Ugrás a tartalomhoz

Jusepe de Ribera

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Engusz (vitalap | szerkesztései) 2021. március 22., 18:26-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Főbb művei: jav)
Jusepe de Ribera

Született1591. január 12.
Xàtiva
Meghalt1652. szeptember 3. (61 évesen)
Nápoly
SírhelySanta Maria del Parto a Mergellina (Nápoly)
Nemzetiségespanyol
Stílusanaturalisztikus
Aki hatott ráCorreggio
Caravaggio
A Wikimédia Commons tartalmaz Jusepe de Ribera témájú médiaállományokat.

Jusepe de Ribera eredeti nevén José de Ribera, itáliai ragadványnevén lo Spagnoletto, azaz „a kis spanyol”, (Játiva, 1588. január 12.Nápoly, 1652. szeptember 2.) spanyol festő. Főként Nápolyban működött.

Életpályája

José de Ribera néven Játivában született, Valencia tartományban. Eleinte tanítványa volt Ribaltának Valenciában, de már fiatal korában Nápolyba került; innen Rómába ment. Parmában Correggio műveit tanulmányozta; valószínű, hogy Velencében is járt és talán Michelangelo da Caravaggio befolyása alatt is állhatott. Tanulmányútjai után Nápolyban telepedett le. Rendkívüli befolyásra tett szert, udvari festője lett Pedro Téllez-Girónnak(wd), Osuna 1. hercegének(wd), Nápoly spanyol alkirályának.

Főbb művei

A nápolyi székesegyházban van a Szent Januáriuszt a tüzes kemencében ábrázoló képe, az ottani Szent Márton karthauzi kolostor templomában többek közt a Krisztus levételét a keresztről ábrázoló hatalmas festmény, a salamancai Ágoston-rendi templomban a Concepción (Szeplőtelen fogantatás).

A madridi Prado képtárban mintegy 60 képe látható, melyek művészetét minden oldalról bemutatják,[1] de képviselve van minden nagyobb gyűjteményben is. Különösen híresek: Mária Magdolna képe (drezdai képtár); Krisztus sírba tétele, A pásztorok imádása (Párizs, Louvre);[2] Krisztus az írástudók között, Krisztus útja a vesztőhelyre (Bécsi Szépművészeti Múzeum).[3] Jellemző és jó képei vannak a budapesti Szépművészeti Múzeumban is (523., 526., 527., 532. sz.), közöttük a Szent András vértanúságát ábrázoló kép (1628, 523. sz.).

Jegyzetek

Források

További információk

  • Nyerges Éva: Ribera; Corvina, Bp., 1978 (A művészet kiskönyvtára)