Ugrás a tartalomhoz

Rocha Forte-várrom

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2019. december 28., 21:53-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (4 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0)
Rocha Forte
Castillo de los Churruchaos
Ország Spanyolország
Mai településConxo (Santiago de Compostela község)
Tszf. magasság181 m

Épült1240 körül
ÉpítőXoán Arias érsek
Elhagyták1466
Állapotaromos
Építőanyaga
Elhelyezkedése
Rocha Forte (Spanyolország)
Rocha Forte
Rocha Forte
Pozíció Spanyolország térképén
é. sz. 42° 51′ 39″, ny. h. 8° 34′ 24″42.860833°N 8.573333°WKoordináták: é. sz. 42° 51′ 39″, ny. h. 8° 34′ 24″42.860833°N 8.573333°W
Rocha Forte weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Rocha Forte témájú médiaállományokat.

A Rocha Forte-várrom (más néven Castillo de los Churruchaos[1]) egy középkori vár romja a spanyolországi Galiciában, A Coruña tartományban. Fénykorában, a 12. és 15. század között Galicia legnagyobb és legjelentősebb várának számított. Jelentősebb régészeti feltárása a 21. században történt meg,[2] ma szervezett látogatások keretében tekinthető meg.[3]

Története

A várat a 13. század közepe táján építtette Xoán (Juan) Arias Santiago de Compostela-i érsek, eredetileg lakóépületnek. A város külterületén, ahol a vár felépült, korábban több ősi település is létezett, és itt vezetett át a 19. számú római út is, ami Bragát Lugóval kötötte össze. Helyzetének köszönhetően a vár hamarosan fontos ellenőrzőpontjává vált az érseki központot a tengerrel összekötő utaknak, így nem csak az érsek ideiglenes lakhelyéül, de vámszedőhelyként és igazgatási központként is szolgált.

A 14. század elején, amikor Berenguel de Landoirát a pápa érsekké nevezte ki, de a kinevezést a városi polgárok nem akarták elismerni, már egyértelműen katonai célokra: a város megtámadására használták a várat. A sikeres ostrom és az érseki szék tényleges elfoglalása után De Landoira átépíttette, megerősíttette a várat.

1466-ban, az Irmandiño-felkelés során a felkelők megostromolták és elfoglalták a várat. A lassan egyre pusztuló épület köveit ezután széthordták az emberek más építkezésekhez, így egy évszázad múltán a föld felszínén már szinte semmi nem látszott az egykori várból.[2]

A 19. század során számos „kincskereső” kutatta a romokat, de károkat okozott benne az 1873-ban felavatott vasútvonal építése is, mivel a vonal áthaladt a területen, 1962-ben pedig egy távvezetékoszlopot állítottak fel a várrom belsejében. A 20. században azonban már a tudósok érdeklődését is felkeltette: az 1930-as években jelentek meg az első régészek a területen, bár jelentős feltárásokat nem végeztek.[4] Ez az állapot egészen a 21. század elejéig fennmaradt, ekkor kezdődtek meg a legnagyobb szabású régészeti feltárások az Oktatási, Kulturális és Sportminisztérium támogatásával.[2]

A romok

Így nézhetett ki a vár

A gótikus stílusban épült várat korábban három fal övezte, ebből mára kettőnek a maradványai láthatók. A belső várfalhoz csatlakozóan kilenc, csipkés oromzatú őrtorony állt: a sarkokon kerek, az oldalak mentén téglalap alaprajzúak. A középpontban egy ezeknél jóval nagyobb, szintén téglalap alaprajzú torony állt, ez szolgált a vár igazgatási központjául. Bár valószínűleg ez volt a korabeli Galicia legmagasabb vártornya, ma már csak az alapzat maradványai látszanak belőle.

A várban nem csak katonák, hanem civilek is éltek. A lakók számára kiépítettek egy kutat, egy egész vízvezetékrendszert, élelmiszerraktárakat, egy kápolnát, a lovak és egyéb állatok számára istállókat, valamint voltak a begyűjtött adókból származó pénz őrzésére szolgáló helyiségek is. A feltárások során nem csak a vár ostromában részt vett hajítógépek lövedékeit (kőgolyókat) találták meg, hanem a lakók mindennapi használati tárgyait, például kerámiákat is.[2]

Képek

Források

  1. Castillo de Rocha Forte o de los Churruchaos (spanyol nyelven). Galicia Máxica. [2015. június 17-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. június 17.)
  2. a b c d Rocha Forte (spanyol nyelven) (PDF). rochaforte.info. [2014. január 13-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. június 17.)
  3. Információ a romok látogatásáról (spanyol nyelven). [2015. június 14-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. június 17.)
  4. La vía del tren y los primeros estudios científicos (spanyol nyelven). Rochaforte.info. [2015. június 17-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. június 17.)

További információk

  • Rocha Forte (galiciai, kisebb részben spanyol és angol nyelven) (PDF). [2016. március 4-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. június 17.)