The Chemical Brothers
The Chemical Brothers | |
![]() | |
Chemical Brothers koncert 2007-ből | |
Információk | |
Eredet |
![]() |
Alapítva | 1989 |
Aktív évek | 1991 – napjainkig |
Műfaj |
Big Beat Trip-Hop Electronica |
Kiadó | Junior Boy's Own, Astralwerks, Freestyle Dust |
Tagok | |
Ed Simons Tom Rowlands | |
A The Chemical Brothers weboldala | |
![]() A Wikimédia Commons tartalmaz The Chemical Brothers témájú médiaállományokat. | |
Sablon • Wikidata • Segítség |
A Chemical Brothers egy többszörös Grammy-díj-nyertes[megj 1][1] angol elektronikus zenei duó, melyet Tom Rowlands és Ed Simons alapított. Eleinte „The Dust Brothers” volt a nevük, de miután kiderült, hogy már létezik egy amerikai zenekar ezen a néven, megváltoztatták 1995-ben, jogi lépések hatására. A The Prodigyval, Fatboy Slimmel, a The Crystal Methoddal és néhány kevésbé ismert csapattal együtt, ők voltak a big beat úttörői. Híresek a minőségi élő koncertjeikről.
Történet[szerkesztés]
The 237 Turbo Nutters[szerkesztés]
Az együttes pályafutása a Naked Under Leather nevű klubban, 1992-ben a "The 237 Turbo Nutters" név alatt indult. Főként hiphop, techno és house műfajt játszottak.
The Dust Brothers[szerkesztés]
Még ez évben "The Dust Brothers" néven kezdtek önálló alkotásba. Első számukat, a Song To The Sirent a "Diamond Records" lemezen publikálták, októberben közel 500 darab fogyott belőle. 1993-ban készült el a Chemical Beats, mely a két évvel később megjelent Exit Planet Dust c. lemezükön is szerepel, egyben az általuk elindított új zeneirányzat-kezdet, a big beat úttörője is.
The Chemical Brothers[szerkesztés]
1995 márciusában nemzetközi turnéba kezdtek, így Amerikába is kijutottak. Nagy port kavart, hogy már létezett egy amerikai "Dust Brothers" nevű együttes, mely jogi lépésekkel kényszerítette a brit "The Dust Brothers"-t a névváltoztatásra. A felmerült "The Grit Brothers" ("A Kőpor Testvérek", ezt Ed nagymamája javasolta) és a "The Chemical Brothers" közül végül az utóbbit választották az egyik daluk (The Chemical Beats – az Exit Planet Dustról) címe nyomán.
Exit Planet Dust[szerkesztés]
1995 júliusában jelent meg első lemezük, mely rövidesen a brit eladási listák kilencedik helyére kúszott fel, következő év januárjára aranylemezzé vált, februárban a 90-es évek 39. legjobb albumává választotta a Select Magazine. Augusztusban az Oasis előzenekaraként 125 ezer ember vett részt a koncertjükön. 1997 márciusában közzétették a Block Rockin' Beatst, a következő albumuk egyik számát, mely néhány hét alatt az első helyre ért a brit toplistákon.
Dig Your Own Hole[szerkesztés]
1997. április 7-én adták ki második albumukat (Dig Your Own Hole), melyet a hónap albumának választott a Mixmag. A lemez utolsó száma, a The Private Psychedelic Reel az év végére külön EP-n is megjelent. Érdekesség a The Setting Sun c. dal, amelyen Noel Gallagher énekel az Oasisból.
Surrender[szerkesztés]
1999 júniusában megjelenő albumukon (Surrender) hallható az együttes legismertebb száma, a Hey Boy Hey Girl, továbbá a New Order énekesével közösen felvett Out Of Control.
Come With Us[szerkesztés]
Újabb két évre rá érkezett egy újabb album (Come With Us), melyen ezúttal az instrumentális számok (pl. Star Guitar) kaptak hangsúlyt, több szám – az együttestől nem szokatlan módon – pedig más előadókkal való koprodukcióban készült (The Test, The State We Are In). Az albumra felkerült az előzőleg már nagy sikerrel játszott It Began In Afrika c. dal. A lemezből két EP is megjelent.
Singles 93-03[szerkesztés]
Az együttes tizedik születésnapján az addig elkészült leghíresebb számaiból egy 2 CD-s válogatást adott ki "Singles 93-03" néven.
