Wikipédia:Médiafájlok
Ezen az oldalon egy technikai leírást olvashatsz a Wikipédia szerkesztéséről. Tartsd szem előtt, hogy nem minden ajánlott, ami technikailag megvalósítható! |
Néhány Wikipédia címszónál hang- vagy videófájlok találhatóak. Ennek a lapnak a célja, hogy elmagyarázza, hogyan lehet ezeket a fájlokat lejátszani.
A Wikipédia média fájlok majdnem minden személyi számítógépen lejátszhatóak. Ehhez azonban a számítógépnek a megfelelő szoftverre van szüksége. Ha a számítógéped nem játssza le a fájlokat automatikusan amikor rájuk klikkelsz, akkor a lejátszáshoz ingyenes szoftvert kell telepíteni, ami letölthető az Internetről.
A hangfájlok általában az Ogg projekt Vorbis hangformátumát használják, a videók pedig az Ogg Theora formátumot. Ezek nem a leggyakoribb formátumok, de lehetővé teszik az összes szabadalmi probléma elkerülését, ami például az MP3-nál vagy az MPEG-nél előfordulhatna.
Néha zenefájlok a MIDI formátumot (.mid kiterjesztés) használják, ennek a lejátszásával általában nincs probléma a számítógépeken.
Fájltípusok és lejátszásuk
[szerkesztés]Wav fájlok
[szerkesztés]Ogg fájlok
[szerkesztés]A lenti lista olyan programokat tartalmaz, amivel mind a videó (Theora), mind a hangfájlok (Vorbis) lejátszhatóak. Keresd meg az operációs rendszeredet, és kövesd a linkeket a szoftver letöltéséhez és telepítéséhez.
Javasoljuk, hogy olyan programot használj, amely Ogg Vorbis és Ogg Theora fájlokat egyaránt le tud játszani. Mivel mindkét fájlnak ugyanaz a kiterjesztése (.ogg), az olyan lejátszók, amelyek például csak Ogg Vorbis fájlokat játszanak le, meg fogják próbálni lejátszani a videókat is, de ez nem fog sikerülni.
A beszédet tartalmazó anyagok mono formátumúak, és még ennél is alacsonyabb bitsűrűséggel rendelkezhetnek; a zenék szükség esetén lehetnek sztereo formátumúak. Csak rövid mintákat használj, lehetőleg 100 kilobájtos méret alatt. Ha ennél hosszabbak, akkor a leírásban mindenképp jelezd a fájl méretét, az alábbi módon: Hangminta (3,82 MB).
- Ogg Vorbis és Ogg Theora codec-ek minden Microsoft Windows verzióra: Illiminable.com/ogg (klikkelj a "Download Now"-ra). Futtasd a programot a codec-ek telepítéséhez. Telepítés után a Windows Médialejátszó (és sok más lejátszó) képes lesz minden .ogg fájl lejátszására.
- VLC
- MPlayer for Windows [1] elérhető zip fájlként, és minden .ogg fájlt le tud játszani.
- jetAudio egy sokoldalú multimédia alkalmazás, amely majdnem minden média fájlt le tud játszani, így Ogg Vorbis-t és Ogg Theorá-t is.
Unix (beleértve Linuxot, BSD-t, Solarist stb.)
[szerkesztés]- VLC
- a libtheora [2] szükséges az Ogg Theora támogatáshoz. Van hozzá egy példa lejátszó is, (player_example).
- MPlayer [3] is tud Ogg Theorá-t lejátszani, beépített libtheora segítségével. Megjegyzés: lehetséges, hogy az előre lefordított csomag (például RPM) nem tartalmaz minden codec-et: nézd meg az MPlayer dokumentációt.
- Totem [4] az alapértelmezett médialejátszó GNOME alatt. Zenét is le tud játszani.
MP3
[szerkesztés]Ne tölts fel MP3 fájlokat.
Minden MP3 fájl előálítása után jogdíjat kell fizetnie az előállítónak. Mi nem szeretnénk senkit sem költségekbe verni, ezért kérjük, hogy ne tölts fel MP3 fájlokat, és így nem kell az előállításuk után jogdíjat fizetned.
Ha nem te állítottad elő, akkor pedig egyszerűen azért kerüld el, mert a formátum nem szabadon felhasználható. Az MP3 fájlok átalakíthatók Ogg Vorbis fájlokká, melyek mérete kisebb. Ha te készíted a fájlt, akkor az eredeti (pl. WAV, AU, RAW) hanganyagból közvetlenül csinálj Ogg Vorbist (és ne előbb MP3-at), mivel a többszöri veszteséges átalakítás során többet romlik a hangminőség, mintha közvetlenül a forrásanyagból alakítanád át.
