Amerikai mesterszakács

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2021. január 22., 00:36-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (5 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0.8)
Amerikai mesterszakács
(MasterChef)
Műfajreality

AlkotóFranc Roddam
Műsorvezető
ZsűriGordon Ramsay
Joe Bastianich
Graham Elliot

Ország Egyesült Államok
Nyelvangol
Évadok10
Epizódok205
Gyártás
Részenkénti játékidőkb. 44 perc epizódonként
GyártóOptomen Television
(2010-2012)
Shine America (2012-)
ForgalmazóHulu
Sugárzás
Eredeti adóFox
Eredeti sugárzás kezdete2010. július 27.
Első magyar adóViasat 3
További információk
SablonWikidataSegítség

Az Amerikai mesterszakács (eredeti címén: MasterChef) amerikai amatőr és otthoni szakácsoknak rendezett főzőversenyt bemutató televízióműsor. Elindítója, egyik zsűritagja és társproducere Gordon Ramsay. A műsorban kieséses rendszerben mérkőznek meg egymással a jelöltek, adásról adásra csökkenő létszámban. Képességeiket háromtagú zsűri vizsgálja, úgy, hogy különféle kihívások elé állítja őket. Léteznek egyéni és csapatkihívások.[1]

A premieradást 2010. július 27-én sugározták a Fox csatornán.[2] A 2011-es második és a 2012-es harmadik évadot követően a negyedik évadot az Egyesült Államokban 2013 májusában tervezik műsorra tűzni.[3] A műsort 2012-től a Shine America produkciós társaság gyártja, Magyarországon a Viasat 3 sugározta.

Formátum

Az Amerikai mesterszakácshoz hasonló típusú műsorok korábban számos változatban készültek Angliában, a legkorábbi 1990-ben. 2009-ben debütált az ausztrál változat, amely nagy sikert aratott. Az Amerikai mesterszakács részleteiben, a műsor tematikájában főleg az ausztrál változatra épít.[1] A zsűri tagjai az étteremtulajdonosként, televíziós személyiségként és mesterszakácsként ismert Gordon Ramsay, az étterem- és borászattulajdonos Joe Bastianich és a mesterszakács, Graham Elliot.

Kihívások

Selejtező

Az ország minden részéből jelentkező jelöltek közül százat választanak ki arra, hogy a védjegyüket jelképező kedvenc ételüket elkészítsék a zsűri részére. A bírák megkóstolják az ételeket és elmondják a véleményüket, mielőtt igennel vagy nemmel szavaznak. A továbbjutást jelentő fehér kötény elnyeréséhez két igen szavazat szükséges.

Az első próba

A továbbjutó jelöltek a következő körben két kihívásnak igyekeznek megfelelni. Az elsőben minden jelöltnek teljesítenie kell egy tipikus konyhai feladatot, például hagymát kell pucolniuk és felvágniuk, vagy almát szeletelniük. A feladat végrehajtása közben a rosszul teljesítőket kizárják. A továbbjutók a következő körben innovációs kihívásnak kell megfelelniük: kapnak egy témát, és 30 perc áll rendelkezésükre egy olyan étel elkészítésére, amely ehhez a témához illik. Bármilyen hozzávalót felhasználhatnak a feladat teljesítése közben. Az ételek mindegyikét értékelik a bírák íz, megjelenés és ötletesség alapján. A harmadik évadtól kezdve ebben a körben csak az innovációs kihívást tartották meg a műsor szerkesztői.

Meglepetéscsomag

A meglepetéscsomag teszt keretében a versenyzők egy zárt dobozban kapnak különféle hozzávalókat, amelyekből – tetszés szerint felhasználva vagy kihagyva egyes hozzávalókat – egy ételt kell készíteniük. Az ételek elkészülte után a bírák hármat választanak ki kóstolásra. A győztes először választhat hozzávalót a kiesés próbáján.

A kiesés próbája

Ebben a kihívásban a meglepetésdoboz verseny győztese először választhatja ki elkészítendő étel fő összetevőjét, amely választás a többi résztvevő számára is kötelező lesz. A harmadik évadban ennek a kihívásnak több változata is előfordult, például immunitást, vagy bizonyos összetevőket lehet átadni valamelyik versenyzőnek. A bírák minden ételt megkóstolnak, és a legkevésbé sikeres versenyző kiesik. Több sikertelen versenyző is kieshet egy-egy körben.

