Ugrás a tartalomhoz

Berlin tömegközlekedése

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Szilas (vitalap | szerkesztései) 2021. január 29., 17:16-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (évszámok, dátumok felesleges linkelésének megszüntetése (legalább részben))

Berlin tömegközlekedése több részre tagolódik: a vasútra, a közútra, a légi- és a vízi járatokra.

Légi

Berlin repülőterei

Berlinben egy nagy nemzetközi repülőtér található, a Berlin-Brandenburg repülőtér. Ez a reptér a vezető légitársaságok (Lufthansa, Eurowings, EasyJet, Ryanair, Wizz Air) bázisa. Építése 2006-ban kezdődött, végül 2020. október 31-én vették használatba. Leghosszabb kifutópályája 4 kilométer hosszú. Maximális kapacitása 46 000 000 fő.

Korábbi két nagy repülőterét, a Tegel és Schönefeld 2020-ban zártak be, közvetlen az új BER megnyitása után. Az egykori harmadik repülőtér Tempelhof volt, de ezt 2008-ban lakossági nyomásra, népszavazás eredményeképpen bezárták. A Schönefeldről és a Tegelről (amelyek azokról a városrészekről kapták a nevüket, ahol találhatóak) 2010 nyarától 166 célállomás volt érhető el közvetlen járatokkal. 2008-ban az utasforgalom a Schönefelden 6 600 000 fő volt, míg a Tegelen 14 500 000 fő.

Vízi

Komp

Vasút

Metró (U-Bahn)

S-Bahn

A berlini S-Bahn hálózat

Berlinben az S-Bahn klasszikus definícióját kielégítő, a múlt század eleje óta fennálló elővárosi gyorsvasúti rendszer található. A német definíció szerint ugyanis csak akkor beszélhetünk valódi S-Bahn-ról, ha a nagy népsűrűségű körzetet kiszolgáló ütemesen közlekedő vasút infrastruktúrájában (960 mm-es magasságú peron, eltérő jelzőberendezések ill. feszültségszint stb.) is elkülönül a nagyvasúti rendszertől.

Berlin fejlődése az újraegyesítés óta nem csak építészetileg, de a tömegközlekedés szempontjából is rohamléptekkel halad. Ezt jól tükrözi az 1992-ben aláírt, 500 db kétrészes vonat szállításáról szóló szerződés is, mely megindította a mintegy 1500 járművet számláló elővárosi flotta cseréjét.

Villamos

Főleg a város keleti részén sűrű a villamoshálózat, a nyugati oldalon a hálózatot az újraegyesítés előtt teljesen felszámolták, ma néhány utólag épített szakasz működik. 2004-től kiemelt villamosjáratokat hoztak létre, melyeket "MetroTram"-nak neveztek el, jelzésük egy "M" betű és a viszonylatszám.

A járműállomány főleg a Bombardier Flexcity és Tatra KT4D típusú szerelvényekből áll.

Távolsági

Városi tömegközlekedés

Külső hivatkozások

Commons:Category:Transport in Berlin
A Wikimédia Commons tartalmaz Berlin tömegközlekedése témájú médiaállományokat.