Ugrás a tartalomhoz

Wikipédia:Tudakozó

Új téma nyitása
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
(Wikipédia:Tudakozó/Most szócikkből átirányítva)
Legutóbb hozzászólt Vitorla 2 nappal ezelőtt
< Kezdőlap < Tudakozó
Üdvözlünk a Wikipédia Olvasószolgálatában!

Ezen a lapon néhány önkéntes igyekszik választ adni az enciklopédiába, lexikonba való kérdésekre.
1.  Szavak, kifejezések jelentésének inkább a Wikiszótárban nézz utána.
2.  Az enciklopédiába illő témában érdemes először is a Wikipédia ►keresőjével próbálkozni. Ott keresőszavakat használhatsz.
3.  Keress az ►Archívumban! Lehet, hogy a kérdésedet már más is feltette.
4.  Ha ezek a keresések nem sikerültek, akkor:

Kérdezz tőlünk érthető, kerek mondatokban. Kattints ide!

A kérdés beírásának technikájáról tájékoztatót fogsz látni.

Az olvasószolgálat önkéntesei, ha tudnak, segítenek a válasz megtalálásában. Ez egy-két napot igénybe vehet, nézd meg a kérdésedet több alkalommal is! Mielőtt újra megkérdezed ugyanazt, keresd meg a kérdésedet, talán már vár a válasz. A következő nap a kérdésed az Archívumba kerül át, de 6 napig még a tudakozó főoldalán látható.


Ha szerkesztői problémádhoz kérsz tanácsot, akkor az nem ide, hanem a szerkesztők külön fórumára, az úgynevezett Kocsmafalra tartozik. A kezdő szerkesztők azt is kérhetik, hogy egy személyes segítő, mentor álljon melléjük, akivel megtanácskozhatják a szerkesztéssel kapcsolatos gondjukat-bajukat.

Nem tekinthetjük feladatunknak a jogi, orvosi, gazdasági vagy más, szakmai tanácsadást. Eltűnt személyek, családfák, címek, telefonszámok felkutatásával sem foglalkozunk.

Ha tanuló vagy és a házi feladattal gondjaid vannak, segítünk, ha tudunk, de nem fogjuk a feladatot helyetted megoldani.

Hol és hogyan keressek?

A kérdés feltevése után
  • A frissen beírt kérdések mindig a lap aljára kerülnek.
  • Ha a szakaszcím melletti „szerkesztés” feliratra kattintasz, akkor később is módosítani tudod a kérdésedet.
  • Minden nap új lapot kezdünk. A mai nap kérdései ezen a lapon, a tegnapiak a Wikipédia:Tudakozó/Archívum/2024-09-25 lapon találhatóak. A teljes listát a Wikipédia:Tudakozó/Archívum lapon találod meg.
  • Jegyezd meg, hogy hányadikán tetted fel a kérdésedet. Az archívumban a dátum szerint tudsz keresni a válasz után. A választ önkénteseink mindig a kérdésedhez fogják írni – már ha találnak rá választ.
  • Kérünk, hogy
    • Legyél türelemmel – itt mindenki a szabad idejét fordítja arra, hogy a segítségedre legyen.
    • Ne tedd fel ugyanazt a kérdést a Wikipédia különböző oldalain.
    • Az archivált napok lapjain utólag már ne tégy fel új kérdéseket!
  • Ha sikerült segítségedre lennünk, akkor örülnénk neki, ha írnál róla pár szót az Emlékkönyvünkbe!
Amiben segíthetsz

Szívesen látunk téged is a Wikipédia:Tudakozó önkéntesei között! Ezen a lapon: Wikipédia:Tudakozó/Amiben segíthetsz találsz néhány ötletet arra, hogyan segítheted a Wikipédia:Tudakozó munkáját: válaszadással, az esetleg ügyetlenül beírt szövegek tagolásával, cikkírással, sablonkészítéssel stb.

Az Archívum használata

Minden nap végeztével a Tudakozó aznapi kérdései az archívumba kerülnek át. Az archívum a kérdéseket naponként csoportosítva tárolja. Az elmúlt 6 nap anyagát a Tudakozó kezdőlapján találod meg. A korábbi napok anyagát az archivált napok listájában találod meg, lásd lejjebb. Ha nem ismered a pontos napot, az archívum anyagában szavakra kereshetsz is. A megnyitott nap kérdései közötti tájékozódáshoz használd az oldal tartalomjegyzékét, vagy a böngésződ keresőfunkcióját. Itt találsz segítséget arról, hogy hogyan teheted meg ezt a leggyorsabban.


Kérdések péntekről  

Kérdések szombatról  


Elektromágneses mező kvantuma

[szerkesztés]

Elgondolkoztam ezen:

Ha van elektromos kvantum és van mágneses kvantum, akkor lennie kell a térfogati munkavégzésnek is kvantuma. Egy kvantum meg egy kvantum az egy kvantum? Az nem lehet.

Sajnos a Planck egységet ezeknél a kérdéseknél nem dolgozták ki. De – szerintem – az elektromágneses térnek is kvantumosnak kell lennie. Hiszen a sugárzás is kvantumos (fotonokban mérik). Az energia 1,9561·109 J; ezt már csak el kell osztani a térfogatéval.

