Audi RS 3 LMS TCR

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Anonímusz Kapitány (vitalap | szerkesztései) 2021. április 19., 11:47-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Sikerei)
Audi RS 3 LMS TCR
Gyártási adatok
GyártóAudi Sport
Gyártás éve2016–2019
Kategória
  • Audi A3 8V
  • Audi RS3
A(z) modell műszaki adatai
Méret és tömegadatok
Hossz4599 mm
Szélesség1950 mm
Magasság1340 mm
Tömeg1160-1285 kg
Üzemanyagbenzin
Üzemanyagtartály100 literes
Teljesítmény
Motor2 literes turbó
Felépítésszedán
Váltó6 sebességes szekvenciális
Teljesítmény330 lóeró
Max. nyomaték460 Nm
Gyorsulás4,5 másodperc 100 km/h-ra
Max. sebesség240-265 km/h
HajtóműOtto-motor

Kapcsolódó modellek
Audi A3
Audi RS 3 LMS TCR weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Audi RS 3 LMS TCR témájú médiaállományokat.

Az Audi RS 3 LMS TCR egy első kerék hajtású versenyautó, amely a TCR szabályrendszer szerint lett megépítve.[1] Az autó alapja az utcai Audi R3 Limousine modell, azonban jelentős szélesítésen esett át, valamint versenylégterelőket is szereltek az autóra, továbbá a szükséges biztonság érdekében a jármű belsejébe a megfelelő bukócsövet is beszerelték. A motorja kétliteres, négyhengeres, turbó motor. 330 lóerős teljesítményével 4,5 másodperc alatt gyorsul 100 km/h-ra. Felépítésében kissé hasonlít egy modern DTM autóra, azonban a TCR sorozat valamint a cég célja a modellel az ügyfélalapú versenyzés, azaz a sorozatgyártás a modellekkel, így azok versenyautóhoz mérten kedvező áron voltak kaphatóak 129 000 eurós összegért, ami magyar pénzembe átváltva 40 millió forint körüli összeg.[2] A szekvenciális váltóval szerelt modell mellett az Audi árul az ügyfelek részére egy DSG váltóval rendelkező versenyautót is, amelyet többnyire a hosszútávú Endurance futamokon szoktak használni.

Története

A modell debütálása

Az Audi R3 LMS TCR a TCR nemzetközi sorozat 2017-es évadában debütált a Comtoyou Racing csapatánál. Az első versenyhétvégéken még csak a sorozat első két évadának bajnoka, a svájci Stefano Comini használta a modellt,[3] aki az évad harmadik versenyhétvégéjén, Spa-ban tudott először nyerni az új technikával szezon során csapata hazai közönsége előtt.[4] Később a szezon során azonban a csapat nevezett még egy Audit, amit Frédéric Vervisch vezetett a szezon harmadik hétvégéjétől kezdődően. A modell az évad során folyamatosan népszerűsödött, így Milovan Vesnić, Enrico Bettera, valamint a kínai ZZZ Team is indított két autót Jiang Tengyi-vel valamint Zhang Zhengdonggal a volánnál. De a Comtoyou Racing is nevezett az utolsó két hétvégére egy harmadik Audi-t is Denis Dupont-tal. Bár első évében az autó nem tudott minden helyszínen kiegyensúlyozott teljesítményt produkálni, azonban egyedüli állandó versenyzőjük Comini év végén így is a harmadik helyen végzett 3 futamgyőzelemmel. Mindemellett a modell debütált a TCR Benelux sorozatban is, ahol szintén használta a Comtoyou Racing, de a Bas Koeten Racing és a Certainty Racing Team versenyzői is használták. Itt a gyártók pontversenyében a harmadik helyen zártak a Volkswagen Golf valamint a Honda Civic Type R TCR modellek mögött és a modell a második legtöbb - szám szerint 6 - győzelmet szerezte, emellett a csapatok pontversenyében a Bas Koeten Racing is a harmadik pozícióban fejezte be a szezont. Néhány fordulón pedig az ázsiai TCR sorozatban is bemutatkozott az RS 3 LMS még ebben az évben.

