Hummer

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen AtaBot (vitalap | szerkesztései) 2021. február 13., 10:32-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Jegyzetek: források --> jegyzetek AWB)
Hummer
TípusHummer
Alapítva1992
Megszűnt2010. május 24.
Székhely USA Detroit, Michigan
Iparágautóipar
FormaH1, H2, H3
TermékekTerepjárók, Szabadidő autók
AnyavállalataGeneral Motors

A Hummer weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Hummer témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Hummer egy márka azon hatalmas terepjárókra (H1) és szabadidő-autókra (H2, H3) melyet a General Motors hozott forgalomba. A hadsereg által használt HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle – magyarul nagy mozgékonyságú többcélú kerekes jármű) más néven Humvee járműveken alapszanak. A Hummer egyike a legnagyobb 4x4 (négykerék-meghajtású) gépjárműveknek, aránylag magas üzemanyag fogyasztással.

Története

Hagyományos katonai (H1-es) Hummerek
Hummer H1 civil változat
Hummer H2
Hummer HX tanulmánymodell
Hummer H3
Érdekesség: Hummer H2 nyújtott limuzin, jobb oldalán egy ötödik utasajtóval

A Hummereket eredetileg az AM General vállalat készítette, a korábban az American Motors Corporation katonai és kormány járművekkel foglalkozó csoportjának Indianában található South-Bend-i telephelyén. Az AM General még az 1980-as években tervezte, hogy Hummveejüket civileknek is eladják. 1990-ben két fehér Hummert indítottak útnak Londonból Pekingbe, keresztül a Szovjetunió kemény útjain. A Hummerek könnyen vették a túrát, mivel kifejezetten terepvezetésre tervezték őket. Az utazás eseményeit az Egyesül Államokban az ESPN csatornán közvetítették. Ez a nyilvánosság azonban eltörpül amellett a figyelem mellett, amit a HMMWV kapott a Sivatagi Vihar hadműveletben, a következő évben.

1992-ben, az AM General kezdte el árusítani az M998 High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (HMMWV vagy Hum-Vee, ahogy a hadsereg hívta) civil változatú járműveit a nyilvánosságnak „Hummer” márkanév alatt. Ebben nem utolsósorban Arnold Schwarzenegger lobbija is közrejátszott, aki civilként korábban már szeretett volna ilyen terepjárót vásárolni, de erre akkor nem volt lehetősége. 1998-ban az AM General eladta a márkát a General Motors-nak, de továbbra is folytatta a járművek gyártását. A GM volt felelős az összes AM General által előállított Hummer elosztásért és a piaci árusításáért. A következő pár évben a GM bemutatott 2 új, saját tervezésű modellt, a Hummer H2-t és Hummer H3-mat, és az eredeti járművet átnevezték Hummer H1-re. Az AM General folytatta tovább a H1 gyártását, majd összevonták a General Motors-szal, hogy együtt állítsák elő a H2-eseket. A H3 a Chevrolet Colorado-val és a GMC Canyon platósokkal karöltve Los Angelesben, Shreveportban építik. 2006-ra a Hummer megindult a nemzetközi pályáján a kiválasztott importőrök és nagykereskedők segítségével Európában és egyéb piacokon.

2006. október 10. óta a GM Dél-Afrikában, a Port Elizabeth-i gyártelepén állítja elő a Hummer H3-t a nemzetközi piacokra. Ezek dél-afrikai eladásra valamint ausztráliai, európai, közel-keleti és japán exportra készülnek. 2006 októberére 34 országban már 300 kereskedő árusította a Hummer járműveket. Ebből 173 az USA-ban volt található.

A H2 Oroszországban is összeszerelik, ami 2004 júniusában indult Kalinyingrádban az Avtotor cég által. A telep csak pár száz darabot gyárt évente, és azt is csak a helyi fogyasztópiacra van limitálva (mindösszesen öt kereskedés van Oroszországban).

2006. május 16-án a GM bejelentette, hogy az eredeti Hummer H1 gyártását beszüntetik. A GM vezérigazgatója Rick Wagoner közzé teszi, hogy a Hummer márkajelzéssel ellátott gépjárművek bio-üzemanyag meghajtással fognak futni a 2006-os Los Angeles-i Nemzetközi Autókiállításon.

H1 és HMMWV összehasonlítása

A Hummer H1 nem más, mint egy, a civilek számára gyártott HMMWV, némi különbséggel: nincs páncélzata, sem fegyverzete. Habár a meghajtás, alváz, karosszéria, felfüggesztés, stb. ugyanaz. A karosszérián még a fegyverek rögzítési pontjai is megtalálhatók, ahogy a légi szállításnál használt függeszkedési fülek is. A H1 a HMMWV-től még abban tér el, hogy civil kinézete van, a terepszínen kívül természetesen bármilyen más színű is lehet, esztétikus belsővel, kényelmes, akár bőrhuzatú ülésekkel, sztereó rádióval, vagy esetlegesen légkondicionálóval is rendelkezik. (Ezeken kívül gyakran még más plusz extrákkal is felszereltetik az autókat, pl. LCD-tévével. Pláne azok néhol előforduló átalakított változatait.[1]) Ennek eredménye lett a H1 mint civil kereskedelmi változat, aminek a bemutatott tulajdonságait a feljavított katonai változat is magában foglalja. A H1 elektronikai rendszere 12 V-os, amit két akkumulátorral, párhuzamos kapcsolással lát el. A HMMWV 24 V-tal működik, ahol a két akkumulátor sorosan van kapcsolva.

Tulajdonosi törekvések

Rajongók

Mindenfelé az USA-ban és a nemzetközi piacokon is Hummer rajongók csoportjai alakultak ki. Ők azok a tulajdonosok, akik a kocsijukat terepvezetése és kikapcsolódásra, szórakozásra használják.

Versenyzés

Licencelés

Kritikák

Jegyzetek

  1. H1-es és H2-es Hummerek módosított, többtengelyes és hosszabbított változatai. [2009. március 31-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. május 20.)

Modellek

  • Hummer H1 (Civil változatát már nem gyártják)
  • Hummer H2
    • Hummer H2 SUT (Sport utility truck - magyarul szabadidő autó)
  • Hummer H3
    • Hummer H3t
    • Hummer H3x
    • Hummer H3 Alpha

További információk

Commons:Category:Hummer
A Wikimédia Commons tartalmaz Hummer témájú médiaállományokat.