Serge Silberman

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2018. november 9., 01:37-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként. #IABot (v2.0beta10))

Serge Silberman (Łódź, 1917. május 1.Párizs, 2003. július 22.) francia filmproducer.

Élete

Silberman Łódźban született, az egykori Orosz Birodalomban. A II. világháború alatt mint zsidót, koncentrációs táborba hurcolták, amit szerencsésen túlélt. Később Párizsban telepedett le. Filmproduceri pályafutása 1955-ben kezdődött, rövid idő alatt a francia új hullám egyik kimagasló alakjává vált.

Luis Buñuel és Silberman

Silberman producerként való együttműködése Luis Buñuellel a szürrealista filmek új fénykorát jelentette. A producer, Buñuel és Jean-Claude Carrière forgatókönyvíró számos filmben dolgoztak együtt, így az 1964-es Egy szobalány naplója című filmben is. Az Oscar-díjas A burzsoázia diszkrét bája (1972) című filmben és Buñuel utolsó művében, A vágy titokzatos tárgya című 1977-es alkotásban dolgozott utoljára együtt a producer-rendező páros.

Silberman filmvállalata

1966-ban alapította meg a Greenwich Film Társaságot. A vállalat több mint 15 film elkészítésében vett részt. 1981-ben finanszírozta a társaság a legjövedelmezőbb filmjét, Jean-Jacques Beineix Díva című alkotását. 1985-ben Kuroszava Akira Ran-Káosz című filmjét támogatta Silberman, mely minden idők egyik legköltségesebb japán filmje lett.

Silbermant 1988-ban César-díjjal tüntették ki. Párizsban halt meg 86 éves korában.

Külső hivatkozások