Ugrás a tartalomhoz

Mióta távol vagy

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Akela (vitalap | szerkesztései) 2020. december 4., 14:57-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (kékít)
Mióta távol vagy
(Since You Went Away)
1944-es amerikai film
RendezőJohn Cromwell
ProducerDavid O. Selznick
AlapműMargaret Buell Wilder: Since You Went Away: Letters to a Soldier from his Wife
Műfajfilmdráma
ForgatókönyvíróDavid O. Selznick
FőszerepbenClaudette Colbert
Jennifer Jones
Joseph Cotten
Shirley Temple
ZeneMax Steiner
OperatőrStanley Cortez
Lee Garmes
VágóHal C. Kern
James E. Newcom
André De Toth
HangmérnökPercy Townsend
JelmeztervezőElmer Ellsworth
Eugene Joseff
Adele Sadler
DíszlettervezőMark-Lee Kirk
Gyártás
GyártóSelznick International Pictures
Vanguard Films
Ország Amerikai Egyesült Államok
Nyelvangol
Játékidő172 perc
Forgalmazás
Forgalmazó
BemutatóUSA 1944. július 20.
Díj(ak)Oscar-díj a legjobb eredeti filmzenének
Bevétel7 millió dollár
További információk
SablonWikidataSegítség

A Mióta távol vagy (Since You Went Away) egy 1944-es amerikai filmdráma, rendezte John Cromwell, producer David O. Selznick. Kilenc Oscar-díjra jelölték, amelyből egyet megnyert legjobb eredeti filmzene kategóriában.

Cselekmény

Alább a cselekmény részletei következnek!

1943-ban járunk, a második világháború már öt éve tart. Anne Hilton (Claudette Colbert) két nagylányával él Amerikában, egy katonai bázis közelében. Anne férje, Tim, az amerikai hadseregben szolgál. Anne és lányai próbálják életüket Tim távolléte alatt egyenesben tartani, míg ételt osztanak és zöldségeket termesztenek (victory garden), ugyanis a katonáknak élelem kell. Befogadnak egy nyugalmazott ezredest, Smollettet (Monty Woolley). Fideliát (Hattie McDaniel), a szobalányt is el kell bocsátaniuk, aki ennek ellenére részidőben náluk marad.

A Hilton család útra kel, hogy láthassa a családapát, mielőtt kihajózik, azonban vonatjuknak meg kell várniuk, míg az utánpótlást szállító vonat elsőként elmegy, így lekésik a kihajózást. A vonaton több emberrel is találkoznak, akik életére rányomta pecsétjét a háború. Szomszédjuk, Emily Hawkins (Agnes Moorehead) panaszkodik a háború okozta fáradalmakról és kényelmetlen helyzetekről, ezért inkább inaktív szerepet választ magának, és olyan fáradságos munkát, mint az ételosztást, megtagadja.

A Hilton család két új vendéget kap látogatóba: Smollett ezredes unokáját, Bill Smollett tizedest (Robert Walker) és a család barátját, Tony Willett hadnagyot (Joseph Cotten). Bill belezúg Anne idősebb lányába, Jane-be (Jennifer Jones), akinek szívét Willett hadnagy dobogtatja meg, a hadnagy azonban már régóta szerelmes Jane édesanyjába, Anne-be. Miután Willett hadnagy távozik, Bill és Jane közelebb kerülnek egymáshoz, és eljegyzést kötnek. Bill meggyőzi Jane-t, hogy várjanak a házassággal a háború végéig. Billt tengerentúlra hívják, Jane pedig könnyek között rohan a távozó vonat után.

Jane elkötelezi magát a háború szolgálatáért, és önként jelentkezik nővérnek egy kórházba. Bill távozását azonban hamarost halálhíre követi, valamint megtudják, hogy a családfő, Tim Hilton eltűnt. Jane és Anne leszámolnak a zsörtölődő szomszédasszonnyal, Emily Hawkinsszal, Anne pedig elszántan tanul hegeszteni. Willett hadnagy tér vissza Anne-hez, hogy bevallja neki, hogy szereti, de Anne úgy érzi, hogy a hadnagy érzései nem őszinték. Eldöntik, hogy maradnak továbbra is barátok.

Karácsony szentestéjén Fidelia a fa alá rakja Tim Hilton ajándékait, amit a férfi korábban megvett arra az esetre, ha nem lenne a családjával, Anne pedig teljesen meghatódik. Nemsokára táviratot kap, hogy férje épségben van és hazatér, lányaival pedig boldogan borulnak össze.

Itt a vége a cselekmény részletezésének!

