Filmproducer

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen HG (vitalap | szerkesztései) 2020. január 22., 19:13-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.

A filmproducer a filmkészítés pénzügyi feltételeit megteremtő szakember, aki az alkotómunka zavartalan lebonyolításáért is felelős. Tőkét szerez a forgatáshoz, valamint a film munkálatainak átfogó irányítását is ellátja; a bukás vagy a sikerre vitel az ő felelőssége. Munkája jóval a forgatás előtt megkezdődik. Adaptált forgatókönyv esetén az első dolga, hogy a regény filmreviteléért járó jogdíjat kialkudja, ezáltal a történetet megszerezze a produkció számára, majd megszervezi a stábot.

Az Amerikai Egyesült Államokban kétféle produceri rendszer működik.

  • Stúdióproducer: a producer a stúdió alkalmazottja, akik a stúdió vezetésétől kapják a feladatukat, a keretet, a stábot és a szereplőket. Felelősséggel tartozik az executive producer (jelentése ügyvezető producer) felé, aki az adott stúdió vezetője. A producerek gyakran nem alkalmazottak, hanem társvállalkozói a filmstúdióknak.
  • Stúdiófüggetlen producer: az önálló producer keres egy stúdiót a meglévő filmprojektjének finanszírozására. Teljes körű pénzügyi és alkotói irányítást gyakorolnak filmjeik felett.

Magyarországon is két különböző produceri struktúra él.

  • Az általános gyakorlat szerint a filmrendező a kész forgatókönyvéhez keres egy producert, aki a megfelelően előkészített filmtervvel megpályázza többek között a Magyar Mozgókép Közalapítványtól a szükséges önrészt, valamint egyéb magánforrásokat keres a filmhez. Ilyenkor a filmes szerzői jogokat a rendezővel, forgatókönyvíróval közösen birtokolják.
  • A másik rendszer az úgynevezett kreatív producer: saját ötletét megíratja egy forgatókönyvíróval, arra filmrendezőt keres, majd a rendezővel közösen felkutatják a többi alkotótársat, előkészítik a filmet, majd a szokásos finanszírozási csatornákon keresztül megteremti az anyagi feltételeket a gyártáshoz és az utómunkához stb. Ebben az esetben a filmes tulajdonjogokat a producer önállóan birtokolja, valamint a filmművészeti kérdésekben is jelentősebb befolyást gyakorol.

Amerikai producertípusok

  • Executive Producer (spanyol nyelvterületen productor(a) ejecutivo/a): általában reprezentatív feladatot lát el, a filmgyártó vállalat ügyvezető igazgatója. Kisebb gyártóknál az executive producer és a producer ugyanaz, ebben az esetben csak a producer megjelölést használják.
  • Producer (spanyol nyelvterületen productor(a)): a film ún "klasszikus" producere, aki a produkcióban főleg a pénzügyi részt irányítja.
  • Co-Producer (spanyol nyelvterületen coproductor(a)): társproducer, általában ő jelent a producernek, és ő felügyeli a forgatást. Részfeladatokat lát el a film menetében.
  • Associate Producer (spanyol nyelvterületen productor(a) asociado/a): olyan személy, aki a producertől kapott "produceri" feladatok egy részét látja el, az adott producer közvetlen felügyelete es irányítása alatt.
  • Production Director (spanyol nyelvterületen director(a) de producción): Európában a rendezőasszisztenst jelenti
  • Line Producer: felügyeli a film költségvetését. Kapcsolattartó a producer, a rendező és a film fő stábtagjai között.
  • Production supervisor
  • Production manager: Gyártásvezető.

Kapcsolódó szócikkek

Magyar filmproducerek listája

Híres hollywoodi producerek

Külső hivatkozások

Commons:Category:Film producers
A Wikimédia Commons tartalmaz Filmproducer témájú médiaállományokat.