Narancsszínű enyveskorallgomba

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen KMBot (vitalap | szerkesztései) 2020. április 11., 19:30-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Forrás → Források (WP:BÜ) AWB)
Narancsszínű enyveskorallgomba
A termőtestei
A termőtestei
Rendszertani besorolás
Ország: Gombák (Fungi)
Törzs: Bazídiumos gombák (Basidiomycota)
Osztály: Dacrymycetes
Rend: Gümőgomba-alkatúak (Dacrymycetales)
Család: Dacrymycetaceae
Nemzetség: Calocera
(Fr.) Fr.
Faj: C. viscosa
Tudományos név
Calocera viscosa
(Pers.) Fr., 1821
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Narancsszínű enyveskorallgomba témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Narancsszínű enyveskorallgomba témájú médiaállományokat és Narancsszínű enyveskorallgomba témájú kategóriát.

Narancsszínű enyveskorallgomba
mikológiai jellemzői
Étkezési érték:
fogyasztásra alkalmatlan
Életmód
Tráma
Spórapor

szaprotróf

sima
vagy ráncos
Kalap
Lemezek
Tönk

nincs

nincsenek

nincs

A narancsszínű enyveskorallgomba (Calocera viscosa) az osztatlan bazídiumú gombák (Homobasidiomycetes) osztályának a gümőgomba-alkatúak (Dacrymycetales) rendjébe, ezen belül a Dacrymycetaceae családjába tartozó faj.

Megjelenése

Ez a mutatós gomba szarvasagancs- vagy korallszerűen többszörösen elágazó termőtesttel rendelkezik, amely 3-7 centiméter hosszú lehet. Az egész termőtest tojássárga vagy narancsvörös színű. Rövid, fehéresen molyhos szőrű alapi részéből 20-25 centiméter hosszú, gyökérszerű ág nyúlik a fába, amelyen a gomba megtelepedett. Ez az ág tulajdonképpen a termőtest egy részét képezi, amely mélyen a fa testében alakult ki, míg a tipikusan elágazó felső részt a gomba csak a fán kívül hozza létre. A termőréteg az ágvégek felületét vonja be. Színe a termőtest színével megegyezik.

Élőhelye

A narancsszínű enyveskorallgomba különböző nagyságú csoportokban fejlődik fenyőerdőkben, korhadó fatönkökön, fák rothadó gyökerein és lehullott, elhalt ágakon. Különösen a lucfenyőn gyakori. Termőtestei egész évben megtalálhatók, de legbővebben júliustól januárig terem.

Felhasználhatósága

A narancsszínű enyveskorallgomba ehető, de húsa szívós és nehezen emészthető.

Források