Ugrás a tartalomhoz

Exoterm reakció

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Szaszicska (vitalap | szerkesztései) 2021. március 7., 09:31-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (visszavonás: kissé csapongó, kevéssé az exoterm reakciókról szóló bekezdés, rajongó stílusban)

A termokémiában exoterm reakciónak nevezzük a hőfelszabadulással járó kémiai reakciókat. Az exoterm reakció az exergonikus reakciónak egy speciális típusa, azaz itt a felszabaduló energia hőenergia.

A szó a görög ekszó (έξω = kinn) és thermosz (θερμός = meleg) összetételéből származik.[1]

Az exoterm reakciók során hőleadás történik, és ezáltal a környezet felmelegszik. A hőenergia tehát a rendszerből a környezet felé áramlik. A rendszer belső energiájának egy része hővé alakul. A felszabadult hőmennyiséget feltüntethetjük pozitív előjellel a reakciótermékek között: Q>0 . A hőleadás során a rendszer egy alacsonyabb, stabilabb energiaállapotba kerül, tehát az entalpiaváltozás: ΔH<0.

Exoterm reakció például a legtöbb égés (oxidáció).

Például az alkánok égése:
(ΔH < 0)[2]

A reakció során képződő hőt negatív előjellel kell jelölni, mivel a rendszer energiát veszít.

Az ezzel ellentétes folyamat az endoterm reakció.

Jegyzetek

  1. Fülöp József: Rövid kémiai értelmező és etimológiai szótár. Celldömölk: Pauz–Westermann Könyvkiadó Kft. 1998. 45. o. ISBN 963 8334 96 7  
  2. http://kation.elte.hu/idiproject/2002/energy/hungarian/exoterm.htm