Ugrás a tartalomhoz

16. hadsereg (Wehrmacht)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Taz (vitalap | szerkesztései) 2019. december 30., 00:41-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Története: jav)

A 16. hadsereg (németül 16. Armee) a Wehrmacht egyik magasabbegysége volt a második világháborúban.

Története

A hadsereg részt vett Franciaország megszállásában. A Szovjetunió megtámadása után az Észak Hadseregcsoport egységeként vett részt a Barbarossa hadműveletban. 1942 januárjában egy részét Gyemjanszk közelében a szovjetek körbekerítették. Hitler megtiltotta a visszavonulást, és a hadsereget légi úton látták el, amíg folyosó nem nyílt 1942 áprilisában. Ezután a hadsereg részt vett Leningrád ostromában. A körülzárt várost 1944 januárjában mentette fel a Vörös Hadsereg.

1944. február 19-én a szovjet 2. Balti Front Holm környékén újabb támadássorozatot indított a 16. hadsereg ellen. A szovjet 22. hadsereg kezdetben sikerrel haladt előre és a csapásai nagy veszteségeket okoztak. A 16. hadsereget a 18. hadsereggel együtt elvágták a Kurland-félszigeten a szovjetek nyári Bagratyion hadműveletében és őszi offenzíváiban. Itt is ragadtak a háború végéig. Ekkor 250 ezer német katonát hurcoltak hadifogságba a kurlandi katlanból. Sokuk nem tért haza.

Parancsnokai

Jegyzetek