MIDI fájlok
[szerkesztés]Elég nagy különbség lehet MIDI fájlok lejátszásakor, a lejátszáshoz használt számítógéptől függően: a MIDI fájlok jellemzően utasításokat tartalmaznak egy szintetizátornak, ami lehet a számítógép hangkártyájában, de akár igazi szintetizátort is használhat.
MIDI fájlokkal a következő problémák lehetnek:
- lehet, hogy a fájl egy újabb MIDI szabvány verziót használ, amit a számítógép nem támogat,
- néhány gyártó saját kiegészítést készített a MIDI szabványhoz, amit nem minden MIDI lejátszó támogat,
- a lejátszáshoz hardverre és szoftverre is szükség van. Például előfordulhat, hogy hordozható MP3-lejátszók nem játsszák le a MIDI fájlokat.
Léteznek szabad szoftverek, amelyek megmutatják a MIDI fájlok tartalmát kotta és/vagy sequencer formában is, például a Synthesia, a Rosegarden, a Noteedit és a Lilypond.
Audiofájl készítése a Wikipédiára
[szerkesztés]A Wikipédián lejátszható audiofájlok készítéséhez az alábbi programokat lehet használni:
- Audacity (Windows, MacIntosh, Linux/Unix)
- Sweep (Linux-alapú rendszerekhez)
- Kódolók Ogg Vorbishoz
- dBpowerAMP Music Converter (Windows)
Saját készítésű audiofelvételt, amennyiben nem tartalmaz jogvédett hangot (pl. kortárs előadó zenéje), a Wikimédia Commonsra is fel lehet tölteni.
Jogvédett hangminta (részlet) készítéséhez ajánlott szoftver az Audacity. A hangminta az irányelvünk értelmében nem haladhatja meg a 30 másodpercet vagy a mű 10%-át, amelyik rövidebb. A minőségét az Audacityben 0-ra kell állítani (Edit > Preferences > File Formats > Ogg quality). Jogvédett hangmintát nem lehet a Wikimédia Commonsra feltölteni, csak a magyar Wikipédiára, itt a {{hangminta}}
(?) sablonnal kell megjelölni a fájlt. A feltöltésnél kövesd a felküldési útmutatóban leírtakat, rosszul kitöltött leírólap miatt a fájlt törölhetik!
Videofájl készítése a Wikipédiára
[szerkesztés]A Wikipédia felületén Ogg Vorbis és WebM formátumú videofájlok használhatóak.
- Firefogg.org: videó átkódolása ogg formátumba
- Handbrake: szabad licencű program (Windows, Linux, Mac)
- Az Adobe Premiere Pro és Adobe Creative Suite programokkal közvetlenül lehet WebM formátumba exportálni videót, egy plugin segítségével.
Saját készítésű videofelvételt, amennyiben nem tartalmaz jogvédett hangot, képet vagy videorészletet (pl. kortárs előadó zenéje, koncertje), a Wikimédia Commonsra is fel lehet tölteni.
Jogvédett videorészlet esetében a részlet az irányelvünk értelmében nem haladhatja meg a 30 másodpercet vagy a mű 10%-át, amelyik rövidebb. Jogvédett videorészletet nem lehet a Wikimédia Commonsra feltölteni, csak a magyar Wikipédiára, itt a {{filmminta}}
(?) sablonnal kell megjelölni a fájlt. A feltöltésnél kövesd a felküldési útmutatóban leírtakat, rosszul kitöltött leírólap miatt a fájlt törölhetik!
Használatuk szócikkekben
[szerkesztés]A hanganyagokat az alábbi módon lehet beilleszteni:
{{hang|hangfájl neve.ogg|A hanganyag leírása}}
Például: Tél?* Vivaldi: Négy évszak című versenyműsorozatából.
Videót ugyanúgy kell beilleszteni, mint képet: [[File:Bombers of WW1.ogg |thumb|250px|Bombázók az első világháborúban]]
Idegen szavak kiejtése
[szerkesztés]Idegen szavak kiejtését bemutató hangot az alábbi formában tudsz használni:
{{kiejtés|hangfájl neve.ogg}} vagy {{kiejtés|hangfájl neve.ogg|megjegyzés}}
Például: ⓘ.