Ugrás a tartalomhoz

Tribrachidium

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen FoBe (vitalap | szerkesztései) 2020. június 21., 18:02-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Ősállatok kategória eltávolítva (a HotCattel))
Tribrachidium heraldicum
Evolúciós időszak: Ediakara
A Tribrachidium heraldicum egy tipikus fosszíliája
A Tribrachidium heraldicum egy tipikus fosszíliája
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Trilobozoa
Család: †Tribrachididae
Runnegar, 1992
Nem: Tribrachidium
Glaessner, 1959
Faj: T. heraldicum
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Tribrachidium heraldicum témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Tribrachidium heraldicum témájú kategóriát.

A Tribrachidium heraldicum egy háromsugaras szimmetriájú Ediakara-korabeli tengerlakó állat volt. Alakja félgömb szerű volt. A Trilobozoa törzs legismertebb faja, bár sokáig azt is kétségbe vonták, hogy egyáltalán élőlény volt-e.

A név eredete

Az állatka neve a görög τρια (tria, három) és a latin brachium (kar) szóból áll össze, aminek a végén az -idium kicsinyítő képző szerepel. Ez a teremtmény megjelenésére utal. A faj nevében a heraldicum a címereken látható, a fosszíliához hasonló hasonló triszkelionra utal. Ilyen ábra található például a Man-sziget jelképében.[1]

Felfedezése

A Tribrachidiumot először a dél-ausztráliai Flinders hegységben találták meg, a Rawslay-kvarc Ediakara korú tagjában.[1][2] Ugyanezt a fosszíliát megtalálták az ukrajnai Podóliában, a Dnyeszter-medence Mogilev-formációjában.[3] Ezen kívül az orosz Arhangelszk-területen is fellelhető, a fehér-tengeri üledékekben a Verhovka, Zimnegori és Yorga formációkban.[4][5]

Leírása

A T. heraldicum fosszíliája a homokos üledékágyban látható benyomódásként jelentkezik. Ennek alakja egy körbe rajzolt, háromlebenyes minta, ami levágással vagy hármas levélben (trifólium) végződik. A lebenyeket általában radiális barázdák borítják. A középső részen három kampós borda ("karok") látható. A lebenyek enyhén spirális elrendeződésűek.[6]

A kreatúra mérete 3 mm és 50 mm között található.

Rekonstrukció és kapcsolatok

A Tribrachidium heraldicum (felül) fantáziarajza. Alul két kisebb Trilobozoa látható (Wigwamiella enigmatica és Rugoconites enigmatica)

Martin Glaessner eredetileg, a hármas szimmetriája miatt, a Tribrachidiumot problémás formaként írta le, amelyik kilóg minden főbb élőlénycsoportból. Ugyanakkor azonban a tüskésbőrűek törzsében található Edrioasteroidea család, amire felszínesen hasonlít, addigra már alaposan vizsgált volt.[1][2] Glaessner azonban bármilyen ma ismert törzzsel való hasonlatosságot visszautasított, így az állat besorolása ismeretlen maradt.[7] Az első, rosszul megőrződött példányokat vélték csápoknak, szájszerveknek vagy sajátos végtagoknak gondolták,[2] de mindegyik elutasításba ütközött. Emellett az állat mozgási módja, ha volt, is ismeretlen.

Az Albumares és Anfesta csoportok felfedezése okán, melyek a Tribrachidiumhoz közel állónak tűnnek, valamint amikor jobban megőrzött példányok előkerültek a fehér-tengeri üledékes kőzetekből, Mikhail Fedonkin javasolta a Trilobozoa taxon bevezetését. Ez az űrbelűek egy új osztálya, a hármas szimmetriájú állatokat tartalmazza.[8][9] Amikor az űrbelűek törzsét csalánozókra és bordásmedúzákra bontották, e két új törzs mellett a Trilobozoa osztály is törzsi rangot kapott.[10]


Fedonkin szerint az állatkának a lenyomat a felső részét mutatja, illetve részben a belső felépítését. A sugárirányú barázdák valójában hornyok az élő állat testén, míg a három kampós tag a belső üreg nyoma.[8] A Tribrachidium helytülő életmódot folytathatott, ennek révén ideiglenesen kötődhetett élőhelyéhez, de nem a mikrobiális szőnyegen szaporodott.[6]

Jegyzetek

  1. a b c Glaessner, M.F. (1959). „The geology and Late Precambrian fauna of the Ediacara fossil reserve”. Records of the South Australian Museum 13 (3), 369–401. o.  
  2. a b c Glaessner, M.F. (1966). „The late Precambrian fossils from Ediacara, South Australia”. Palaeontology 9 (4), 599. o.  
  3. Fedonkin, M. A.. Non-skeletal fauna of Podoloia, Dniester River valley, The Vendian of the Ukraine (orosz nyelven). Kiev: Naukova Dumka, 128–139. o. (1983) 
  4. Fedonkin M.A. (1978). „New locality of non-skeletal Metazoa in the Vendian of Whinter Coast” (orosz nyelven). Doklady Akademii Nauk SSSR 239 (6), 1423–1426. o.  
  5. The Rise of Animals. Evolution and Diversification of the Kingdom Animalia. Johns Hopkins University Press, 326. o. (2007). ISBN 978-0-8018-8679-9 
  6. a b The imprints of Vendian animals - unique paleontological objects of the Arkhangelsk region (russian nyelven), 16. o. (2009). ISBN 978-5-903625-04-8 
  7. Glaessner, M. F.. Precambrian, Treatise on invertebrate paleontology, Part A. University of Kansas Press, 79–118. o. (1979) 
  8. a b Fedonkin, M. A.. Systematic Description of Vendian Metazoa, Vendian System: Historical–Geological and Paleontological Foundation, Vol. 1: Paleontology (russian nyelven). Nauka, 70–106. o. (1985) 
  9. Fedonkin, M. A.. Precambrian Metazoans, Palaeobiology: A Synthesis. Blackwell, 17–24. o. (1990)  Archiválva 2012. január 12-i dátummal a Wayback Machine-ben
  10. Proterozoic Metazoan Body Fossils, The Proterozoic Biosphere: A Multidisciplinary Study. Cambridge University Press, 373. o. (1992) 

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben a Tribrachidium című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.