Amposta

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Amposta
Pont penjant d'AmpostaP1050909.JPG
Amposta címere
Amposta címere
Amposta zászlaja
Amposta zászlaja
Közigazgatás
Ország Spanyolország
Tartomány Tarragona
Rang község Katalóniában
Hivatalos nyelv katalán
Alapítás éve1150
Polgármester Adam Tomàs Roiget (2015)[1]
Irányítószám 43870
Testvérvárosok
Népesség
Teljes népesség21 807 fő (2022)[2]
Népsűrűség150 fő/km²
Földrajzi adatok
Tszf. magasság8,0 m
Terület138,3[3] km²
Időzóna CET, UTC+1
Elhelyezkedése
Amposta (Spanyolország)
Amposta
Amposta
Pozíció Spanyolország térképén
é. sz. 40° 42′ 38″, k. h. 0° 34′ 51″Koordináták: é. sz. 40° 42′ 38″, k. h. 0° 34′ 51″
Localització d'Amposta respecte del Montsià.svg
Amposta weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Amposta témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Amposta egy város dél-Katalóniában, az Ebro partján, annak tengerpartja mellett: Tarragona tartomány Montsiá járásának székhelye. Fekvése 8 méterrel van a tengerszint felett, Gazdasági szempontból, mint Ebro-menti térség főleg rizstermesztő terület, de elsősorban a mezőgazdaságra épülő ipara is van. Deltebre 13 kilométerre van tőle, a közelében lévő kiépítettebb turistahely pedig l'Ampolla, 17 km-rel van közelebb Barcelonához. 2001 után enyhén emelkedő népessége 2013 óta már 21 000 fő felett van.

Földrajz[szerkesztés]

A Montsiá járás helyzete Katalóniában

A város az Ebro torkolatának déli partján van. Különlegessége a közelében lévő tengerpart mellett fekvő Deltebre Természetvédelmi Park.

Délre a tengerparton 10 km-re Sant Carles de la Ràpita, majd Alcanar található. Északra 17 km távolságra érhető el l'Ampolla, ez a legnagyobb kiépített közvetlen tengerparti célpont a közelben északra, Barcelona felé.

Története[szerkesztés]

Ókor[szerkesztés]

Amposta helye Tarragona tartományban.

A leletek szerint a mai Amposta körül, tehát az Ebro torkolatának déli oldalán lehetett az egyik legfőbb ibér település.

A második pun háborúban i. e. 215-ben volt a hiberai csata. A rómaiak a Carrova torony körül települést hoztak létre és az Ebro teraszairól őrködtek, innen származtatható a település mai neve: Amni Imposita.

Középkor[szerkesztés]

Amposta nem hivatalos zászlaja

Az arabok kis erődöt működtettek itt, ennek ellenére az első, még XI. századi visszahódítás nem, csak 150 évvel később sikerült, majd a város fénykora következett.

A 15. század derekán viszont a katalán polgárháborúban nagyon megsérült, nagyrészt lerombolódott és csak 2-300 évvel később indult újra fejlődésnek.

Újkor[szerkesztés]

A károlyista csaták után 1860-tól indult meg a város (csak a polgárháború alatt rövid időre megszakított) mai, folyamatos fejlődése. Ekkor kezdődött a város mai fő nevezetességének, a gyönyörű függőhídnak is a tervezése, jelentős csatornázási munkák is zajlottak, majd a 20. század elején az elektromos áram is hamarosan eljutott a városba.

Gazdaság[szerkesztés]

Amposta környékén a legfőbb gazdasági tevékenység a rizstermesztés.

A környéken hagyományosan a legfőbb gazdasági szektor a mezőgazdaság, főleg a rizstermesztés, és a mezőgazdaságra épülő ipar. Ennek hatásfoka olyan sokat fejlődött, hogy ma már a Cambra Arrosera del Montsià Katalónia egyik legnagyobb cége.

Az iparban hagyományosan a papír- és élelmiszeripar játszik nagy szerepet. Ezen túl a legutóbbi időben már a bútor- és fémipar is nő.

A kereskedelem és szolgáltatások területén az utóbbi időben indult be az idegenforgalom fejlődése az Ebro déltájára és a tengerparti természetvédelmi parkra épülve.

Népesség[szerkesztés]

A település lakosságának változását az alábbi diagram mutatja:


Hivatkozások[szerkesztés]

  1. Ajuntament d'Amposta (spanyol nyelven). Generalitat of Catalonia. (Hozzáférés: 2015. november 13.)
  2. Municipal Register of Spain of 2022
  3. El municipi en xifres: Amposta (spanyol nyelven). Statistical Institute of Catalonia. (Hozzáférés: 2015. november 23.)

Források[szerkesztés]

Külső hivatkozások[szerkesztés]

Fájl:Commons-logo.svg
A Wikimédia Commons tartalmaz Amposta témájú médiaállományokat.