Teljes termékenységi arányszám
A teljes termékenységi arányszám (TFR, total fertility rate) a szülőképes korú (15-49) nőkre számított hipotetikus gyermekszám, amelyet egy nő szülne élete folyamán, ha az adott évi gyakoriság egész élete folyamán állandósulna,[1] egyszerűbben: a szülőképes korú női népességre jutó születések átlaga. A népesség középtávú fennmaradásához a rátának el kell érnie vagy megközelítenie a 2,1-es szintet, csak ebben az esetben biztosított a populációban a két szülő, az idő előtt elhalálozottak és a nem szaporodóképes egyének pótlása. 1,3-es érték alatt a népesség gyors ütemű fogyása valószínűsíthető, belátható időn belül bekövetkezhet teljes eltűnése, asszimilációja.
Regionális különbségek[szerkesztés]
Magyarország termékenységi rátája 2011-ben 1,24 volt,[2] az eddigi legalacsonyabb termékenységet Budapesten regisztrálták 2000-ben, az 1,05-os érték pontosan fele volt a fennmaradáshoz szükséges szintnek.[3] Az emberiség történelmében az eddigi legalacsonyabb termékenységi arányszámot - 0,41 - a kínai Mandzsúriában fekvő 2,5 milliós Csiamusze (Jiamusi) városban jegyezték fel 2000-ben.[4]
A Föld gazdaságilag legfejlettebb, civilizált térségeiben (Európa, Észak-Amerika, Kelet-Ázsia) a termékenységi ráta évtizedek óta a reprodukciós szint alatt van, főként a nagyobb fokú jólétre való törekvés és az individualista gondolkodás folytán. A halálozási ráta alacsonyabb, a születésszabályozás könnyebben elérhető, a gyermekek taníttatása, ruházkodása, ellátása pedig olykor jelentős összegeket emészt fel. Felsőfokú tanulmányaik miatt a fiatalok gyakran később házasodnak meg, és kevesebb idejük marad a gyerekszülésre és -nevelésre. A fejlődő országokban azonban nem nélkülözhetik a gyerekek segítségét a földeken, valamint hogy ellássák szüleiket idősebb korukban, és gondoskodjanak róluk. Ezekben az országokban a termékenységi ráta a fogamzásgátló eszközök hiánya miatt is magasabb.
Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]
- Országok termékenység szerinti listája
- Népességfogyás Magyarországon
- Magyarország népessége
- Halálozási ráta
Források[szerkesztés]
- ↑ Kovács Zoltán: Népesség- és településföldrajz, ELTE Eötvös Kiadó, Bp. 2002, p. 91
- ↑ Népesség, népmozgalom, 1949-, KSH
- ↑ A termékenység területi különbségei, KSH (Hozzáférés: 2010. február 3.)
- ↑ Heather Kathleen Mary Terrell: Fertility in China in 2000 (Hozzáférés: 2010. február 3.). [2009. március 26-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. február 3.)