Ugrás a tartalomhoz

Szemcseeloszlás

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Porribot (vitalap | szerkesztései) végezte 2020. január 12., 13:41-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (Lásd még fejezetcím módosítás az ajánlás szerint AWB)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Számos anyagvizsgáló tudományág összetett anyagokat vizsgál. A földtanban, az építőanyag-iparban, a mezőgazdasági talajtanban és még sok más területen az összetett anyagok egyik jellemző paramétere a szemcseméret eloszlás, vagy röviden ’’’szemcseeloszlás’’’. A szemcseeloszlás a vizsgált anyagban a szemcsék méret szerinti eloszlását, vagyis a szemcseméret-tartományok részarányát jelenti (gyakran súly százalékban adják meg).

Jelentősége

[szerkesztés]

A különféle ipari folyamatokban, a mezőgazdasági termelésben, az anyagok tudományos meghatározásában szemcsékből összetett anyagokat használunk föl, vagy vizsgálunk. Az ilyen anyagok fizikai, kémiai, biológiai, vízgazdálkodási, tulajdonságai jelentős mértékben függenek a szemcseméret eloszlástól.

Éppen mert számos tudományág használja a szemcseeloszlást, (főleg a laza kőzetek jellemzésére), a méretskála egyes tartományainak elkülönítésére, egymástól sokszor igen eltérő szemcseméret-határokat használnak a kőzetek és talajképződmények elkülönítésére. Ennek következtében egyes szemcseméret intervallumokat másképpen neveznek meg és határoznak meg az egyes vizsgálati és alkalmazási területek.

Geológiai szemcseméret eloszlás

[szerkesztés]

A geológiai aprózódási folyamatban a homok, az iszap és az agyag azok a legismertebb anyagok, amelyek egyúttal szemcsenagysági fokozatokat is jelentenek.

Mezőgazdasági szemcseméret eloszlás

[szerkesztés]

Talajtani szemcseméret eloszlás

[szerkesztés]

A talajtani osztályozás ismert a leginkább: ebben a finom frakciótól a durvább felé haladva az agyag, iszap, homokliszt, finom(homok), közepes(homok), és durva(homok), meghatározási sort használják. Egy talaj szemcseméret eloszlásának meghatározására több vizsgálati módszert kidolgoztak. Ezek egyike a hidrométeres eljárás, melynél egy areométert (egy úszót) helyeznek a talajból készített szuszpenzióba. Az aerométer bemerülése függ a szuszpenzió átlagos sűrűségétől.

Néhány jellemző szemcseméret

[szerkesztés]
  • A homok szemcséi a 2 mm - 0,063 mm átmérő intervallumba (szemnagysági fokozatba) esnek.
  • Az iszap szemcséi a 0,063 mm - 0,002 mm átmérő intervallumba (szemnagysági fokozatba) esnek.
  • Az agyag szemcséi a 0,002 mm-nél kisebb szemnagysági fokozatba esnek.
  • A lösz szemcséi a 0,05 mm - 0,01 mm átmérő intervallumba esnek.

Hidrogeológiai és geotechnikai szemcseméret eloszlás

[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]

Irodalom

[szerkesztés]
  • Balogh K. és munkatársai (1991): Szedimentológia II. Akadémiai Kiadó, Budapest

Külső hivatkozások

[szerkesztés]