Túraautó világkupa és TCR Európa-kupa

Jean-Karl Vernay autója a TCR Európa-kupa 2018-as Spa-Francorchamps-i hétvégéjén

2018-ra a Túraautó-világbajnokság és a TCR nemzetközi sorozat összeolvadt és a résztvevők számára anyagilag kedvezőbb TCR szabályrendszerrel folytatódott tovább a sorozat. Az így létrejövő Túraautó-világkupa mezőnyében szerepelhetett így az Audi is, amely két csapatot és hat versenyzőt nevezett a teljes évadra. Név szerint a Leopard Team WRT szerződtette a TCR nemzetközi sorozat 2017-es bajnokát, Jean-Karl Vernay-t és a BTCC háromszoros bajnokát, Gordon Shedden-t. A Comtoyou Racing pedig 4 Audival teljesítette a szezont, ezeket Aurélien Panis, Nathanaël Berthon, Frédéric Vervisch és Denis Dupont vezették.[5] A zandvoorti hétvégére pedig a Bas Koeten is nevezett szabadkártyásként Bernhard van Oranje-Nassau-val és Michael Verhagen-nel.[6][7] A szezon során Vernay sokáig megbízható versenyzét mutatott be és a bajnokság bizonyos fázisaiban úgy tűnt, hogy akár egy titkos esélyese is lehet a bajnoki harcnak. A szezon második felében azonban a teljesítménye romlott és bár még ígyis megnyert két futamot a bajnokságban legjobb Audisként azonban be kellett, hogy érje az ötödik pozícióval. Vervisch a kilencedik lett az év végi összetettben egy győzelemmel. Vernay csapattársa, Gordon Shedden végül a 13. lett, szintén 1 futamgyőzelemmel. Dobogóra állhatott Berthon és Dupont is. A TCR Európa-kupában szintén Vernay képviselte a márkát a Leopard Team WRT színeiben, és a szezon végéig bajnoki esélyekkel rendelkezett annak ellenére, hogy a WTCR kötelezettségei miatt a szezon második hétvégéjét ki kellett hagynia - ezen a hétvégén a rutinos Jaap van Lagen helyettesítette és állhatott mindkét futamon dobogóra.[8] Végül három győzelemmel és összesen öt dobogós hellyel a tabella második helyén zárt, a TCR Benelux értékelést azonban megnyerte egyéniben és csapatával is.[9] A bajnokság DSG váltós autói számára kiírt különbajnokságot Giovanni Altoè nyerte Audijával. A kínai TCR bajnokságban pedig a márka megnyerte a nem hivatalosan kiírt gyártói pontversenyt. Sikereinek köszönhetően az Audi lett a 2018-as esztendő legeredményesebb TCR autója.[10]

Antti Buri a német TCR sorozatban


2019-re a Team WRT-nél maradt a Vernay-Shedden páros, a Comtoyou viszont két fősre csökkentette Audijainak számát (viszont további két Cuprát indított a csapat Tom Coronellel és Aurélien Panisszal), Vervisch mellé Niels Langeveld érkezett, aki az előző évben az ADAC TCR Germany-ben versenyzett egy Audival és a bajnoki címre végig megvolt az esélye, végül a harmadik lett az összetettben.[11] A szezon során egyre inkább érződött, hogy az Audi modellje kezd elavulttá vállni a Hyundai, a sorozatban frissen beszálló Lynk & Co, valamint az új, 10. generációs Honda Civic Type R TCR-ek mellett. Ennek megfelelően sok sikerben az Audi versenyzőinek a WTCR-ben sok jó eredményre nem kínálkozott lehetőség, Vervisch szerezte a márka egyetlen győzelmét a szezon során, a legtöbb pontot - 211-et - pedig Vernay gyűjtötte, azonban ez is csak a bajnoki 10. helyezéshez volt elég. A másik két versenyző, Shedden illetve Langeveld rendszerint a mezőny végén autózott a szezon jelentős részében. Ezalatt a TCR Európa-kupában Santiago Urrutia és Gilles Magnus bíztató teljesítményt nyújtott és a szezon végén előbbi bajnoki bronz érmes lett, utóbbi pedig a hatodik pozícióban zárt, a csapatok számára kiírt pontversenyben a Team WRT második lett, a TCR Benelux csapatértékelésben pedig harmadik. A Német TCR bajnokságban a finn Antti Buri - aki a WTCR Nordschleife-i hétvégéjén szabadkártyásként bemutatkozott - harcolt a bajnoki címért, a szezon első felében három győzelmet is bezsebelt, a végén azonban a Hockenheimringen egy gyengébb hétvégét fogott ki, így a véghajrában lemaradt a bajnoki címről és a harmadik lett. A visszafogott teljesítmény miatt az Audi Sport vezetői a WTCR szezont követően úgy döntöttek, hogy megszüntetik a TCR modell gyári támogatását és inkább a GT3-as projektre koncentrálnak.[12] Ennek ellenére a Comtoyou Racing privát csapatként továbbra is maradt a bajnokságban és a 2020-as szezonra három versenyzőt nevezett. A márkát váltó Coronel[13] mellé érkezett a visszatérő Berthon[14] és az újonc Gilles Magnus.[15]

