Campbelliták

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Milei.vencel (vitalap | szerkesztései) 2021. március 9., 18:54-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Kapcsolódó cikk)

A campbelliták [1] vagy Campbell-mozgalom vagy más néven Krisztus tanítványai (Disciples of Christ) vagy Krisztus Egyházai a 19. század elején, a második nagy ébredés idején keletkezett vallási csoport, Alexander Campbell (1788–1866) követői.

Történet

Campbell atyjával együtt 1809-ben került Írországból Amerikába, s Pennsylvániában volt presbiteriánus lelkész.[2] Atyja (Thomas) meghasonlott a gyülekezettel, mert felállította azt az elvet: „Ha az írás beszél, akkor mi is beszélünk, ha az írás hallgat, mi is hallgatunk”. Ez itt annyit jelentett, hogy a gyermekkeresztség érvénytelen. A két Campbell ötödmagával újra megkeresztelkedett és belépett egy baptista gyülekezetbe. Később az ifjabb Campbell a baptisták több szokását helytelenítette.[2]

Elutasított minden hitvallási formulát, meggyőződése volt ugyanis, hogy a kereszténység nem kíván mást, mint Krisztus személyes megvallását a keresztségben.[1]

Hitvallást ugyan nem készített, de nézeteinek alaptételei mégis megállapíthatók. Három alapelve van [2]:

  1. A Szentlélek nem közvetlenül, hanem a szentíráson keresztül nyilvánul meg.
  2. Az újjászületés addig nem teljes, míg a bemerítkezés meg nem történt.
  3. A keresztség lemossa a bűnöket.

1826-ban új bibliafordítást adott ki és a következő évben a hívei külön is szerveződtek.[2] 1832-ben egyesültek a Stone-mozgalom híveivel és létrehozták a restaurációs mozgalmat.

Kapcsolódó cikk

Hivatkozások

  1. a b Világvallások A-Zs (2009)
  2. a b c d Szimonidesz Lajos: A világ vallásai 2. Zsidóság és kereszténység (Budapest, 1928)