Mécses Szeretetszolgálat Magyar Börtönpasztorációs Társaság

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Dj (vitalap | szerkesztései) 2019. szeptember 10., 12:40-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (ref korr)
Mécses Szeretetszolgálat Magyar Börtönpasztorációs Társaság
Alapítva1991
Típusegyesület[1]
SzékhelyVác, Ilona u. 4/A[1]

A Mécses Szeretetszolgálat Magyar Börtönpasztorációs Társaság weboldala

A Mécses Szeretetszolgálat Magyar Börtönpasztorációs Társaság a börtönökben fogvatartottak lelkipásztori gondozására alakult, ökumenikus, de főleg római katolikus szervezet. A társaság 1991-ben alakult; alapító elnöke Dr. Majzik Mátyás 2005-ben bekövetkezett haláláig irányította a szeretetszolgálatot. 1999-ben 596 tagja volt, ebből 513 római katolikus, 83 egyéb felekezetű, illetve vallását nem gyakorló vagy ateista.

A társaság védnöke Beer Miklós váci megyéspüspök.[2]

Tevékenységei

Evangelizáció

Az országos börtönökben hetente tartanak misét. A teológiai végzettségű világiak bibliamagyarázatot tartanak. A szegedi börtönben római katolikus teológiai tanfolyam működik.

Utógondozás

Szent Jobb Lator templom

Segítik a szabadulás előtt álló elítélteket fontos információk nyújtásával, ügyeik intézésével, a szabadulásuk utáni elhelyezésük előkészítésével. Ennek érdekében különböző állami, egyházi, valamint társadalmi szervekkel, intézetekkel tartanak kapcsolatot.

A szervezet egyik fontos szolgálata a börtönben megtértek társadalomba történő integrálása. Ezt a célt szolgálta 2007-ig egy Tass-Alsószenttamáson működtetett Társadalmi Rehabilitációs Otthon, ahol munkát, szállást, élelmezést, képzést és közösséget is biztosítottak szabadultak számára. Itt épült fel az ország egyetlen, Szent Jobb Latorról elnevezett temploma, mely 2004-ben lett felszentelve, és egyik állomása a Magyar Zarándokútnak. A Mécses Szeretetszolgálat 2012 májusában megválasztott új vezetősége ismét célul tűzte ki a Társadalmi Rehabilitációs Otthon újraindítását.

Levelező szolgálat

A társaság önkéntesei olyan elítéltekkel folytatnak levelezést, akiknek nincs élő kapcsolattartásuk a külvilággal. A levelezés a szolgálat központján keresztül történik, elővigyázatosságból jeligés formában, segítő ellenőrzés, tanácsadás és a felelősség biztosítása érdekében. Korábban[mikor?] 400 önkéntes levelezett, ez mára[mikor?] már erőteljesen lecsökkent.

Karácsonykor csomagküldést szerveznek az elítélteknek.[2][3]

Mécses Lelkiség – Mécses Misszió

Mécses major

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia 1994-ben fogadta el a Mécses Lelkiséget, melynek célja arra ösztönzi az embereket, hogy a társadalom legmegvetettebbjeiben is fel tudják ismerni a mindenkiben jelen lévő Krisztust, és rajta keresztül testvéreinkért tegyenek valamit: imával és tevékeny szeretettel. A Mécses Lelkiség liturgikus imaformája a minden hónap utolsó péntekén, a megvetettekért tartott Keresztúti ájtatosság. A lelkiség heti imaszándékai a szervezet honlapján rendszeresen megtalálhatók.

A lelkiségnek saját rózsafüzére is van, mely a hagyományos szentolvasón imádkozható.[4]

Folyóirat

A társaság által kiadott folyóirat, a Mécses tízezer példányban jelenik meg, és minden magyarországi börtönbe eljut, de terjesztik a környező országokban is.[5]

Jegyzetek

  1. a b Mécses Szeretetszolgálat. ceginformacio.creditreform.hu (Hozzáférés: 2018. március 15.) arch
  2. a b Karácsonyi csomagküldést szervez fogvatartottaknak a Mécses Szeretetszolgálat. Magyar Kurír, (2017. december 4.)
  3. Borzák Tibor: Megkönnyezett börtöncsomag. Magyar Nemzet, (2001. december 21.) arch Hozzáférés: 2018. március 15.
  4. Mécses Rózsafüzér[halott link]
  5. Herczeg József: Mécses. Szociális munka a börtönök árnyékában. Börtönügyi Szemle, XVI. évf. 2. sz. (1997. június)

Források

További információk