Sikerei

A Pit Lane Competizioni Audija

Külső hivatkozások

Jegyzetek

  1. Gergely, Lővei: Kevesebbet tud az RS3 versenyautó az utcainál | – Autó-Motor. automotor.hu, 2016. szeptember 30. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  2. Gábor, Csordás: A 400 lóerős utcai RS3-nál is keményebb Audi készült | Az online férfimagazin. automotor.hu, 2016. október 25. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  3. Stefano Comini at the wheel of an Audi RS 3 LMS by Comtoyou Racing. automobilsport.com, 2017. március 22. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  4. Stefano Comini gives maiden win to Audi and Comtoyou. motorsport.com, 2017. május 5. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  5. Hungária, Porsche: Az Audi két csapatot indít a WTCR-ben (magyar nyelven). formula.hu, 2018. február 18. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  6. Az egyik holland herceg száll szembe Micheliszékkel (magyar nyelven). index.hu, 2018. április 30. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  7. Dutch wildcard Verhagen aiming to shine at WTCR Race of Netherlands (angol nyelven). fiawtcr.com, 2018. május 11. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  8. Jaap van Lagen replaces Jean-Karl Vernay. europe.tcr-series.com. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  9. TCR BeNeLux Touring Car Championship 2018 standings | Driver Database. www.driverdb.com. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  10. András, Lantos: Az Audi lett a 2018-as év legeredményesebb TCR-márkája (magyar nyelven). eurosport.hosszabbitas.hu, 2019. január 2. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  11. Az Audi megnevezte a versenyzőit a WTCR 2019-es szezonjára (magyar nyelven). rallyfans.hu, 2019. február 7. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  12. András, Lantos: Hivatalos: az Audi sem támogatja tovább a WTCR-t (magyar nyelven). eurosport.hosszabbitas.hu, 2019. december 11. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  13. Kft, New Wave Media Group: Audival folytatja a versenyzést a WTCR egyik közönségkedvence (magyar nyelven). https://www.origo.hu/. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  14. Lanti: Visszatérő pilóta lesz Tom Coronel csapattársa a WTCR-ben | Eurosport (magyar nyelven). eurosport.hosszabbitas.hu, 2020. június 8. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  15. Lanti: Újabb érkező a WTCR-ben; egy harmadik pilótát is bejelentett a Comtoyou Racing | Eurosport (magyar nyelven). eurosport.hosszabbitas.hu, 2020. július 7. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  16. TCR Russia – Bragin wins the race and the title (amerikai angol nyelven). TCR-Series, 2017. szeptember 24. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  17. TCR Russia at Fort Grozny - Dmitry Bragin wraps up the title (amerikai angol nyelven). automobilsport.com, 2018. október 10. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  18. TCR China – Andy Yan clinches the inaugural title (amerikai angol nyelven). TCR-Series, 2017. december 30. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  19. Tamara, Aller: Daniel Lloyd claims the victory at Zhuzhou, Huang Chu Han is the champion (amerikai angol nyelven). Touring Car Times, 2019. október 27. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  20. a b Jean-Karl Vernay and Leopard Lukoil Team are the new TCR Benelux champions ! (amerikai angol nyelven). TCR BeNeLux, 2018. október 21. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  21. Giovanni Altoè wins the TCR Europe DSG Challenge. europe.tcr-series.com. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  22. fabior: The Audi RS 3 LMS is the TCR Model of the Year (brit angol nyelven). TCR HUB, 2019. január 2. (Hozzáférés: 2020. szeptember 15.)
  23. Bryan Putt, 2019 TCR DSG Cup Champion, Announces New Team to Run GT4 America for 2020 (amerikai angol nyelven). gt4-america.com, 2019. október 24. (Hozzáférés: 2020. szeptember 19.)
  24. Klim Gavrilov and Team Russia secure honours in Motorsport Games opener (brit angol nyelven). TouringCarTimes, 2019. november 2. (Hozzáférés: 2020. szeptember 19.)
  25. Mikel Azcona wins again as Eric Brigliadori claims title (amerikai angol nyelven). touringcartimes.com, 2020. november 22. (Hozzáférés: 2020. november 25.)
  26. Bennani is champion, as Filippi claims his maiden win. europe.tcr-series.com. (Hozzáférés: 2021. április 19.)
  27. Comtoyou Racing wins TCR Europe with Audi (angol nyelven). Audi MediaCenter. (Hozzáférés: 2021. április 19.)