Ki tudja? MZ/X vita 2024. szeptember 21., 11:47 (CEST)Válasz
felelet
Nincs elektromos kvantum és nincs mágneses kvantum. Csak egyféle kvantuma van, a - mozgó elektromos töltések által keltett - elektromágneses mező terjedésének kvantuma. A Max Planck által definiált kvantum azt jelenti, hogy az elektromágneses energia terjedése nem folytonos, mint addig tudni vélték, hanem adagokban áramlik. Ezek az adagok-"csomagok" a kvantumok. Vagyis ez a fogalom formai leírást jelent.
Az elektromágneses tér oszthatatlan, azt a töltések keltik maguk körül, mindegyik töltés egyenrangú a többivel. A nyugvó töltések csupán elektromos tulajdonságot mutatnak, kapcsolatukat az egyszerű Coulomb-törvény írja le. Ha a töltések mozognak is, akkor már a Biot-Savart törvény is érvényes: a mozgó töltések (az elektromos áram) mágneses teret is kelt. Az 'is' szón van a hangsúly.
A 'nyugvó töltés' ("mint olyan") ugyanolyan különleges, elméleti absztrakció, mint a 'nyugvó tömeg'. A korábban mesterségesnek gondolt 'nyugvó tömeg' fogalmát ("hiszen erő kell a nyugvó állapot eléréséhez") Newton állította a talpára, azzal, hogy a tömeg alapállapota az egyenesvonalú egyenletes mozgás. (Innen kezdődik a fizika forradalma.)
Ugyanez igaz az elektromos töltések világára is. A töltések alapállapota is az egyenesvonalú egyenletes mozgás. A nyugalomban lévő töltés is absztrakció, mint a nyugalomban lévő tömeg.
Tehát a töltések tere az elektromágneses tér, elektromos és mágneses tulajdonságokkal, elválaszthatatlanul. A töltések közötti kölcsönhatásokat az elektromágneses tér adja, kvantált energiaközlés révén. Mindig kvantáltan, legfeljebb makroszkópikus mennyiség esetén ez a kvantálás, adagolás már észlelhetetlen.
A 'foton' szó egy történelmi elnevezése az elektromágneses kvantumnak. Szoktuk helyette is használni, hiszen jóval rövidebb, csupán öt betű; e szó annak köszönheti létét, hogy hamar felfedezték a fénykvantum létezését, akkor még nem tudván, hogy a fény is elektromágneses jelenség, olyan, amelyre az emberi szem érzékeny.
A kvantum térfogata?! Nincs értelmezve. Ahogyan nincs értelmezve egy síkidom térfogata sem. Gondolj például a Faraday-féle kalitkára, vagy a fémburkolatú terekre. Ezekbe nem hatol be az elektromágneses tér (ezt szokás mondani). Miért nem? Talán a kvantumok olyan hatalmasak, hogy a Faraday-rács hézagain nem tudnak átbújni? De nem jutnak át a fémlemez kristályrácsainak sokkal kisebb hézagain sem. Ezek a réseken való kvantum-átbújások csak hasonlatnak jók, de nem a makróvilág hétköznapivá vált tapasztalait kell alkalmazni. Erre kényszerült rá Max Planck - pedig élete végéig kételkedett következtetése filozófiai mélységű helyességében.
vitorlavita 2024. szeptember 22., 11:40 (CEST)Válasz

Kérdések vasárnapról  

Kérdések hétfőről  


Végtelenül hasznos, és nagyon köszönöm. Csak egy apró kérdés mindehhez: tehát a különálló elektromos töltésnek elektromos tere nem létezik? És a permanens mágnesnek sincs mágneses tere, csak akkor, ha megmozdítják? MZ/X vita 2024. szeptember 23., 11:59 (CEST)Válasz
felelet
A különálló elektromos töltésnek is van tere: elektromos tere. Ami teljesen gömbszimmetrikus. Aminek létezését úgy lehet felfedezni, hogy odaviszünk egy másik töltést. A köztük ébredő erők több térbeli ponton történő megmérésével térképezhetjük fel az elektromos teret. És ezen adatok alapján absztrahálhatjuk a vizsgált "különálló" töltés elektromos terének gömbszimmetrikus volták (más ütja nincs a különálló töltés terének minéműségéről beszélni... mert egyébként a különálló elektromos töltés is elméleti absztrakció).
Tehát ez alapján jelentjük ki, hogy egy különálló töltésnek is van elektromos tere. Is.
A permanens mágnesnek is van mágneses tere, mert ezt vitatni nyelvészeti ellentmondás, hiszen e tulajdonságáról van elnevezve.
A permanens mágnesnek azért van mágneses tere, mert a benne lévő atomok elektronhéjai olyan szerkezetűek, hogy a külső héjakon keringő elektronok a (fémes) kristályrácsban elektronfelhő formájában keringenek. (Ezt nevezzük az anyagok fémes kötésének.) Vagyis az elektronok áramlása így kelt mágneses teret. Statikus teret.
Mivel a mágnesség forrása mikroszkópikus méreteknél is kisebb tartományokban van, azért mem tudjuk szétválasztani a mágneses pólusokat, akárhány lépésben is próbálunk egyre kisebb mágneses részecskéket előállítani. Az atomi méretekig eljutva meg is szűnik a a kristályrácsban kavargó elektronfelhő. engedelmesen maradnak eredeti elektronhéjukban az elektronok, és ezzel megszűnik a mágneses hatásuk. Vagyis: ezért nincsenek különálló mágneses pólusok.
Az elektronáramok eredője szabja meg a permanens mágnes mágneses erejét.
vitorlavita 2024. szeptember 23., 13:16 (CEST)Válasz

Kérdések keddről  

Kérdések tegnapról  

A mai kérdések