Ugrás a tartalomhoz

Viña del Mar-i Nemzetközi Dalfesztivál

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Viña del Mar-i Nemzetközi Dalfesztivál
(Festival Internacional de la Canción de Viña del Mar)

MűsorvezetőMartín Cárcamo
María Luisa Godoy (2023)

Gyártás
Forgatási helyszínViña del Mar, Chile
Gyártó
  • Canal 13
  • NATIONAL TELEVISIÓN OF CHILE
  • Chilevisión
  • NATIONAL TELEVISIÓN OF CHILE
  • Canal 13
  • Mega
  • Televisa
  • Mega
Sugárzás
Eredeti sugárzás kezdete1960
További információk
A Wikimédia Commons tartalmaz Viña del Mar-i Nemzetközi Dalfesztivál témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Viña del Mar-i Nemzetközi Dalfesztivál egy Chilében évente megrendezésre kerülő dalfesztivál. A fesztivált minden év februárjának harmadik hetén tartják meg Viña del Marban. 1960 óta rendezik meg, amely Latin-Amerika egyik legjelentősebb, legfontosabb zenei fesztiválja és egyben legrégebb óta tartó is. Csak 2021-ben és 2022-ben nem tartották meg a COVID járvány miatt.

A fesztivált a Quinta Vergara Amfiteátrumban tartják meg, ami 15 ezer néző befogadására alkalmas a 6 napos fesztiválra. A fesztivált televízióban, rádióban, streaming platformon és online videókon is élőben közvetítik, amivel 250 millió nézőt tudnak elérni. A fesztivált Latin-Amerikában, USA-ban, Kanadában valamint Európa számos országában, Észak-Afrikában és Ausztráliában is közvetítik. A szponzori díjakból és a közvetítési jogokból több millió dollárnyi bevételre tesz szert a műsor. A fesztivált turisztikai célokra is felhasználjak, amivel Chilét népszerűsítik.

Története

[szerkesztés]

1960-1970: Korai évek

[szerkesztés]

A fesztivál eredete 1960-ra nyúlik vissza Gustavo Lorca Viña del Mar polgármesterének és Carlos Ansaldo a város turizmusért felelős vezetőjének kezdeményezésére fesztivált tartottak, amelyben a fellépő énekeseknek saját dalt kellett írniuk és előadniuk, amely a városról szól. Hat versenyző lépett fel és az akkori győztes José Goles és Manuel Lira "Viña" dala volt.[1]

1963-ban Hernando López építész tervei nyomán megépült a szabadtéri amfiteátrum, amely parabolaformájú akusztikus színpadot kapott.[2][3]

1970-1990: A diktatúra évei

[szerkesztés]

Az 1973-as chilei puccs után, Augusto Pinochet vezetésével diktatúra lett Chilében, így a fesztivált is Pinocheték szolgálatába állították. Csak a rendszerhez hű művészek léphettek fel a fesztiválon. Különösen akik az 1977-es Chacharillasz-i tettben részt vettek, amivel a rezsimet ünnepelték.

A fesztivál első éveiben Pinochet állandó vendég volt. Tanácsadója, Jaime Guzmán is szerepelt a fesztiválon. Az egyik fesztiválon a műsorvezető Antonio Vodanovic nyíltan dicsőítette Pinochetet és feleségét Lucia Hiriartot a "chilei ifjúság" nevében. A Pinochet rezsim támogatói között népszerű dal volt Nino BravoLibre dala, amit több ízben is előadtak a fesztivál alatt.

Az 1980-as években a fesztivál egyre népszerűbbé vált és immáron külföldön is sugározták. A rezsim ezt felismerve a fesztivált propaganda célokra használta fel, hogy Chilét barátságosabb képben mutassák be a külföldieknek.[4][5] 1981-ben a fesztiválnak már volt annyi pénze, hogy külföldi előadókat hívjon meg: Miguel Bosé, Julio Iglesias és Camilo Sesto énekeseket.

1990-es évek

[szerkesztés]

Az 1990-es években a fesztivál közvetítési jogait a mexikói Televisa vette meg, emiatt számos mexikói és más latin amerikai ország énekese is fellépett.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Historia del Festival de Viña - 1960-1969: El comienzo - 1960”, 2007. november 7. (Hozzáférés: 2023. szeptember 9.) (spanyol nyelvű) 
  2. Festival de Viña del Mar: Recordemos cómo fue su primera edición”, 2022. február 21.. [2022. október 4-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2023. szeptember 9.) 
  3. Arquitetura do ferro: memória e questionamento (portugál nyelven). Universidade Federal do Pará (1993. november 7.). ISBN 978-8-5338-0-2025 
  4. Vega Martínez, César. „Bajo un clima de tensión: las veces que el Festival de Viña del Mar aludió e incomodó a la Dictadura”, Radio Bío-Bío, 2020. február 21. (Hozzáférés: 2021. június 11.) (spanish nyelvű) 
  5. Pinochet: "Hemos demostrado al mundo que Chile es una nación democrática"”, El País , 1980. szeptember 12. (Hozzáférés: 2014. február 14.)