Csapatverseny külső helyszíneken

Ezekben a versenyekben a résztvevőket két egyenlő létszámú csapatra osztják (kék és vörös). A csapatoknak ugyanazt a feladatot kell végrehajtaniuk, például működtetni egy éttermet, vagy főzni egy esküvőn. A feladat végrehajtása után ismertetik a csapatokkal a végeredményt, amely általában a megvendégeltek szavazatainak megszámlálásán alapszik. A vesztes csapat tagjai egy kieséses versenyben vesznek részt, amelyet az utolsó esély próbájának neveznek.

Az utolsó esély próbája

Ezen a teszten azok vesznek részt, amelyek valamelyik korábbi kihíváson elbuktak, például a három legrosszabbul teljesítő egy egyéni kihíváson, vagy a csapatversenyen vesztes csapat tagjai. A versenyzőknek meghatározott időn belül elkészíteniük egy ételt. Amikor elkészülnek, a bírák megkóstolják és értékelik az ételeket, majd kiszavaznak egy vagy több résztvevőt. A kiesett versenyzőknek le kell venniük a kötényüket mielőtt távoznak a játékból.

Sztárszakács

A meghívott sztárszakács valamelyik korábbi kihívás nyertesével száll versenybe. Az elkészítendő étel receptjét a sztárszakács adja, a jelölt pedig előnyt kap: előbb kezdheti el készíteni az ételt, mint versenytársa. A rendelkezése álló idő letelte után a bírák egyfajta vakteszten értékelik az eredményt, nem tudhatják melyik alkotás kitől származik. Ha a játékos jobb eredményt ér el, mint a sztárszakács, akkor védettséget kap a következő kieséses kihívásra. Ilyen, sztárszakács típusú megmérettetésre csak egyszer volt példa a műsor első három évadában.

Évadok

Az első évadot 2010. július 27-én kezdték vetíteni a Fox csatornán.[2] 2010. szeptember 7-én megrendelték a második évadot.[4] A második évad kétestés premieradással indult 2011. júniusában.

2011 októberében egy újabb, harmadik évadot rendeltek a műsorból. A harmadik évad szintén kétestés nyitóadást kapott, 2012 júniusában vetítették. A nyitóadás a szintén Ramsay neve által fémjelzett Gordon Ramsay – A pokol konyhája aktuális adása után került műsorba.[5][6]

A negyedik évadot 2012 júliusában rendelte meg a tévétársaság.[7][8] Amerikai premierjét 2013 májusára tervezik. [3]

# Évadnyitó rész Évadzáró rész Versenyzők száma Első helyezett Második helyezett Versenyzők a kiesés sorrendjében Zsűri
1 2010. július 27. 2010. szeptember 5. 14 Whitney Miller David Miller Avis White, Sheena Zadeh, Jenna Hamiter, Faruq Jenkins, Tony Carbone, Slim Huynh, Tracy Nailor, Jake Gandolfo, Mike Kim, Sharone Hakman, Sheetal Bhagat, Lee Knaz Gordon Ramsay
Graham Elliot
Joe Bastianich
2 2011. június 6. 2011. augusztus 16. 18 Jennifer Behm Adrien Nieto Angel Moore-Soukkay, Mark Raffaeli, Tony Scruggs, Alvin Schultz, Max Kramer, Jennie Kelley, Esther Kang, Erryn Cobb, Giuseppe Morisco, Alejandra Schrader,[9][10] Christine Corley, Derrick Prince, Tracy Kontos, Ben Starr, Suzy Singh, Christian Collins
3 2012. június 4. 2012. szeptember 10. Christine Hà Josh Marks Samantha De Silva, Dave Mack, Michael Chen, Helene Leeds, Ryan Umane, Scott Little, Anna Rossi, Mike Hill, Tanya Noble, Tali Clavijo, Josh Marks, Felix Fang, David Martinez, Monti Carlo, Frank Mirando, Becky Reams
4 2013. május 22. (tervezett) Luca Manfè
10 2019. 2019. 20 Kenny, D, , ,