Push The Button[szerkesztés]
2004-ben zenei irányváltás után került a boltokba az újabb lemez (Push The Button). A Believe c. dalon kívül (amely a legmaradandóbbnak bizonyuló single az albumon) gyakorlatilag az összes, de különösen a hiphopszerű Galvanize c. nyitó dal, a korábbinál jóval több popelemet tartalmazott. A Surface To Air zárószám szintén a The Strokes popbanda The Modern Age c. számának a feldolgozása. A toplisták harmadik helyére küzdötte fel magát.
We Are The Night[szerkesztés]
Hetedik lemezükön (We Are The Night) részben követték az új irányt, elsősorban a Do It Again és a The Salmon Dance illeszkedik a popzeneképbe. Az 1997-es albumuk The Private Psychedelic Reel ("A saját hallucinált képsorom") után ismét foglalkoznak az illegális tudatmódosítók kérdésével a "The Pills Won't Help You Now" ("A tabletták most nem segítenek") és az egyelőre csak koncerteken játszott Acid Children ("Drogos kölykök") számaikban.
Brotherhood[szerkesztés]
2008. szeptember 1-jén jelent meg az együttes 15 éves múltjára visszatekintő válogatáslemez, melyen két új szám, a "Keep My Composure" és a "Midnight Madness" is szerepel, utóbbi szabadon letölthető az együttes honlapjáról. Bónuszként a korábban külön-külön kiadott Electronic Battle Weapon fantázianevű kísérleti hanganyagokat, félkész számaikat is összegyűjtötték a dupla lemez másik oldalára.
Further és a filmes projektek[szerkesztés]
2010-ben az együttes nyolcadik, speciális DVD kiadású albumával jelentkezett, melyen a zeneszámokhoz kíséretként saját kisfilmeket forgatott – többek közt ezen vizualizációkat vetítik le az élő koncertek alatt is. Ugyanebben az évben a Chemical Brothers filmzeneírásba is kezdett: az Oscar-díjas Fekete hattyú zenéjét Clint Mansell-lel együttműködésben írták. A 2011-ben debütált Hanna zenei anyagának elkészítésében is aktív szerepet vállaltak.
Élő[szerkesztés]

Látványelemek[szerkesztés]
A Chemical Brothers híres a koncertjein használt hatalmas elektronikus látványelem-arzenálról. Fellépésük alatt a zenét hatalmas kivetítőkre vetített pszichedelikus képsorokkal, stroboszkópokkal, lézerfényekkel kísérik. Számos találgatás terjeng, miszerint a műsorszámokat előre rögzítik, de az előadók határozottan állítják, hogy bár a hatalmas technika miatt a számok listáját kénytelenek előre egyeztetni, a zenét és a képsorokat élőben keverik. Ezt a rajongók is megerősítik, utalva a koncertek közti hanganyagok jelentős változatosságára, illetve néha előforduló kép-hang közti szinkronhibákra.
Hazai fellépések[szerkesztés]
A Chemical Brothers öt alkalommal járt Magyarországon, 2004. június 19-én a mogyoródi Gluglu Fesztiválon, 2007. augusztus 9-én és 2011. augusztus 11-én majd 2016. augusztus 10-én a budapesti Sziget Fesztiválon, illetve 2010. július 9-én a Zamárdiban évente megrendezett Balaton Soundon.[2]
Lemezek[szerkesztés]
- Exit Planet Dust (1995)
- Dig Your Own Hole (1997)
- Surrender (1999)
- Come with Us (2002)
- Push the Button (2005)
- We Are the Night (2007)
- Further (2010)
- Born in the Echoes (2015)
- No Geography (2019)
- OST-ek
- Hanna (soundtrack) (2011)
- Élő albumok
- Don't Think (2012)
- Fontosabb válogatáslemezek
- Brothers Gonna Work It Out (1998)
- Singles 93-03 (2003)
- Brotherhood (2008)
Hivatkozások[szerkesztés]
Megjegyzések[szerkesztés]
- ↑ Először a Dig Your Own Hole c. lemez Block Rockin' Beats c. dalával nyertek egy rockzenei kategóriában díjat, majd további három lemezükért.
Források[szerkesztés]
Külső hivatkozások[szerkesztés]
- UDiscoverMusic The Ch. B.s in 20 Songs. Link beill. / utolsó hozzáférés: 2018-01-09.
- David Greeves ( Sound-on-Sound ): Matt Cox: Midi Tech for the Chemical Brothers