Tartúsz kormányzóság

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Jávori István (vitalap | szerkesztései) 2019. október 28., 11:07-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Források)
Tartúsz kormányzóság elhelyezkedése Szírián belül

Tartúsz kormányzóság (arabul محافظة طرطــــــوس [Muḥāfaẓat Ṭarṭūs]) Szíria tizennégy kormányzóságának egyike. Az ország nyugati részén fekszik. Északon Latakia kormányzóság, északkeleten Hamá kormányzóság, délkeleten Homsz kormányzóság, délen Libanon, nyugaton pedig a Földközi-tenger határolja. Központja Tartúsz városa. Területe 1 892 km²,[1] népessége pedig a 2004-es népszámlálás adatai szerint 701 395 fő.[2]

Közigazgatási beosztása

Tartúsz kormányzóság területe hat kerületre (mintaka) és 27 körzetre (náhija) oszlik.[3]

Turisztikai látnivalói

Tartúsz közelében van Arvád bronzkor óta lakott, tradicionális hajógyártásáról ismert szigete; a sziget ókori lakóihoz kötődött az amríti hídfőállás (Tartúsztól délre), valamint az Alavita-hegységben álló baotoceceai szentély. A keresztes kornak is számos emléke látható a tartományban: Tartúsz óvárosában múzeumként üzemel a keresztes korból megmaradt templom, az óváros egy részét pedig máig a korabeli falak veszik körül. Bánijász városa mellett áll a legnagyobb keresztes vár, a magyar régészek által kutatott Margat. A számos kisebb rom közül elsősorban a száfitai torony emelkedik ki nagy méretével és jó állapotával.

Hivatkozások

Források