Ugrás a tartalomhoz

Nagojai jegyzőkönyv

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen PZoliBot (vitalap | szerkesztései) 2018. február 11., 00:54-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎top: ]]<nowiki/>→]] (toldalék hivatkozásba) AWB)

A biológiai sokféleség megőrzésének és fenntartható használatának, valamint a genetikai erőforrások hasznosításából származó hasznok igazságos és méltányos megosztásának általános keretét meghatározó legfontosabb nemzetközi jogi eszköz a Biológiai Sokféleség Egyezmény és a hozzá kapcsolódó Nagojai Jegyzőkönyv. A Nagojai Jegyzőkönyv egy nemzetközi szerződés, melyet a Biológiai Sokféleség Egyezmény részes felei 2010-ben fogadtak el. A Nagojai Jegyzőkönyv célja, hogy elősegítse a biológiai sokféleség fenntartható hasznosítását, miközben megakadályozza, hogy a fejlett országok a nagy biológiai sokféleséggel rendelkező országok genetikai erőforrásaikat ellentételezés nélkül hasznosítsák. A Jegyzőkönyv részletesen meghatározza a genetikai erőforrásokhoz és a genetikai erőforrásokhoz kapcsolódó hagyományos tudáshoz való hozzáférésnek, valamint a hasznosításukból eredő pénzbeli és nem pénzbeli hasznok megosztásának általános szabályait.

A Jegyzőkönyv születésének mérföldkövei

2002. április 19. A Biológiai Sokféleség Egyezmény Részes Feleinek 6. Konferenciáján[1] elfogadják a Bonni Útmutatót.[2]

2002. szeptember 4. A Fenntartható Fejlődés Világcsúcson politikai döntés születik az ABS (hozzáférés és hasznok megosztása) nemzetközi szabályozásáról.

2010. október 29. A Biológiai Sokféleség Egyezmény Részes Feleinek 10. Konferenciája[1] elfogadja a Nagojai Jegyzőkönyv szövegét.

2014. július 14. Uruguay 50. országként ratifikálja a Nagojai Jegyzőkönyvet, ezzel lehetővé teszi annak hatályba lépését.[3]

2014. október 12. A Nagojai Jegyzőkönyv hatályba lép.

A Nagojai Jegyzőkönyv végrehajtása Magyarországon

2011. június 23. Az Európai Unió és Magyarország (több más tagállammal együtt) aláírja a Nagojai Jegyzőkönyvet.[3]

2014. április 29. Magyarország ratifikálja a Nagojai Jegyzőkönyvet.[3]

Jegyzetek