Ugrás a tartalomhoz

Az Omega kód

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Az Omega kód
(The Omega Code)
1999-es amerikai film
RendezőRobert Marcarelli
ProducerMatthew Crouch
Műfajfantasztikus film
Főszerepben
ZeneAlan Howarth
OperatőrCarlos González
Gyártás
GyártóGener8Xion Entertainment
Ország Amerikai Egyesült Államok
Nyelvangol
Játékidő100 perc
Forgalmazás
Forgalmazó
  • Trinity Broadcasting Network
  • Netflix
Bemutató1999. augusztus 27. (Spanyolország)
1999. október 15. (Egyesült Államok)
2007. január 19. (Magyarország)
Kronológia
KövetkezőMegiddó
További információk
SablonWikidataSegítség

Az Omega kód (eredeti cím: The Omega Code) 1999-ben bemutatott amerikai apokaliptikus filmthriller, amelyet Robert Marcarelli rendezett. A forgatókönyvet Stephan Blinn és Hollis Barton készítették. A produkció főbb szerepeiben Casper Van Dien, Michael York, Catherine Oxenberg és Michael Ironside. 1999. augusztus 27-én mutatták be először Spanyolországban.[1] Az Egyesült Államokban október 15-én vetítették le először.[1] Magyarországon nem volt mozipremierje, hanem a televízióban futott 2007. január 19-én.[1] A negatív kritikák ellenére nyereséges volt a produkció, és megért 2001-ben egy folytatást is Megiddó címen.

Cselekmény

[szerkesztés]

Rostenberg rabbit meggyilkolják, hogy megszerezzék a szoftverét. A találmány képes megfejteni a Tórában elrejtett próféciákat. Dr. Gillen Lane az Ószövetség kutatója, aki szerint kódok vannak elrejtve a szent könyvben. Lane találkozóra kap lehetőséget az Európai Unió elnökével, Stone Alexanderrel, aki díjat kapott azért, mert felszámolta az éhezést. A két férfi azonban nem jut közös pontra, Alexander azonban újabb lehetőséget lát Lane-ben, ezért alkalmazni kezdi őt. Alexander Rostenberg szoftverét használja, hogy olvasni tudjon a jövőben, és világuralomra törekszik. Ennek egyik módját Izrael bombázásában látja. A bombázások egyikén a riporternő, Cassandra is jelen van, és betemetik a romok. A nőt két próféta menti ki, és üzenetet küldenek vele Lane-nek.

Ezalatt Alexander megalapítja a tíz államból álló Világszövetséget, amelynek ő az elnöke. Lane megkapja a próféták üzenetét, és először nem akarja elhinni. Később azonban megtalálja Rostenberg programját, amint dekódol. A felfedezését Alexander és segédje, Dominic, szakítják félbe. Alexander bevallja, hogy ő áll a bombázások mögött, és próbálja rávenni Lane-t, hogy csatlakozzon a küldetéséhez. Dominic azonban fejen lövi Alexandert, és riasztja a biztonságiakat rákenve a gyilkosságot Lane-re. Lane-nek Cassandra segítségével sikerül megszöknie. Alexander belehal a fejsérülésébe, de megszállja a sátán, és feltámad. A férfit az Egyesült Világ kancellárjává nevezik ki, de uralomra törő kijelentései megbotránkoztatják a zsidó és muszlim hallgatóságot.

Lane találkozik a két prófétával, akik odaadják neki Rostenberg naplójának utolsó oldalát, amely a végső kódot tartalmazza. Cassandra fegyvert fog Lane-re, és követeli a kódot, felfedve, hogy Alexandernek dolgozik. Alexander megöleti a két prófétát, akik megjósolják, hogy fel fognak támadni. Alexander katonai akciót tervez végrehajtani, de amikor a kód értelmezését folytatná, az írás elpárolog. Arra gyanakodva, hogy becsapták, Lane-t és Cassandrát tömlöcbe veti, és vallatni kezdi őket. Lane egyedül marad, és Isten segítségét kéri, aki kinyitja a cella ajtaját, és a két próféta pedig feltámad.

A két próféta elteszi láb alól Dominicot, és átadják Lane-nek Rostenberg valós utolsó kódját. Lane szembeszáll Alexanderrel, de átadja a kódot, hogy megmentse a világot a fenyegetéstől. Alexander becsapja Lane-t, és nem állítja le a katonai akciót, majd beírja a végső kódot Rostenberg programjába. Az eredmény azonban egy felerősödő majd vakítóan ragyogó fény a horizonton, amelynek lökéshullámai eltávolítják a sátánt Alexanderből, aki holtan esik össze. A Rostenberg program megáll a 0000-nál, amelyet "Az új évezred hajnalának" fejtenek meg.

Szereplők

[szerkesztés]
Szerep Színész Magyar hangja[2]
Gillen Lane Casper Van Dien Stohl András
Stone Alexander Michael York Kőszegi Ákos
Cassandra Barashe Catherine Oxenberg Götz Anna
Dominic Michael Ironside Jakab Csaba
Jennifer Lane Devon Odessa n.a
Sir Percival Lloyd William Hootkins n.a
Shimoro Lin Che Robert Ito n.a
Jeffries Steve Franken n.a
Dorothy Thompson Janet Carroll n.a
Jack Thompson szenátor George Coe Kristóf Tibor
Dr. Rykoff Ravil Isyanov n.a
próféta Jan Tříska Kertész Péter
Matthews, a riporter Terry Rhoads n.a
a talkshow házigazdája Lise Simms n.a
a tábornok Robert F. Lyons n.a
próféta Gregory Wagrowski Csernák János

Fogadtatás

[szerkesztés]

Kritikai visszhang

[szerkesztés]

A film rendkívül gyengén teljesített. A Rotten Tomatoeson 8%-os minősítést ért el 25 értékelés alapján, az összefoglaló szerint: „A miszticizmus, a túljátszás és az általános giccsesség végül elnehezíti a történetet.”[3] Chris Willmann szerint az Entertainment Weeklytől: „Új értelmet ad a „nagy nyomorúságnak”.”[3] Joe Leydon a Varietytől azt írta: „Nevetségesen egyszerű és zavaros.”[3]

A Metacritic 14 pontot adott a 100-ból 9 vélemény alapján.[4] David Van Biema a Time-tól azt írta: „A költségvetéséhez képest az írás, a színészi játék és a produkció minősége figyelemre méltóan magas - nagyjából minisorozat-szintű.”[4] Kathleen Craughwall a Los Angeles Timestól azt írta: „Egy elcsépelt világvége/ millennialista thriller.”[4]

Bevételi adatok

[szerkesztés]

A Box Office Mojo szerint a film nyereséges volt. A 8 millió dolláros költségvetésre 12 milliós bevételt generált.[5]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. a b c Internet Movie Database
  2. iszdb.hu
  3. a b c Rotten Tomatoes
  4. a b c Metacritic
  5. Box Office Mojo

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]