„Kispipa vendéglő (Miskolc)” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Új oldal, tartalma: „{{építés alatt}} {{épület infobox |pozíciós térkép = Miskolc }} A miskolci '''Kispipa vendéglő''' vagy '''Kispipa halászcsárda''' a Rákóczi Ferenc utca 4. szám alatt áll, a Sötétkapu közelében, a Művészetek Házával szemben. == Története == Az épület felépítésével kapcsolatban – iratok híján – több elképzelés is van. Komáromy József (muzeológus)|Komáromy József…”
Címke: tataroz vagy építés alatt sablon kihelyezve
(Nincs különbség)

A lap 2021. július 7., 20:00-kori változata

Kispipa vendéglő
TelepülésMiskolc
CímRákóczi Ferenc utca 4.
Hasznosítása
Felhasználási területház
Elhelyezkedése
Kispipa vendéglő (Miskolc)
Kispipa vendéglő
Kispipa vendéglő
Pozíció Miskolc térképén
é. sz. 48° 06′ 08″, k. h. 20° 46′ 53″Koordináták: é. sz. 48° 06′ 08″, k. h. 20° 46′ 53″
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Kispipa vendéglő témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A miskolci Kispipa vendéglő vagy Kispipa halászcsárda a Rákóczi Ferenc utca 4. szám alatt áll, a Sötétkapu közelében, a Művészetek Házával szemben.

Története

Az épület felépítésével kapcsolatban – iratok híján – több elképzelés is van. Komáromy József szerint a házat a 18. század vége felé Gerga György görög kereskedő. és talán üzlettársa, Pataki György építtette. Ezt igazolhatja az, hogy 1817-ben a ház tulajdonosaként özvegy Gerga Györgynét jegyezték. Genthon István szerint 1810 körül épült, ebben az esetben viszont nem köthető Gerga Györgyhöz, mert ő akkor már elhunyt. Dobrossy István szerint a régi térképeken az 1878-as miskolci árvíz után a házhely üresnek tűnik, így csakis ezt követően, a 19. század végén épülhetett eleve vendéglőnek, talán régi alapok felhasználásával. Építészeti stílusa is az 1890-es évekre utal. A vendéglő működtetése (talán építtetése is) 1899-től az elismert miskolci vendéglőshöz, Mayer József (1856–1939) nevéhez fűződik, a Kispipa név is reá utal, mert – a korabeli fényképek szerint – több mint egyméteres hosszúságú pipája volt. Mayer József már 18 évesen vezetett éttermet Diósgyőrben, majd kibérelte a Vasgyár összes vendéglőjét. A Kispipát a Polgári Egylethez kötődve nyitotta meg. Az éttermet a földszinten rendezték be, az emeleten a tulajdonos lakott.

Miskolcon az 1831-ben, Széchenyi István támogatásával megalakult Nemzeti Casinóból 1837-ben vált ki a városi iparosság néhány képviselője, és megalakították a Miskolczi Polgári Egyletet (később Miskolci Polgári Kaszinó). Az egylet a város több helyén tartotta összejöveteleit, mígnem Mayer József az egylet hivatalos vendéglőse nem lett. Mayer nemcsak vendéglős, de elismert bortermelő is volt, pincegazdaságának termékeit „Bodóvölgye" néven reklámozta. Húsz éven át volt elnöke, majd haláláig örökös díszelnöke a Borsod-Gömör-Kishont Vármegyei Vendéglősök, Korcsmárosok, Kávésok és Szállodások Egyesületének. Az egyesület a tulajdonos 1939-ben, 83 éves korában bekövetkezett halála után is még évekig a Kispipában tartotta összejöveteleit. Mayer Józsefet a mindszenti római katolikus temetőben helyezték végső nyugalomba.

A Kispipa az államosítás és a rendszerváltás után is változatlanul étteremként működik, ma Kispipa Halászcsárda néven. Hangulatos belső kiképzése mellett jellegzetes az előtte ekhós szekerekből kialakított terasz.

Leírása

Képek

Források

További információk