Szereplők

Színész Szerep Magyar hangja[1]
Claudette Colbert Anne Hilton Hámori Ildikó
Jennifer Jones Jane Hilton Kökényessy Ági
Joseph Cotten Tony Willett hadnagyparancsnok Ujréti László
Shirley Temple Brig Hilton Dögei Éva
Monty Woolley William G. Smollett ezredes Szabó Ottó
Lionel Barrymore lelkész n.a
Robert Walker II. Bill Smollett tizedes Háda János
Hattie McDaniel Fidelia Martin Márta
Agnes Moorehead Emily Hawkins Kocsis Mariann
Lloyd Corrigan Mr. Mahoney Horkai János
Alla Nazimova Zofia Koslowska n.a
Albert Bassermann Dr. Sigmund Gottlieb Golden n.a

további magyar hangok: Czigány Judit és Németh Gábor

Érdekesség, hogy a családfő, Tim Hilton egyszer sem jelenik meg személyesen a filmben. Készültek jelenetek a szerepben Neil Hamiltonnal, de végül kivágták őket.[2]

Háttértörténet

Az Elfújta a szél és A Manderley-ház asszonya sikere után Selznick újabb ötletet keresett, hogy a kétszeres Oscar-sorozatot bővíteni tudja.[2][3] Így bukkant rá Margaret Buell Wilder könyvére, és megkérte az írónőt, hogy készítsen belőle forgatókönyvet, majd hazaküldte, mert úgy érezte, őmaga ennél sokkal jobbat tud.[2]

A főszerepre Katharine Cornell jelentkezett, azonban Selznick Claudette Colbert-t választotta, aki nem riadt vissza attól, hogy középkorú asszonyt kell megformálnia, akinek tizenhatéves lánya is van.[2] Selznick maximalista lévén elhatározta, hogy nagy nevekkel szélesíti a repertoárt, ezért még a legkisebb szerepekre is kiváló színészeket kért fel, mint Lionel Barrymore, Hattie McDaniel, Agnes Moorehead, Monty Woolley és Alla Nazimova.[2]

Colbert két lányát a népszerű gyerekszínész, Shirley Temple és Jennifer Jones, Selznick pártfogoltja játszotta. Jones éppen csak befejezte a Bernadette forgatását, mikor Selznick már karrierjének további pontját csiszolgatta. Jonesnak el kellett titkolnia, hogy házas, mikor a Bernadette-et vetítették, Selznick pedig úgy gondolta, a nyilvánosság jól reagálna, ha a színésznő szintén színész párjával mutatkozna a képernyőn.[2] A dolgok azonban más irányt vettek, és a szigorú munkaügyi kapcsolat románcba csapott át Selznick és Jones között, így mikor Jones a férjével a szerelmes jeleneteket forgatta, addigra már elhidegültek egymástól, az Oscar-díjátadó után pedig válásukat is bejelentették.[2]

Selznick fontolóra vette, hogy a rendezői széket is elfoglalja a filmhez, de erről lebeszélték tekintve, hogy még a forgatókönyv sem volt teljes.[2] Selznick John Cromwellt választotta, aki a Zenda foglyát is rendezte.

Kritika

A Mióta távol vagy 75%-os minősítést ért el a Rotten Tomatoeson nyolc értékelés alapján. A kritika vegyes véleményt alkotott: „Értékeltem, hogy a film hossza eléri a három órát. Volt időm megismerni és egy kicsit megszeretni a karaktereket.” – mondta Michael W. Phillips.[4]Kiváló háborús filmdráma ragyogó szerepgárdával.” – írta Ken Hanke kritikus.[5] A New York Times dicséri Selznick aprólékos filmfelépítését, de nem mulasztja el, hogy rámutasson a részletek hiányosságaira: „A családnak mint ismeretes meg kell élnie, pénzszűkében vannak. Mégis, a lakásuk fényűző villának hat, az asszonyoknak pedig kimeríthetetlen a ruhatáruk.[6]

Habár a film az Elfújta a szél és A Manderley-ház asszonya sikereit volt hivatott pallérozni, csak egyetlenegy Oscar-díjat szerzett meg legjobb eredeti filmzene kategóriában.

Díjak és jelölések

Év Díj Kategória Eredmény
1945
17. Oscar-gála
Oscar-díj Legjobb film Jelölve
Legjobb női főszereplő Jelölve
Legjobb férfi mellékszereplő Jelölve
Legjobb női mellékszereplő Jelölve
Legjobb operatőr Jelölve
Legjobb díszlet Jelölve
Legjobb vágás Jelölve
Legjobb eredeti filmzene Elnyerte
Legjobb vizuális effektusok Jelölve

Jegyzetek

  1. Internetes Szinkron Adatbázis (magyar nyelven). iszdb.hu. (Hozzáférés: 2018. január 10.)
  2. a b c d e f g h Mióta távol vagy a Turner Classic Movieson (angol nyelven). TCM. (Hozzáférés: 2017. december 11.)
  3. Mióta távol vagy a New York Timesban (angol nyelven). New York Times, 1944. július 21. (Hozzáférés: 2017. december 11.)
  4. Rotten Tomatoes
  5. Rotten Tomatoes
  6. New York Times

Források

További információk