Nagy Miklós (újságíró)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Mishu57 (vitalap | szerkesztései) 2018. november 4., 14:08-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Nagy Miklós
Született1840. május 30.
Torda
Elhunyt1907. július 10. (67 évesen)
Budapest
Állampolgárságamagyar
Nemzetiségemagyar
SzüleiNagy Ferenc
Foglalkozásaújságíró,
lapszerkesztő
SírhelyeFiumei Úti Sírkert[1]
A Wikimédia Commons tartalmaz Nagy Miklós témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Nagy Miklós (Torda, 1840. május 30.Budapest, 1907. július 10.) újságíró, lapszerkesztő, a Vasárnapi Ujság szerkesztője.

Nagy Ferenc kertész, főiskolai tanár fia.

Pályája

Nagy Ferenc kolozsvári főiskolai tanár és Simon Julianna fia. Középiskoláit Kolozsvárt végezte, jogot a pesti egyetemen tanult. Már tanulóéveiben sokat dolgozott napi- és hetilapokban. 1863-ban a Vasárnapi Ujság belső munkatársa lett, ekkor főként irodalmi, politikai szereplők életrajzait ismertető és honismereti cikkeket írt. Pákh Albert szerkesztő halála után, 1867-ben átvette a népszerű hetilap szerkesztését és azt 1905-ig folytatta.

Szerkesztői működését a komoly irodalom tisztelete és rendkívüli ügybuzgalom jellemezte. Közel négy évtizedre terjedő szerkesztése alatt a Vasárnapi Ujság tartalmában is, képanyagában is magas színvonalra emelkedett, a legkitűnőbb írók dolgoztak a folyóiratba, értékes illusztrációk díszítették számait. Mivel a lap eredetileg néplapként indult és időközben a művelt családok újságja lett, Nagy Miklós a nép számára megalapította a Képes Néplapot (1873) és társlapját, a Világkrónikát.

Jókaival közösen szerkesztette a Rudolf trónörökös által 1885-ben megindított Osztrák-magyar monarchia írásban és képben című sorozatnak különösen a Magyarországot tárgyaló részeit.

Megjegyzés

  1. Petőfi Irodalmi Múzeum névtér. (Hozzáférés: 2018. szeptember 13.)

Források

  • Szinnyei József: Magyar írók élete és munkái IX. (Mircse–Oszvaldt). Budapest: Hornyánszky. 1903. n/n17430. o.  
  • Pintér Jenő A magyar irodalom története: tudományos rendszerezés Budapest, 1930–1941; 7. kötet: Bevezetés / Hírlapok, folyóiratok / Szerkesztők c. alfejezet. (Arcanum Kiadó)
  • Magyar életrajzi lexikon II. (L–Z). Főszerk. Kenyeres Ágnes. Budapest: Akadémiai. 1969.