Ugrás a tartalomhoz

A végítélet órája

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen CsurlaBot (vitalap | szerkesztései) 2021. február 9., 12:14-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Szimbolikus óraátállítás: COVID–19 / Covid19, replaced: → [[Covid19-pandémia| [[Wikipédia:AutoWikiBrowser|AWB)
2018. jan. 25. óta
az óra éjfél előtt két percet mutat

A végítélet órája (angol: Doomsday Clock) egy esetleges globális katasztrófa bekövetkeztének esélyét jelzi, hogy milyen közel van az emberiség a teljes pusztuláshoz.

1947 óta teszi közzé a szimbolikus óra becsült állását egy atomtudósokból álló amerikai tudományos szervezet (The Bulletin of the Atomic Scientists' Science and Security Board(wd)), egy másik szervezet ajánlásai alapján, mely tagjai között találunk 18 Nobel-díjas tudóst (Governing Board and the Board of Sponsors).

Az eredetileg a Chicagói Egyetem falán lévő óra azt jelképezte, hogy az emberiség mennyire áll közel a globális atomháborúhoz. 2007 óta azonban számításba veszik az éghajlatváltozást illetve az olyan újabb technológiai eredményeket, melyek visszafordíthatatlanul károsíthatják az emberi életet a Földön. Az órán az éjfél a globális katasztrófa bekövetkeztét hivatott jelképezni.

Az óra nem a világpolitikai erőcsatározásokat hivatott regisztrálni, hanem azokat az állandó fenyegetettségben beálló alapvető változásokat kell mutassa, melyekkel az emberiségnek az atomkorszakban szembe kell néznie.
Eugene Rabinowitch

Az óra átállításához kapcsolódik egy egész napos program, melyet ötödik alkalommal 2013. november 14-én rendeztek, Washingtonban. Ez a rendezvény a nagyközönség előtt is nyitva állt; a szervezet tagjai vitatták meg a témakörrel kapcsolatos kérdéseket, az emberiséget fenyegető történéseket, melyet akkor élőben adtak online.

Szimbolikus óraátállítás

A Tudományos és Biztonsági Bizottság évente kétszer ül össze, hogy megtárgyalják a világban végbemenő történéseket. A legkomolyabb atomháborúval fenyegető eseménysor az 1962-es kubai rakétaválság, a disznó-öbölbeli invázió kibontakozása, csúcspontja és megoldása azelőtt végbement, hogy a bizottság az óra átállításával azt le tudta volna reagálni.

1947-ben az óra első állása hét percet mutatott éjfél előtt. 2018-ig huszonháromszor állították át mindkét irányba. Legközelebb 1953-ban állt éjfélhez, akkor 23:58-at mutatott. Legmesszebb 1991-ben, akkor tizenhét perc híján mutatott éjfélt.

2018. január 25-e óta ismét két perccel éjfél előtt jár az óra, a világszerte erősödő nacionalizmus, Donald Trump atomfegyverekkel kapcsolatos nyilatkozatai, valamint, hogy kormánya tagadja az éghajlatváltozással kapcsolatos egyöntetű tudományos állásfoglalás érvényességét.[1] Az óramutató 1953 után 2018-ban áll ismét legközelebb éjfélhez.

2020. elején még egy kicsit előrébb állították, ami 2021-ben is megmaradt, a koronavírus-járvány, a nukleáris fegyverek fejlesztése és az éghajlatváltozás miatt, így csak 100 másodperc maradt éjfélig.[2][3] Ez a valaha beállított idő szerint az éjfélhez legközelebbi érték az órán.[4]

A világ végének fenyegetése a végítélet óráján. 1991 óta szinte folyamatosan rosszabbodott a helyzet

Jegyzetek

  1. It is now two minutes to midnight. thebulletin.org (Hozzáférés: 2018. január 26.)
  2. https://403.hu/hirek/2020/01/24/20-masodperccel-lett-elorebb-allitva-a-vegitelet-oraja/
  3. István, Bereznay: Még sosem álltunk ennyire közel a végítélethez (magyar nyelven). index.hu, 2021. január 28. (Hozzáférés: 2021. január 28.)
  4. Doomsday Clock remains at 100 seconds to midnight — perilously close to catastrophe (amerikai angol nyelven). news.yahoo.com. (Hozzáférés: 2021. január 28.)

Források