Fogadtatás

Kritikák

A premier epizód vegyes kritikákat kapott a jelentősebb lapokban és online újságokban. A kommentárok nagy részre szórakoztatónak írta le a műsort, de a túlzottan érzelmes jelenetek nem arattak sikert. A Los Angeles Timesban megjelent vélemény szerint a résztvevők háttértörténetei túl voltak dramatizálva.[11] A Reutersben megjelent vélemény szerint a show nagyon szórakoztató volt a bírák személyiségének, valamint annak köszönhetően, hogy a készítők sikeresen mutatták be az erős érzelmi töltéssel rendelkező versenyzői háttértörténeteket.[11] A The Globe and Mail szerint a műsor erőltetett szentimentalizmusa borzasztó - itt a versenyezők érzelmi reakcióira céloztak.[11]

A műsor negatív kritikákat kapott akkor is, amikor a második évadban egy újságíró felfedezte, hogy a műsorkészítők hamisították a versenyre jelentkezők tömegének képét, azt sugallva, hogy több ezren várnak arra, hogy részt vehessenek a versenyben. A tömegről készült fényképeken jól látható, hogy egyes képszakaszok ismétlődnek.[12][13]

Nézettség

A 2010 nyarán adásba kerülő premier epizód nézettsége kiemelkedően jó volt. Az 5,75 millió néző ellenére az epizód nem tudta felülmúlni az azonos idősávban adásba kerülő versenytársait, kivéve a The CW csatornán vetített Derült égből család című sorozat ismétlését.[14] A második epizódnak sikerült felülmúlnia az első epizódot, 5,9 millióan látták.[15] A harmadik epizódot látták a legtöbben (6,12 millió néző) 2010. augusztus 10-én, amely nézettség a harmadik helyhez volt elegendő az öt fő tévécsatorna versenyében; ez az epizód vezette fel a Pokol Konyhája aktuális évadának záróepizódját.[16]

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben a MasterChef (U.S. TV series) című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

  1. a b Fox orders 'Idol'-style cooking competition starring Gordon Ramsay. The Hollywood Reporter, 2009. november 2. (Hozzáférés: 2013. március 17.)
  2. a b Masterchef USA Teaser. TV Tonight.com, 2010. június 21. (Hozzáférés: 2013. március 17.)
  3. a b Kondology, Amanda: FOX Announces Finale Dates for 'Bones', 'The Following', 'New Girl' & More + Summer Premiere Dates Including 'So You Think You Can Dance'. TV by the Numbers, 2013. február 28. [2013. március 3-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. március 17.)
  4. Renewed: MasterChef USA. TV Tonight.com, 2010. szeptember 8. (Hozzáférés: 2013. március 17.)
  5. Archivált másolat. [2014. február 2-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. március 17.)
  6. http://www.fox.com/masterchef/
  7. http://www.deadline.com/2012/07/foxs-masterchef-renewed-for-season-4/
  8. Fienberg, Daniel. „FOX Renews MasterChef for Fourth Season”, 2012. július 23. (Hozzáférés: 2013. március 17.) 
  9. Alejandra Schrader's Web Site
  10. Alejandra Schrader's Blog. [2013. június 1-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. március 17.)
  11. a b c Masterchef USA: reviews. TV Tonight.com.au. (Hozzáférés: 2013. március 17.)
  12. Fox’s MasterChef faked crowd shot. realityblurred.com, 2011. június 22. (Hozzáférés: 2013. március 17.)
  13. Busted! Fox's 'MasterChef' faked crowd scene. Inside TV, 2011. június 22. (Hozzáférés: 2013. március 17.)
  14. TV Ratings: MasterChef Premieres Well; Breakthrough with Tony Robbins Doesn’t. TV-By-The-Numbers.com, 2010. július 29. [2010. augusztus 2-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. március 17.)
  15. TV Ratings: 'Hell's Kitchen,' & 'MasterChef' Best 'Wipeout' & 'Shaq Vs.'. TV-By-The-Numbers.com, 2010. augusztus 4. [2010. október 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. március 17.)
  16. TV Ratings: ‘Hell’s Kitchen Finale ‘ & ‘America’s Got Talent‘ Top Tuesday Viewing. TV-By-The-Numbers.com, 2010. augusztus 11. [2010. augusztus 16-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. március 17.)