Számterjedelemteszt
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
A számterjedelem-teszt egyike a legelterjedtebb verbális munkamemória feladatoknak, amelyet 1887-ben Jacobs dolgozott ki. Népszerűségét a Wechsler intelligenciatesztnek köszönheti. Két típust különböztetünk meg: a forward (előrefelé) és a backward (visszafelé) tesztet. A forward a rövid távú emlékezet részét képező fonológiai hurok kapacitására legtöbbet alkalmazott mérőeljárás. Ezzel szemben a backward -ugyancsak a munkamemória részét képező- központi végrehajtót vizsgálja.
A vizsgálat menete
[szerkesztés]A vizsgálatvezető egyjegyű számokat olvas fel, egy másodperces szünetet tartva közöttük. A kísérleti személyek különböző hosszúságú számsorozatokat hallanak. A forward típus esetén a vizsgálati személyeknek a számsorozatot a hallott sorrendben, backward alkalmazásánál visszafelé kell megismételni. Az első számsorozat három, az utolsó kilenc számjegyből áll. Egy blokkba négy azonos hosszúságú számsorozat tartozik. 50%-os teljesítmény után haladhatunk tovább. Kizárólag a számsorozatok pontos megismétlése fogadható el, kihagyások, felcserélések, konfabulációk hibáknak számítanak. Az utolsó elfogadható blokk sorozathosszúsága adja a vizsgálati személy rövid távú emlékezeti terjedelmét.