Nagyezsda Andrejevna Durova

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsebpiszok817 (vitalap | szerkesztései) 2021. március 8., 15:25-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Nagyezsda Andrejevna Durova
Született1783. szeptember 17. (szeptember 28).
Szarapul
Meghalt1866. március 21. (82 évesen)
Jelabuga
SírhelyJelabuga
Állampolgárságaorosz
Nemzetiségeorosz
OrszágOrosz Birodalom
Fegyvernemhuszártiszt
Rendfokozata
  • lovas kapitány
  • staff rittmeister
Csatái
KitüntetéseiSzent György-kereszt
A Wikimédia Commons tartalmaz Nagyezsda Andrejevna Durova témájú médiaállományokat.

Nagyezsda Andrejevna Durova, (Szarapul, 1783. szeptember 17. – Jelabuga, 1866. április 2.) orosz huszártiszt, az 1812-es napóleoni háború részvevője; író. Az első nő az orosz tisztek sorában.

Tiszti családba született. Egyéves korában egy alkalommal, amikor megállíthatatlanul sírt, anyja (aki különben is fiúgyermeket akart) kihajította az ablakon. Huszárok mentették meg, akiknek aztán apja a gondjaikra bízta. Egy időben anyja ugyan magához vette és női szerepekre próbálta megtanítani, de ez már régen reménytelen volt.

Durova a bátyján keresztül megismerkedett Puskinnal, aki elolvasta és komolyan értékelte Durova memoárját, ami aztán 1836-ban a Szovremennyikben a költő bevezetőjével jelent meg. Egyéb műveit is kiadták, melyek népszerűek voltak a maguk korában. Durova írásainak egyik fő témája a női emancipáció problematikája volt.

Eldar Rjazanov 1962-ben bemutatott Huszárkisasszony (Гусарская баллада) című filmje Durova memoárján alapul.[1]

Civilben, ifjúkorában (1839)

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a(z) Дурова, Надежда Андреевна című orosz Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Jegyzetek

  1. Az egyik legnépszerűbb szovjet zenés film volt.