 1986-ban matematika szakot végzett a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemen. 1986 és 1991 között középiskolai tanár Csíkszeredában. 1991 és 2008 között a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika Karán tanársegéd (1991), adjunktus (1995), majd docens (2003). 2000-ben doktorált a kolozsvári egyetemen differenciálegyenletekből. 2008-tól a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) marosvásárhelyi karán tanszékvezető docens volt. Az Acta Universitatis Sapientiae szakfolyóirat főszerkesztője, annak megindításától. 1995-től szerkesztője volt továbbá a Notes on Number Theory and Discrete Mathematics folyóiratnak is. 2010-től haláláig az Erdélyi Múzeum-Egyesület matematikai és informatikai szakosztályának elnöke volt.

Szívinfarktusban halt meg Budapesten. Sírja a Házsongárdi temető lutheránus részében van, Martin Lajos sírjától nem messze, a széki gróf Teleki család kriptája közvetlen szomszédságában.

2013-ban a Sapientia EMTE tiszteletbeli professzori cím adományozásával tisztelgett emléke előtt.[1]

Munkássága[szerkesztés]

Szakterületei: számelmélet, diszkrét matematika, nemlineáris analízis.

Könyvei[szerkesztés]

  • Bege A., Kása Z., Tóth L.: Relációk és alkalmazásaik, Műegyetemi Kiadó, Budapest, 1999.
  • A. Bege: Teoria discretă a punctului fix şi aplicaţii, Editura Presa Universitara Clujeana, Cluj-Napoca, 2002.
  • Bege Antal, Demeter Albert, Lukács Andor: Számelméleti feladatgyűjtemény, Scientia Kiadó, Kolozsvár, 2002.
  • Bege Antal: Bevezetés a számelméletbe, Scientia Kiadó, Kolozsvár, 2002.
  • Z. Kása, A. Bege: Matematică discretă, Univ. Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca, 2002.
  • Bege Antal: Régi és új számelméleti függvények, Scientia Kiadó, Kolozsvár, 2005.
  • Bege Antal: Differenciaegyenletek, Kolozsvári Egyetemi Kiadó, Kolozsvár, 2005.
  • Bege A., Kása Z.: Algoritmikus kombinatorika és számelmélet, Kolozsvári Egyetemi Kiadó, 2006.
  • Bege Antal: Rekurzív sorozatokkal kapcsolatos feladatok, Kolozsvári Egyetemi Kiadó, Kolozsvár, 2007.
  • Bege Antal: Skatulyaelvvel kapcsolatos feladatok, Kolozsvári Egyetemi Kiadó, Kolozsvár, 2007.
  • Bege Antal: 238 válogatott számelméleti feladat, Kolozsvári Egyetemi Kiadó, Kolozsvár, 2008.
  • Bege Antal: Differenciálegyenletek: gyakorlatok és feladatok, Kolozsvári Egyetemi Kiadó, Kolozsvár, 2008.
  • Bege Antal: Diszkrét matematika, Kolozsvári Egyetemi Kiadó, Kolozsvár, 2009.

Válogatott cikkei[szerkesztés]

  • Bege, A.: Generalized LCM matrices. Publ. Math. Debrecen 79 (2011), no. 3-4, 309–315.
  • Bege, A.: Generalized GCD matrices. Acta Univ. Sapientiae Math. 2 (2010), no. 2, 160–167.
  • Bege, A.: Generalized Möbius-type functions and special set of k-free numbers. Acta Univ. Sapientiae Math. 1 (2009), no. 2, 143–150.
  • Bege, A., Fogarasi, K.: Generalized perfect numbers. Acta Univ. Sapientiae Math. 1 (2009), no. 1, 73–82.
  • Bege, A.: Hadamard product of GCD matrices. Acta Univ. Sapientiae Math. 1 (2009), no. 1, 43–49.
  • Sándor, J., Bege, A.: The Möbius function: generalizations and extensions. Adv. Stud. Contemp. Math. (Kyungshang) 6 (2003), no. 2, 77–128.
  • Bege, A.: On multiplicatively bi-unitary perfect numbers. Notes Number Theory Discrete Math. 8 (2002), no. 1, 28–36.
  • Bege, A.: Fixed points of R-contractions. Studia Univ. Babeş-Bolyai Math. 47 (2002), no. 4, 19–25.
  • Bege, A., Kása, Z.: Coding objects related to Catalan numbers. Stud. Univ. Babeş-Bolyai Inform. 46 (2001), no. 1, 31–40.
  • Bege, A.: A generalization of Apostol's Möbius functions of order k. Publ. Math. Debrecen 58 (2001), no. 3, 293–301.
  • Bege, A.: Some discrete fixed point theorems. Studia Univ. Babeş-Bolyai Math. 45 (2000), no. 1, 31–37.
  • Bege, A.: The generalization of fixed point theorems in ultrametric spaces. Studia Univ. Babeş-Bolyai Math. 41 (1996), no. 4, 17–21.
  • Bege, A.: Two asymptotic formulas related to bi-unitary divisors. Notes Number Theory Discrete Math. 2 (1996), no. 1, 7–14.
  • Bege, A.: Some remarks concerning fixed points in partially ordered sets. Notes Number Theory Discrete Math. 1 (1995), no. 3, 142–145.
  • Bege, A.: Fixed points of certain divisor function. Notes Number Theory Discrete Math. 1 (1995), no. 1, 43–44.
  • Bege, A.: Triunitary divisor functions. Studia Univ. Babeş-Bolyai Math. 37 (1992), no. 2, 3–7.
  • Bege, A., Milošević, D. M.: Some inequalities for a triangle. Mathematica (Cluj) 34(57) (1992), no. 2, 99–105.
  • Bege, A., Milošević, D. M.: Recent advances in triangle inequalities. Studia Univ. Babeş-Bolyai Math. 35 (1990), no. 2, 61–67.
  • Bege, A.: A note on a sum of one arithmetical function. Bull. Number Theory Related Topics 12 (1988), 116–120.

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Krónika, 2013. október 4.

Források[szerkesztés]

Sírja a Házsongárdi temetőben

További információk[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]