Ugrás a tartalomhoz

Hatóanyag

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Magic links bot (vitalap | szerkesztései) 2021. február 19., 17:20-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (ISBN/PMID/RFC link(ek) sablonba burkolása MediaWiki RfC alapján)

A gyógyszerészet hatóanyagnak nevezi a gyógyszer gyártására szánt bármely anyagot amely a gyártás során a gyógyszerkészítmény aktív összetevőjévé válik, amelyet farmakológiai, immunológiai vagy metabolikus hatás kiváltására szánnak valamely élettani funkció fenntartása, helyreállítása, javítása vagy módosítása, illetve orvosi diagnózis felállítása érdekében.[1] Egyazon gyógyszerkészítmény több hatóanyagot is tartalmazhat. Egyszerűbb megfogalmazásban a gyógyszerek hatékony komponense.

A hatóanyag jelentősége a gyógyszerészeti munkában

A gyógyszerészetben a gyógyszerkészítményeket alkotó komponenseket gyógyszeranyagoknak nevezik, melyek lehetnek hatóanyagok vagy segédanyagok. A gyógyszer kívánt farmakológiai hatásáért felelős komponenseket nevezik hatóanyagnak, melyek jól körülírt anyagok.

A hatóanyag önmagában még nem gyógyszer. Gyógyszerré akkor válik, amikor gyógyszerformává alakítják (tabletta, kúp, injekció, kenőcs, krém, oldat, stb). A hatóanyagok gyógyszerkészítménnyé történő alakításához a gyógyszerészet segédanyagokat használ, melyek elősegítik a készítmény gyárthatóságát, a hatóanyag stabilitását, adagolhatóságát és biofarmáciai tulajdonságát. A hatóanyag nem feltétlenül a legnagyobb tömegű komponense a gyógyszernek.

A hatóanyagok technológiai műveleteivel a gyógyszertechnológia, a hatástani vizsgálatával és csoportosításával a farmakológia tudománya foglalkozik.[2]


Jegyzetek

  1. 2005. évi XCV. törvény az emberi alkalmazásra kerülő gyógyszerekről és egyéb, a gyógyszerpiacot szabályozó törvények módosításáról.
  2. Gyires K., Fürst Zs.: A farmakológia alapjai, Budapest, Medicina Könyvkiadó Zrt., 2011. 2. kiadás, 21–22. oldal, ISBN 978 963 226 324 3