Ugrás a tartalomhoz

Osztrák Külföldi Szolgálat

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Porrima (vitalap | szerkesztései) 2016. június 1., 14:00-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Osztrák Holokauszt díj: Hiányos díjazottak törölve, bővebben sablon felvéve)

Az Osztrák Szövetségi Minisztérium a Belföldért (BMI) által elismert Osztrák Külföldi Szolgálat egyesülete egy nonprofit szervezet, ami a polgári szolgálatköteles osztrákoknak egy tizenkét hónapos alternatívát nyújt a szabályos polgári szolgálat elvégzésére. Ezt lehet emlék-, szociális vagy békeszolgálatként teljesíteni.

A „külföldi polgári szolgálat” vagy a „külföldi szolgálat” fogalmak ismeretlenek az osztrák jogrendben. Mivel a polgári szolgálatot fennhatósági, állami szolgáltként csak az Osztrák Köztársaság területén belül lehet elvégezni, jogi szempontból a külföldi szolgálat nem szabályos módja a polgári szolgálatnak. A külföldi szolgálatot elvégzőt csak a szolgálat teljesítése után szabadítják fel a szolgálat alól.

Az innsbrucki politikatudós, Andreas Maislinger a németektől vette át a külföldi szolgálat ötletét. 1992. szeptember elsején tudta az első osztrák polgári szolgálatköteles az Auschwitz-Birckenau Múzeumban emlekszolgálatát megkezdeni.

Az Egyesület a Külföldi Szolgálatért 1998-ban lett alapítva, amit 2006-ban Osztrák Külföldi Szolgálatra neveztek át.

Az egyesület székhelye a Jakob Hutter után elnevezett Hutterweg-en, Innsbruckban található. Minden tartományban havonta egyszer egy találkozóra kerül sor.

Az osztrák emlékszolgálat programja a nemzetiszocializmus áldozataival foglalkozik. Az emlékszolgálók holokauszt emlékhelyeken dolgoznak, múzeumokban vagy kutatási intézményekben, ilyen például a Simon Wiesenthal Center Los Angelesben vagy a Yad Vashem Jeruzsálemben.

Ezzel a szolgálattal az érintett ország gazdasági és szociális fejlődését támogatják. A szociális szolgálatot végzők utcagyerekekkel dolgoznak együtt, vagy olyan projekteken munkálkodnak, mint például az ivóvízellátás gazdaságilag elmaradott országokban.

A béke szolgálok a béke elérésével és biztosításával foglalkoznak. Például izraeli nem állami szerveződésekben dolgoznak, ahol workshop-okat szerveznek, valamint az egymással szemben álló pártok kommunikációját segítik.

Osztrák Holokauszt díj

Az osztrák emlékszolgálat 2006 óta évente adja át az Osztrák Holokauszt díjat (Austrian Holocaust Memorial Award) olyan személyeknek, akik kiemelkedően sokat tettek a Soá és más nemzetiszocializmus bűnök ellen.

Weblinkek