Term
A logikában azon szimbólumokat, melyeket konstansokból, változókból, vagy függvényekből állítunk elő, termeknek nevezzük. Amennyiben egy nyelv összes függvényszimbólumának a leírása elérhető, előállítható az adott nyelven értelmezett összes term, a konstansok és változók behelyettesítésével.
Formális definíció
[szerkesztés]típusú termnek nevezzünk egy logikai szimbólumot, ha az a következők szerint áll elő:
- c, ha , azaz konstans
- x, ha változó
- , azaz függvény, ha , és is termek
- továbbá, azon szimbólumok, melyek az indukciós lépés véges sokszori alkalmazásával a fenti szabályok szerint állnak elő.
Digitális elektronikai szerepük
[szerkesztés]A digitális technikában gyakran használt Karnaugh-tábla sorai és oszlopai az adott feladatban szereplő termeket adják meg. Kétféle leírási módjuk van ekkor: az ún. Minterm és Maxterm. Ezek a változók a logikai függvényben igaz vagy tagadott (ponált vagy negált) formában, egyszer és csakis egyszer szerepelhetnek.
Minterm
[szerkesztés]Azon logikai függvények, szabályos alakjának független változóit hívjuk így, amelyek között ÉS kapcsolat áll fenn. Jelölése:
ahol:
- m: minterm
- n: független változók száma
- i: a minterm sorszáma (indexszáma)
A minterm sorszámát a bináris kód alapján a term változóiból képezzük. A változókat jobbról balra, növekvő sorrendű bináris helyértéknek tekintjük, majd az igaz változókat logikai 1-nek, a tagadott változókat logikai 0-nak tekintve a keletkezett bináris számot decimálissá alakítjuk.
Példa átalakításra
[szerkesztés]
Maxterm
[szerkesztés]Azon logikai függvények, szabályos alakjának független változóit hívjuk így, amelyek között logikai VAGY kapcsolat van. Jelölése:
ahol:
- M: maxterm
- n: független változók száma
- j: a maxterm sorszáma (indexszáma)
A maxterm sorszámát a bináris kód alapján a term változóiból képezzük. A változókat jobbról balra, növekvő sorrendű bináris helyértéknek tekintjük, majd az igaz változókat logikai 0-nak, a tagadott változókat logikai 1-nek tekintve a keletkezett bináris számot decimálissá alakítjuk.
Példa átalakításra
[szerkesztés]
Források
[szerkesztés]- Kovács Csongor. Digitális elektronika. ISBN 9639076341
- Pásztorné Varga Katalin, Várterész Magda. A matematikai logika alkalmazásszemléletű tárgyalása. Panem Kiadó, Budapest (2003). ISBN 9635453647
- Mihálydeák Tamás - Haladó logika