Teremin
Teremin | |
![]() | |
![]() A Wikimédia Commons tartalmaz Teremin témájú médiaállományokat. |
A teremin vagy theremin az egyik legelső elektronikus hangszer. Lényegét tekintve egy egyedi módon, rádióhullámok interferenciája által vezérelt analóg szintetizátor.
Jellemzői[szerkesztés]
A teremint 1919-ben találta fel Leon Theremin (eredetileg: Lev Szergejevics Tyermen, Лев Сергеевич Термен) orosz fizikus. Egyedi abban a tekintetben, hogy ez az első olyan hangszer, amit pusztán gesztusokkal lehet megszólaltatni, anélkül, hogy a zenész magát a hangszert megérintené.

Felépítése egyszerű: két egymáshoz közeli rezgésszámra hangolt rádiófrekvenciás oszcillátor és egy antenna alkotja. Az egyik oszcillátor fix, 170 kHz-es frekvencián, a másik, amihez egy antenna csatlakozik, 168 és 170 kHz közötti, az antenna által hangolható frekvencián rezeg. A két jel interferenciája, a hallható hang frekvenciatartományába eső lebegése hozza létre az elektromos jelet, amely erősítőn keresztül jut a hangszórókhoz, zenei hangot eredményezve. Egy másik hasonló elven működő antenna a hangerő szabályozására szolgál.[1] A tereminen úgy lehet zenélni, hogy a zenész a kezeit mozgatja a két antenna körül, az egyikkel a hang frekvenciáját (magasságát), a másikkal amplitúdóját (a hangerőt) szabályozza.
A teremin portamento, glissando, tremolo és vibrato effektusokat megvalósító hangzását gyakran a különleges, szürreális, „földönkívüli”, jelzőkkel illetik, főleg azért, mert a Ki vagy, Doki, a Spellbound, The Lost Weekend és a The Day the Earth Stood Still filmek zenéjében is ilyen hangvilágot hoztak létre vele.
A teremint használták a 20. századi modern komolyzenében, valamint olyan népszerűbb műfajokban is mint a pop és a rock.
Más hangszerek, például az Ondes-Martenot hasonló elven működnek, de annál a hangszer billentyűzetét meg kell érinteni a hang előállításához.
Érdekesség[szerkesztés]
Tyermen eredetileg távérzékelő kifejlesztésén dolgozott, e kutatás mellékterméke a hangszer. Saját elmondása szerint egy moszkvai elektronikai konferencián Lenin is kipróbálta a találmányt, Glinka Pacsirtáját játszotta el rajta.[2]
Jegyzetek[szerkesztés]
- ↑ Illényi Katica. www.katicaillenyi.com. (Hozzáférés: 2016. április 12.)
- ↑ That Time Lenin Played the Theremin – Theappendix.net
További információk[szerkesztés]
- Eyck, Carolina. The Art of Playing the Theremin. Berlin: SERVI Verlag (2006). ISBN 3-933757-08-8
- Glinsky, Albert. Theremin: Ether Music and Espionage. Urbana, Illinois: University of Illinois Press (2000). ISBN 0-252-02582-2
- Najmányi, László. Theremin. Dokumentumregény. Budapest: Enciklopédia Kiadó (2006). ISBN 963-9655-04-X
- Illényi Katica – magyar teremin művész
- Komor Theremin Oldala – Az első magyar theremin oldal.
- ThereminWorld.com
- oddmusic.com theremin page
- Thereminvox.com
- TECI – Theremin Enthusiasts Club International
- Theremin.info
- Dr. Samuel Hoffman, Hollywood's premiere thereminist
- Art's Theremin Page – complete construction plans for solid state and vacuum tube theremins
- RolloSONIC – A program that creates sounds similar to the Theremin by utilizing a user's mouse
- Theremin Music Gaining Popularity Archiválva 2007. szeptember 26-i dátummal a Wayback Machine-ben – Audio: KPLU's Bellamy Pailthorp reports.
|