Adler Tibor

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Gömb Adél (vitalap | szerkesztései) 2021. január 6., 19:56-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Kategória:Thomán István tanítványai)
Adler Tibor
Adler Tibor 1936 körül
Adler Tibor 1936 körül
Született1905. július 26.
Budapest V. kerülete
Elhunyt1943. február 16. (37 évesen)
Khrenovoe
Állampolgárságamagyar
Foglalkozása
IskoláiLiszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
A Wikimédia Commons tartalmaz Adler Tibor témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Adler Tibor (Budapest, 1905. július 26.[1] – Hrenovoje, Szovjetunió, 1943. február 15-16.)[2] zongoraművész, zeneszerző.

Élete

Adler Sándor (1873–?) könyvkereskedő és Willioner Ilona (1873–1910) fia.[3] Tanulmányait a budapesti Zeneakadémián végezte Thomán István és Antalffy-Zsiross Dezső növendékeként. A Polónia luxushajó zenekarának karmestereként beutazta a Földközi-tengert és Afrika nyugati partvidékeit. Tagja és vezetője volt tánc- és jazz-zenekaroknak, karmesterként működött a bécsi Hotel Edenben és a berlini Casanovában, illetve a magdeburgi Kabaré zenei igazgatója volt.

1933-ban Fejér György zongoraművésszel megalakította az Adler-Feyer zongorakettőst, amelyhez példaként szolgált a világhírű Wiener & Doucet zongoraduó. A következő évben már szerződésük volt Párizsba.[4] A repertoárjukban a klasszikus művektől a kortárs zenei darabokig sok minden megtalálható volt. Jazzes feldolgozásaikkal és szerzeményeikkel gyakran szerepeltek a Magyar Rádió élőközvetítéseiben, és néhány régi hangosfilm is őrzi játékukat. Adler Tibor fellépett a párizsi és barcelonai rádiókban is. 1937-ben koncertkörúton vett részt a Szovjetunióban és fellépett Monte-Carlóban is.

A zsidótörvények hatályba lépése után egyre kevesebb fellépési lehetőséghez jutott. Az OMIKE Művészakció szereplője volt.

Munkaszolgálatosként vesztette életét a keleti fronton.

Magánélete

Felesége Sörnyei Irma (1900–?) volt, Sörnyei Bernát és Schwarcz Eszter lánya, akit 1936. július 1-jén Budapesten vett nőül.[5]

Jegyzetek

Források

  • Horák Magda: A magyar értelmiség veszteségei az 1940-es években. Budapest, Horák Magda, 1996.
  • Adler Tibor életrajza az OMIKE oldalán
  • A magyar muzsika könyve. Szerk. Molnár Imre. Budapest, Havas Ödön, 1936.
  • Életrajza a jazzma.hu oldalon
  • Zene Zeneportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap