Ugrás a tartalomhoz

Vörösszemű krokodilszkink

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) végezte 2021. május 23., 18:20-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0.8)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Vörösszemű krokodilszkink
Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Osztály: Hüllők (Reptilia)
Rend: Pikkelyes hüllők (Squamata)
Alrend: Gyíkok (Sauria)
Család: Scincidae
Nem: Tribolonotus
Faj: T. gracilis
Tudományos név
Tribolonotus gracilis
de Rooij, 1909
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Vörösszemű krokodilszkink témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Vörösszemű krokodilszkink témájú médiaállományokat és Vörösszemű krokodilszkink témájú kategóriát.

A vörösszemű krokodilszkink (Tribolonotus gracilis) egy Új-Guinea esőerdeiben őshonos szkinkfaj.

Leírása

[szerkesztés]

A vörösszemű krokodilszkink hátát tüskeszerű pikkelyek fedik, amik nagyban hasonlítanak a krokodilokéra. Legszembetűnőbb tulajdonsága viszont a szemei körül lévő narancssárgás-vöröses színű karika.

A faj egyedei Indonézia Új-Guinea szigetének és Pápua Pápua Új-Guineának nedves, trópusi erdőiben élnek, de alkalmazkodtak az emberek által lakott területekhez is. Míg ezek a gyíkok a fákra is fel tudnak mászni, idejük nagy részét az erdő talajának avarjában töltik, fára mászáskor az alacsonyan fekvő ágakhoz tapadnak.

A Tribolonotus gracilisok azon kevés gyíkfajok közé tartoznak, amelyek vészhelyzetben hajlamosak magukat halottnak tetetni.

A vörös szemű krokodilszkinkek népszerűek a kedvtelésből tartott állatok kereskedelmében, ám ezek továbbra is egzotikus háziállatok. Fogságban nagy terráriumra van szükségük, amely képes biztosítani a faj által megkövetelt magas páratartalmat.

Tápanyagként különféle rovarokat, például gyümölcslegyeket, étkezési férgeket és apró tücsköket fogyasztanak. A legtöbb fogságban lévő hüllőfajhoz hasonlóan, a szokásos étkezéséhez a krokodilszkinknek is kalcium-kiegészítésre van szüksége.

Előfordulása

[szerkesztés]

Új-Guinea szigetén párás, trópusi esőerdeiben általában a talajon vagy alacsonyabb ágakon találhatóak meg.

Források

[szerkesztés]