Ugrás a tartalomhoz

Wilhelm Hoffmann

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2021. április 8., 09:29-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Élete)
Wilhelm Hoffmann
Hoffmann domborműves szobra a berlini Győzelmi oszlopon (Alexander Calandrelli műve, 1872)
Hoffmann domborműves szobra a berlini Győzelmi oszlopon (Alexander Calandrelli műve, 1872)
Született1806. október 30.
Leonberg
Elhunyt1873. augusztus 28. (66 évesen)
Berlin
Állampolgárságanémet
Nemzetiségenémet
GyermekeiCarl Hoffmann
Foglalkozásalelkész,
teológus
SírhelyeAlter Domfriedhof der St.-Hedwigs-Gemeinde
A Wikimédia Commons tartalmaz Wilhelm Hoffmann témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Wilhelm Hoffmann (Leonberg, Württembergi Királyság, 1806. október 30.Berlin, Német Császárság, 1873. augusztus 28.) német evangélikus lelkész.

Élete

Előbb Württembergben viselt többféle egyházi hivatalt, 1839-től 1850-ig a baseli hittérítőket képző intézet felügyelője volt és egyszersmind 1843-tól az ottani egyetemen mint teológiai tanár is tartott előadásokat. Innen tanárul és a teológiai alapítvány ephorusául Tübingenbe, 1852-ben pedig udvari dómtemplomi lelkészül Berlinbe hivatott, ahol Hoffmannt egyik kitüntetés után a másik érte. 1853 után az evangélikus főegyháztanács tagjául és egyetem szuperintendenssé, majd az evangélikus főkormányzó tanács tagjául, 1855-ben brandenburgi kanonokká, 1871-ben első osztályú titkos tanácsosi ranggal első udvari lelkésszé neveztetett ki.

Kedves, bizalmas embere volt úgy IV. Frigyes Vilmos királynak, mint I. Vilmos császárnak és a poroszországi protestáns egyház belső viszonyainak alakulására aligha gyakorolt valaki oly nagy befolyást, mint Hoffmann. Mint hittudós és író kevésbé jöhet számba, a hittérítés ügyére és történelmére vonatkozólag jelent meg tőle néhány dolgozat, számos egyházi beszéd, 1868-tól évkönyvet kezdett kiadni a következő cím alatt: Deutschland einst und jetzt im Lichte des Reichs Gottes, de ez hamar megszűnt.

Források