Ugrás a tartalomhoz

Szerkesztő:Schafler55/próbalap

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Magyar Közút Nonprofit Zrt.
Fájl:Http://kozut.hu/wp-content/uploads/2018/06/mk kismeretu logo.jpg
Rövid névMagyar Közút
Típuszártkörűen működő részvénytársaság
Alapítva2005
SzékhelyBudapest
Irányítószám1024
CímFényes Elek utca 7-13.
Iparágközlekedési
TulajdonosITM
Alkalmazottak száma6200

Magyar cégjegyzékszám01 10 046265
[http://www.kozut.hu A Magyar Közút Nonprofit Zrt. weboldala]
SablonWikidataSegítség

A Magyar Közút Nonprofit Zrt. (röviden Magyar Közút) célja és feladata, hogy útfenntartó tevékenységével zavartalan közlekedést biztosítson minden forgalomban résztvevő számára. A szervezet által végzett tevékenység kiterjed az országos közúthálózat és az autópályák üzemeltetési, fenntartási és karbantartási munkáira is. 2005. október 1-jén alakult meg a 19 megyei közútkezelő és az ÁKMI Kht. összeolvadásából. A több mint 6200 fős dolgozói létszámával és gazdasági mutatói alapján az ország tíz legnagyobb állami vállalata közé sorolható. Budapesti központi irányítással 19 megyében, 94 mérnökségen végzi közútkezelői munkáját.

Története[szerkesztés]

A szakma történelmének egyik jelentős eseménye gróf Széchenyi István 1848-ban megjelent „Javaslat a magyar közlekedési ügy rendezésérül” tanulmánya. 1850-ben megalapították az építési igazgatóságokat, így a magyar közutakon először álltak szolgálatba útmesterek és útkaparók. 1861-ben visszaállították a magyar királyi kancelláriát, ettől az időponttól a közúti adminisztráció teljesen egészében magyar érdekeket szolgált.

1867-ben jöttek létre az államépítészeti hivatalok, ezeket tekintjük az 1958-ban megalapított Közúti Igazgatóságok elődjeiknek, amelyek kisebb-nagyobb megszakításokkal és névváltoztatásokkal ugyan, de jórészt ugyanazokat a feladatokat látják el mind a mai napig.

A Magyar Közút jogelődjei és társszervezetei 1989-től

A Magyar Közút 2005. október 1-jén alakult meg 19 megyei közútkezelő és az Állami Műszaki és Információs Kht. (ÁKMI) összeolvadásából.

Üzemeltetés-fenntartási tevékenysége[szerkesztés]

A szervezet által végzett tevékenység kiterjed az országos közúthálózat és az autópályák üzemeltetési, fenntartási és karbantartási munkáira. Budapesti központi irányítással 19 megyében, 94 mérnökségen végzi közútkezelői munkáját.

Útellenőri szolgálat[szerkesztés]

A Magyar Közút Nonprofit Zrt. 24 órás útellenőri szolgálatot működtet. A szakemberek előírt rendszerességgel vizsgálják át az utakat és feljegyzéseket készítenek az úttest és burkolat hibáiról, azok helyéről.

Burkolathibák javítása, padkarendezés[szerkesztés]

A társaság munkatársai az útellenőrzések során feltárt hibákat a leghatékonyabb technológiával javítják és nagy figyelmet fordítanak a sérült, és így balesetveszélyes padkák javítására is.

Utak környezetének gondozása[szerkesztés]

Több mint 32 ezer kilométernyi országos közúthálózat fenntartójaként az ehhez tartozó több százmillió négyzetméternyi zöld terület ápolásáról is gondoskodik, többek között a forgalomra, közlekedőkre esetlegesen veszélyt jelentő fák kivágásáról, a parlagfű-mentesítésről, és az út menti fű kaszálásáról is.

Az utak téli hó és síkosság-mentesítése[szerkesztés]

A Magyar Közút számára a téli időszakban elsődleges prioritású a síkosság-mentesítés és a hóeltakarítás. A szélsőséges téli időjárási körülmények között a burkolathibák tömegesen is jelentkezhetnek, azok kijavítását e munkák szüneteiben az időjárás függvényében is végzik.

