„Victor Horta” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Pasztillabot (vitalap | szerkesztései)
a Dátumkékítés és dátumtoldalékolás javítása
VolkovBot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő hozzáadása: hr:Victor Horta
68. sor: 68. sor:
[[gl:Victor Horta]]
[[gl:Victor Horta]]
[[he:ויקטור הורטה]]
[[he:ויקטור הורטה]]
[[hr:Victor Horta]]
[[it:Victor Horta]]
[[it:Victor Horta]]
[[ja:ヴィクトール・オルタ]]
[[ja:ヴィクトール・オルタ]]

A lap 2010. szeptember 21., 17:40-kori változata

Victor Horta (Gent, 1861. január 6.Brüsszel, 1947. szeptember 9.) belga építész, John Julius Norwich szerint „az európai Art Nouveau – kulcsfontosságú építésze”. A nevéhez kötődő brüsszeli Hotel Tassel (1892-3) révén elsőként vezette be az építészetbe bevezeti a dekoratív stílust.

Fájl:HORTAMUZEUM.JPG
a Horta Múzeum utcafrontja
Fájl:Bxlsecdistr.JPG
lakóház Brüsszel szecessziós városnegyedében
Fájl:Bxlsecdisthortakorul.JPG
lakóház a múzeum szomszédságában

Élete

Tizenkét évesen érezte meg először elhivatottságát az építészet iránt, amikor nagybátyjának építkezésén segédkezett. Gentben folytatott festészeti, textilművészeti és építészeti tanulmányokat. Ezeket félbehagyta, hogy belsőépítész lehessen, és Párizsba költözött, a Montmartre-ra. A feltörekvőfélben levő impresszionisták és pointilisták hatása alá került. Megragadta a fém és üveg használatának lehetősége.

Apja halálakor – 1880-ban – visszatért Belgiumba és Brüsszelbe költözött, hogy a Szépművészeti Akadémián tanuljon. Megházasodott és két lánya született.

Brüsszelben Paul Hankar barátsága ugyancsak az Art Nouveau (Szecesszió) felé irányítja. Kitűnő tanulmányai folytán Alphonse Balat professzor segédje lett, aki II. Lipót építésze volt. A laeken ikirályi üvegházat együttesen tervezték; ez egyben Horta első fém és üveg felhasználásával készült épülete.

1885-re Horta már egyedül dolgozott és három házat tervezett. Ezt követően mellőzte a helyi munkákat és a felsőbb köröknek, illetve nyilvános munkáknak szentelte magát, szobrokat és síremlékeket is beleértve.

Szerkesztéseinek középpontjában a finom görbületek álltak. Ezt nem művészi keresettségből, hanem szigorúan praktikus okokból tette.

Egy 1892-es kiállítás művészetében megérintette. Elfogadta Tassel professzor megbízását magánház építésére, melyet 1893-ban be is fejezett, a kiállítás minden ihletettségét beleépítve művébe. A belső fémváz kialakításában íves növényi formákat felhasználva megalkotta első Art Nouveau épületét. A bonyolult ornamentikát és a természetes fényt a kőhomlokzat mögé rejtette, hogy épülete illeszkedjen a szigorúbb szomszédos épületekhez.

Ez időszak alatt Horta nagy társasági életet élt, és csatlakozott a szabadkőművesség mozgalmához is. A brüsszeli Les Amis Philanthropes páholy tagja lett. Ez biztosította neki a megrendeléseket is 1893 után, mikor is házak és üzletek tervezésébe kezdett.

Miután nagy hírnévre tett szert munkáival, Hortát sok nagyszabású épület tervezésével bízták meg városszerte. Továbbfejlesztvén új építészeti stílusát megalkotta a Solvay Hotelt (1895-1900) és saját házát (1898). Fém- és kőhomlokzatai összetetszenek fém belsőépítészeti megoldásaival.

Amint az Art Nouveau stílus kiment a divatból, sok Horta házat lebontottak. Köztük a Maison du Peuple (1895-99) épületét (1965), melyet a Parti Ouvrier Belge progresszív párt részére emeltek annak idején. Mindezek ellenére sok Horta épület mai napig áll és látogatható. A legfontosabbak egyike a Maison Waucquez, melynek raktár funkciója van, és jelenleg a Belga Képregénymúzeum kap benne helyet. Négy magánházat (hotels) az UNESCO Világörökség részévé nyilvánítottak.

Victor Horta az Ixelles / Elsene temetőben nyugszik.

Főbb művei

  • Hôtel Tassel, Prof. Émile Tassel részére tervezte és építtette 1892-1893 között
  • Hôtel Solvay, 1895-1898 közt emeltek.
  • Hôtel van Eetvelde, 1895-1898
  • Maison, Atelier Horta – terv 1895, jelenleg a Horta Múzeum otthona
  • Temple Human Passions, Brüsszel, Parc du Cunquantenaire, 1889; Jef Lambeaux óriási domborművével
  • Maison Autrique, Schaerbeek-ben, 1893, ma múzeum
  • Hotel Frison, Brüsszel, 1894.
  • Tournai-i Szépművészeti Múzeum (Musée de Beaux-Arts Tournai)
  • Szépművészeti Palota, Brüsszel (Palais des Beaux-Arts /Paleis voor Schoone Kunsten)
  • Brüsszeli központi pályaudvar (Bruxelles-Central)

Lásd még

Külső hivatkozások