„Tombor Jenő” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
PityuBot (vitalap | szerkesztései)
a →‎Forrás: II. vh. --> Második vh.
BinBott (vitalap | szerkesztései)
a Honvédelmi Minisztérium linkelése
22. sor: 22. sor:


== Élete ==
== Élete ==
[[1899]]-ben végezte el a [[Ludovika Akadémia|Ludovika Akadémiát]]. Ezt követően tanulmányait a [[bécs]]i hadiiskolában folytatta. Az [[I. világháború]]ban a fronton szolgált, [[1918]]-ban már vezérkari alezredes volt. A [[Magyarországi Tanácsköztársaság|Tanácsköztársaság]] idején a hadügyi népbiztosság vezérkari főnöke volt. [[Stromfeld Aurél]]lal együtt szervezte meg a sikeres [[északi hadjárat]]ot. Még Tanácsköztársaság alatt letartóztatták és vádat emeltek ellene, de bűncselekmény hiányában a bíróság felmentette. Ennek ellenére a Honvédelmi Minisztérium nyugdíjazta.
[[1899]]-ben végezte el a [[Ludovika Akadémia|Ludovika Akadémiát]]. Ezt követően tanulmányait a [[bécs]]i hadiiskolában folytatta. Az [[I. világháború]]ban a fronton szolgált, [[1918]]-ban már vezérkari alezredes volt. A [[Magyarországi Tanácsköztársaság|Tanácsköztársaság]] idején a hadügyi népbiztosság vezérkari főnöke volt. [[Stromfeld Aurél]]lal együtt szervezte meg a sikeres [[északi hadjárat]]ot. Még Tanácsköztársaság alatt letartóztatták és vádat emeltek ellene, de bűncselekmény hiányában a bíróság felmentette. Ennek ellenére a [[Honvédelmi Minisztérium]] nyugdíjazta.


A kommunisták leverése után beiratkozott az egyetemre és megszerezte a gyógyszerészi és vegyészdoktori oklevelet. Az 1930-as években újságíró lett, többek között [[Bajcsy-Zsilinszky Endre]] lapjának, a ''Szabadság''nak volt a munkatársa. [[1945]]-ben felmentették minden ellene hozott intézkedés alól. Előbb vezérőrnagyi, majd vezérezredesi rangot kapott.
A kommunisták leverése után beiratkozott az egyetemre és megszerezte a gyógyszerészi és vegyészdoktori oklevelet. Az 1930-as években újságíró lett, többek között [[Bajcsy-Zsilinszky Endre]] lapjának, a ''Szabadság''nak volt a munkatársa. [[1945]]-ben felmentették minden ellene hozott intézkedés alól. Előbb vezérőrnagyi, majd vezérezredesi rangot kapott.

A lap 2010. december 18., 12:51-kori változata

Tombor Jenő
Születési névTombor Jenő Alfréd Elemér
Született1880. március 3.
Nyitra,
Meghalt1946. július 25.
Budapest,
SírhelyFiumei Úti Sírkert
Állampolgárságamagyar
Nemzetisége magyar
Rendfokozatavezérezredes
CsatáiI. világháború
IskoláiMagyar Királyi Honvéd Ludovika Akadémia
A Wikimédia Commons tartalmaz Tombor Jenő témájú médiaállományokat.

Tombor Jenő (Nyitra, 1880. március 3.Budapest, 1946. július 25.) magyar katonatiszt, honvédelmi miniszter.

Élete

1899-ben végezte el a Ludovika Akadémiát. Ezt követően tanulmányait a bécsi hadiiskolában folytatta. Az I. világháborúban a fronton szolgált, 1918-ban már vezérkari alezredes volt. A Tanácsköztársaság idején a hadügyi népbiztosság vezérkari főnöke volt. Stromfeld Auréllal együtt szervezte meg a sikeres északi hadjáratot. Még Tanácsköztársaság alatt letartóztatták és vádat emeltek ellene, de bűncselekmény hiányában a bíróság felmentette. Ennek ellenére a Honvédelmi Minisztérium nyugdíjazta.

A kommunisták leverése után beiratkozott az egyetemre és megszerezte a gyógyszerészi és vegyészdoktori oklevelet. Az 1930-as években újságíró lett, többek között Bajcsy-Zsilinszky Endre lapjának, a Szabadságnak volt a munkatársa. 1945-ben felmentették minden ellene hozott intézkedés alól. Előbb vezérőrnagyi, majd vezérezredesi rangot kapott.

1945 júniusában beválasztották az Ideiglenes Nemzetgyűlésbe, majd az 1945-ös választásokon a Kisgazdapárt országos listájáról ismét bejutott a parlamentbe, ahol november 15-étől haláláig honvédelmi miniszter a Tildy-kormányban.

Tombor Jenő sírja Budapesten. Kerepesi temető: 19-1-25.

Forrás

Életrajza a Netlexikonban.


Elődje:
{{{előző}}}
Honvédelmi miniszter
1945. november 15.1946. július 25.
Utódja:
{{{következő}}}