Forgalomtechnikai eszközök kihelyezése, javítása, cseréje[szerkesztés]

A biztonságos közlekedés érdekében különösen fontos a forgalmi táblák, jelzőlámpák, burkolatjelek jól láthatósága, kifogástalan állapota, hibátlan üzemeltetése.

Kerékpárút üzemeltetés[szerkesztés]

A Magyar Közút Nonprofit Zrt. útellenőrei rendszeresen ellenőrzik a kerékpárutakat a biztonságos és kulturált kerékpáros forgalom biztosítása érdekében. A kerékpáros útvonalak kezelése magában foglalja a kerékpárutak burkolatának ütemezett fenntartását (pl. kátyúzás, repedéskiöntés), a műtárgyak, tartozékok és egyéb kiegészítő létesítmények (pl. hidak, korlátok, pihenőhelyek) állapotának vizsgálatát, a kerékpárutak mentén elhelyezett táblák és egyéb jelzések láthatóságának, épségének és működésének biztosítását, szükség esetén ezek javítását és cseréjét, valamint az útburkolati jelek karbantartását.

Útinform[szerkesztés]

A Magyar Közút Nonprofit Zrt. Útinform osztálya az országos közúthálózatra vonatkozóan a közúti közlekedés folyamatosságát, biztonságát befolyásoló körülményekről, eseményekről szóló fontosabb információkat gyűjti. A beérkezett információk alapján számos csatornán keresztül tájékoztatják az autósokat mindenről, ami a közúti közlekedés folyamatosságát és biztonságát befolyásolja, a balesetektől kezdve a különféle korlátozásokon át, egészen az időjárás okozta akadályokig. Mivel az Útinform nemcsak a Magyar Közút szervezeti egysége, hanem az Innovációs és Technológiai Minisztérium Közlekedési Főügyelete is egyben, a jelentésre kötelezett eseményekről tájékoztatják az illetékes szaktárcát is.

Közúti szolgáltató tevékenység[szerkesztés]

Úthálózatvédelem[szerkesztés]

A cég egyik feladata az országos út- és hídvagyon védelme, megóvása. Ennek érdekében a társaság rendszeresen ellenőrzi az országhatáron és a belső mérőállomásokon átlépő tehergépjárművek tengelyterhelését, össztömegét és méretét, túlsúlydíjat szab ki, amennyiben valamelyik meghaladja a kiszabott határértékeket.

Országos Közúti Adatbank[szerkesztés]

Az Országos Közúti Adatbank célja, hogy az országos úthálózat állapotáról mindig naprakész információk álljanak rendelkezésre. Az osztály által felügyelt, saját fejlesztésű programrendszer révén az igénylők naprakész tájékoztatást kaphatnak az országos közúthálózat forgalmi, baleseti, valamint állapot adatairól.

Minőségellenőrzés[szerkesztés]

A Magyar Közút Nonprofit Zrt. minőségvizsgálati laboratóriumai látják el hazánk közúthálózatán a minőségvizsgálati feladatokat. Többek között a fenntartási, fejlesztési és beruházási munkák minőségét ellenőrzik több fázisban. Számos feladat közé tartozik a közútépítésben használt főbb alapanyagok, szerkezetek megfelelőségének rendszeres vizsgálata, a közúthálózat teherbírásméréseinek lebonyolítása és a síkosságmentesítő anyagok vizsgálata is.

Kiskőrösi Úttörténeti Múzeum[szerkesztés]

A Magyar Közút Nonprofit Zrt. kezelésében működik Közép-Európa legnagyobb úttörténeti múzeuma, amely Európa legnagyobb úthengergyűjteményének is helyet ad. A tárlat hazánkban egyedülálló, korszerűen kialakított, interaktív elemekkel színesített múzeum, amely az út- és hídépítés történetét a kezdetektől napjainkig bemutatja.

Jegyzetek[szerkesztés]


Források[szerkesztés]

www.kozut.hu

Magyar Közút cégprospektus 2019

További információk[szerkesztés]

www.kozut.hu

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]

Kiskőrösi Úttörténeti Múzeum

Innovációs és Technológiai Minisztérium