Ugrás a tartalomhoz

Riecke Werner

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Atobot (vitalap | szerkesztései) 2018. november 13., 21:45-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Kurzív tartalmú zárójelek korr., ld.: WP:BÜ)
Riecke Werner
Született1953. június 8.
Haldensleben
Elhunyt2021. július 20. (68 évesen)[1]
Állampolgársága
Foglalkozásaközgazdász
IskoláiMarx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem
SablonWikidataSegítség

Riecke Werner (Haldensleben, NDK, 1953. június 8.) német születésű magyar közgazdász.

Tanulmányai

Édesanyja irodai alkalmazott, édesapja mérnök végzettségű, az akkori NDK néphadseregének műszaki tisztje, nyugdíjazása után kulturális minisztériumi alkalmazott volt. Öccse egy türingiai tartományi napilap fotóriportere, szerkesztője.

Az általános és a középiskolát Erfurtban végezte. A matematika és a természettudományok iránt érdeklődött elsősorban. Külföldi ösztöndíjasként került Magyarországra 1972-ben. 1978-ban diplomázott, miután elvégezte az akkori Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem népgazdaság tervezése szak gazdaságmatematikai szakágazatát. Tagja volt a Rajk László Szakkollégiumnak.

Pályája

Az egyetem elvégzése után először az akkori Számítástechnikai Alkalmazás Kutató Intézetben (SZÁMKI), a Szakolczai György-vezette Ökonometriai Főosztályán helyezkedett el, tudományos segédmunkatársként.

Akkor még nagy divatja volt az ágazati kapcsolatok mérlegén alapuló makrogazdasági modellezésnek. Onnan, egy rövid árhivatali kitérő után, 1982-ben a Hágelmayer István-vezette Pénzügykutató Intézetbe vezetett útja. Itt került figyelmének központjába az árfolyam- és fizetési mérleg elmélet, a fizetési mérleg monetáris megközelítése, a kis, nyitott gazdaságok működése.

1987-től 1989-ig Kupa Mihály adóreform titkárságán dolgozik az szja, az áfa és a társasági adó bevezetésén, majd rövid ideig, egészen pontosan az első szabad választásokig, a Németh-kormány Medgyessy Péter által felügyelt gazdaságpolitikai titkárságon kormányfőtanácsos.

1990-től az MNB-ben dolgozott, előbb elnöki tanácsadó, majd a monetáris elemzések osztályának vezetője, a pénzpolitikai főosztály vezetője, 1995-től ügyvezető igazgató, 1998-tól 2004-ig az MNB monetáris politikáért, statisztikáért és nemzetközi kapcsolatokért felelős alelnöke.

Ugyanezen időszakban a jegybanktanács, később monetáris tanács tagja.

Az MNB-ben töltött 15 év során közreműködött a korszerű monetáris politikai eszköztár kidolgozásában, az árfolyamrendszer átalakításában, az inflációs célkövető monetáris politika bevezetésében, az államadósság kezelés MNB-től való leválasztásában, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) létrehozásában. Több alkalommal képviselte az MNB-t az IMF-fel való tárgyalásokban. Több tucat előadást tartott a BIS, az IMF, az OECD és a Világbank által szervezett konferenciákon. 2004-től 2006-ig egy pénzügyi kockázatkezeléssel foglalkozó magánvállalkozás ügyvezetője.

2006-tól 2011-ig az IMF megbízásából három közép-ázsiai országban (Azerbajdzsán, Kirgizisztán és Tádzsikisztán) foglalkozik az államadósság kezelés és az állampapírpiac fejlesztésével.

2012-től az UNCTAD DMFAS nevű, fejlődő országok számára kidolgozott államadósság kezelő szoftver adaptálásával foglalkozik, ismét Ázsiában.

Magánélete

Feleségével 1999-óta laknak egy Római-parti családi házban, az 1982-ben született lányuk és az 1986-ban született fiuk már elköltöztek a családi fészekből. Rendszeresen hazalátogatnak, akárcsak a Duna-árvíz idején, az utóbbi eddig minden negyedik (véletlenül választási) évben.

2002-ben, a megfelelő jogosítványok megszerzését követően, a tengeri és balatoni vitorlázás vált a fő szabadidős foglalkozásává.

Elismerései

2005-ben az MNB első elnöke után elnevezett Popovics-érme.

Testületi tagságok

Magyar Közgazdasági Társaság, 2003-tól 2006-ig a társaság pénzügyi szakosztályának vezetője

Rajk László szakkollégium, VOSZK, volt szakkollégisták köre.

Művei

  • Riecke Werner–Szalkai István–Száz János: Tanulmányok az árfolyamelmélet és árfolyampolitika témaköréből; Pénzügykutató Intézet, Bp., 1981 (Pénzügykutatási Intézet)
  • Riecke Werner–Szalkai István–Száz János: Árfolyamelméletek és pénzügypolitika; Közgazdasági és Jogi, Bp., 1985
  • Tóth Ferenc–Bock Gyula–Riecke Werner: Fejezetek a nemzetközi közgazdaságtanból; Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem Politikai Gazdaságtan Tanszék, Bp., 1989
  • Bank-kislexikon. Magyar-német-angol; ford. Sulyok-Pap Márta, angol címszavakkal kieg. Riecke Werner, Sulyok-Pap Márta; Közgazdasági és Jogi, Bp., 1991

Források