„Ballantine’s” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
→‎Változatai: frissítve
a aposztrófok javítva
1. sor: 1. sor:
[[Fájl:Ballantines logo.svg|300px|jobbra]]
[[Fájl:Ballantines logo.svg|300px|jobbra]]


A '''Ballantine's''' a [[Pernod Ricard]] egyik italmárkája, melynek kínálatába különböző [[skót whisky]]k és whisky alapú szeszesitalok tartoznak.
A '''Ballantine’s''' a [[Pernod Ricard]] egyik italmárkája, melynek kínálatába különböző [[skót whisky]]k és whisky alapú szeszesitalok tartoznak.


==Története==
==Története==
7. sor: 7. sor:
George Ballantine ([[1807]]-[[1891]]) 1827-ben alapította vállalkozását [[Edinburgh]]-ban. A fiai kezében tovább virágzó alkoholkereskedés [[1903]]-ban elnyerte a Royal Warrant kitüntető címet.
George Ballantine ([[1807]]-[[1891]]) 1827-ben alapította vállalkozását [[Edinburgh]]-ban. A fiai kezében tovább virágzó alkoholkereskedés [[1903]]-ban elnyerte a Royal Warrant kitüntető címet.


[[1919]]-ben a család eladta üzletét, az új tulajdonosok pedig sikeresen vették célba az [[Amerikai Egyesült Államok|USA]] piacait is. A szesztilalom dacára, az [[1930-as évek]] közepére már a Ballantine's-é volt a keleti part legjobb értékesítési hálózata. A [[1960|60]]-as években aztán a cég [[Európa|Európát]] is meghódította, a [[1970|70]]-es években pedig a keleti blokkban is a Ballantine's termékei voltak a legkeresettebb skót whiskyk. 2005-ben a Ballantine's a [[Pernod Ricard]] tulajdonába került.
[[1919]]-ben a család eladta üzletét, az új tulajdonosok pedig sikeresen vették célba az [[Amerikai Egyesült Államok|USA]] piacait is. A szesztilalom dacára, az [[1930-as évek]] közepére már a Ballantine’s-é volt a keleti part legjobb értékesítési hálózata. A [[1960|60]]-as években aztán a cég [[Európa|Európát]] is meghódította, a [[1970|70]]-es években pedig a keleti blokkban is a Ballantine’s termékei voltak a legkeresettebb skót whiskyk. 2005-ben a Ballantine’s a [[Pernod Ricard]] tulajdonába került.


A Ballantine's mára a világ legismertebb whiskymárkái közé tartozik.
A Ballantine’s mára a világ legismertebb whiskymárkái közé tartozik.


==Változatai==
==Változatai==
A Ballantine's italok három sorozatot alkotnak: skót [[kevert whisky]]k, skót házasítatlan [[malátawhisky]]k, illetve (ismeretlen fajtájú) skót whiskyből készült ízesített szeszesitalok.
A Ballantine’s italok három sorozatot alkotnak: skót [[kevert whisky]]k, skót házasítatlan [[malátawhisky]]k, illetve (ismeretlen fajtájú) skót whiskyből készült ízesített szeszesitalok.


=== Kevert whiskyk ===
=== Kevert whiskyk ===


*'''Ballantine's Finest:''' a jelenlegi kínálat legrégebbi darabja, melyet eredeti formájában 1910-ben hoztak forgalomba. Több, mint 40 különböző [[malátawhisky|maláta-]] és [[gabonawhisky]]ből keverik.
*'''Ballantine’s Finest:''' a jelenlegi kínálat legrégebbi darabja, melyet eredeti formájában 1910-ben hoztak forgalomba. Több, mint 40 különböző [[malátawhisky|maláta-]] és [[gabonawhisky]]ből keverik.
*'''Ballantine's 12 éves'''
*'''Ballantine’s 12 éves'''
*'''Ballantine's 17 éves'''
*'''Ballantine’s 17 éves'''
*'''Ballantine's 21 éves'''
*'''Ballantine’s 21 éves'''
*'''Ballantine's 30 éves'''
*'''Ballantine’s 30 éves'''
*'''Ballantine's 40 éves'''
*'''Ballantine’s 40 éves'''


A fentiek mellett rövidebb életű kísérleti vagy korlátozott kiadások is gyakran megjelennek.
A fentiek mellett rövidebb életű kísérleti vagy korlátozott kiadások is gyakran megjelennek.
27. sor: 27. sor:
=== Házasítatlan malátawhiskyk ===
=== Házasítatlan malátawhiskyk ===


A Pernod Ricard tulajdonában lévő lepárlók közül háromból házasítatlan [[malátawhisky]]t is palackoznak a Ballantine's márkanév alatt:
A Pernod Ricard tulajdonában lévő lepárlók közül háromból házasítatlan [[malátawhisky]]t is palackoznak a Ballantine’s márkanév alatt:


*'''Ballantine's 15 és 23 éves Glentauchers'''
*'''Ballantine’s 15 és 23 éves Glentauchers'''
*'''Ballantine's 15 éves Miltonduff'''
*'''Ballantine’s 15 éves Miltonduff'''
*'''Ballantine's 15 és 18 éves Glenburgie'''
*'''Ballantine’s 15 és 18 éves Glenburgie'''


=== Egyéb szeszesitalok ===
=== Egyéb szeszesitalok ===
A Ballantine's szeszesitalok whiskyből készülnek, de ízesítésük és/vagy alacsony alkoholtartalmuk miatt az Európai Unióban nem forgalmazhatók whisky néven,<ref>[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32008R0110:HU:NOT Az Európai Parlament és a Tanács 110/2008/EK rendelete (2008. január 15.) a szeszes italok meghatározásáról, megnevezéséről, kiszereléséről, címkézéséről és földrajzi árujelzőinek oltalmáról]</ref> így ''szeszes ital'' ''(spirit drink)'' elnevezéssel kerülnek forgalomba.
A Ballantine’s szeszesitalok whiskyből készülnek, de ízesítésük és/vagy alacsony alkoholtartalmuk miatt az Európai Unióban nem forgalmazhatók whisky néven,<ref>[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32008R0110:HU:NOT Az Európai Parlament és a Tanács 110/2008/EK rendelete (2008. január 15.) a szeszes italok meghatározásáról, megnevezéséről, kiszereléséről, címkézéséről és földrajzi árujelzőinek oltalmáról]</ref> így ''szeszes ital'' ''(spirit drink)'' elnevezéssel kerülnek forgalomba.


*'''Ballantine's Brasil:''' [[lime]]héjjal ízesített skót whiskyből, 35% alkohollal.
*'''Ballantine’s Brasil:''' [[lime]]héjjal ízesített skót whiskyből, 35% alkohollal.
*'''Ballantine's Passion:''' trópusi gyümölcsös ízesítésű skót whiskyből, 35% alkohollal.
*'''Ballantine’s Passion:''' trópusi gyümölcsös ízesítésű skót whiskyből, 35% alkohollal.
*'''Ballantine's Light:''' skót whiskyből 20% alkoholtartalomra hígítva
*'''Ballantine’s Light:''' skót whiskyből 20% alkoholtartalomra hígítva


==Források==
==Források==

A lap 2021. április 16., 12:29-kori változata

A Ballantine’s a Pernod Ricard egyik italmárkája, melynek kínálatába különböző skót whiskyk és whisky alapú szeszesitalok tartoznak.

Története

George Ballantine (1807-1891) 1827-ben alapította vállalkozását Edinburgh-ban. A fiai kezében tovább virágzó alkoholkereskedés 1903-ban elnyerte a Royal Warrant kitüntető címet.

1919-ben a család eladta üzletét, az új tulajdonosok pedig sikeresen vették célba az USA piacait is. A szesztilalom dacára, az 1930-as évek közepére már a Ballantine’s-é volt a keleti part legjobb értékesítési hálózata. A 60-as években aztán a cég Európát is meghódította, a 70-es években pedig a keleti blokkban is a Ballantine’s termékei voltak a legkeresettebb skót whiskyk. 2005-ben a Ballantine’s a Pernod Ricard tulajdonába került.

A Ballantine’s mára a világ legismertebb whiskymárkái közé tartozik.

Változatai

A Ballantine’s italok három sorozatot alkotnak: skót kevert whiskyk, skót házasítatlan malátawhiskyk, illetve (ismeretlen fajtájú) skót whiskyből készült ízesített szeszesitalok.

Kevert whiskyk

  • Ballantine’s Finest: a jelenlegi kínálat legrégebbi darabja, melyet eredeti formájában 1910-ben hoztak forgalomba. Több, mint 40 különböző maláta- és gabonawhiskyből keverik.
  • Ballantine’s 12 éves
  • Ballantine’s 17 éves
  • Ballantine’s 21 éves
  • Ballantine’s 30 éves
  • Ballantine’s 40 éves

A fentiek mellett rövidebb életű kísérleti vagy korlátozott kiadások is gyakran megjelennek.

Házasítatlan malátawhiskyk

A Pernod Ricard tulajdonában lévő lepárlók közül háromból házasítatlan malátawhiskyt is palackoznak a Ballantine’s márkanév alatt:

  • Ballantine’s 15 és 23 éves Glentauchers
  • Ballantine’s 15 éves Miltonduff
  • Ballantine’s 15 és 18 éves Glenburgie

Egyéb szeszesitalok

A Ballantine’s szeszesitalok whiskyből készülnek, de ízesítésük és/vagy alacsony alkoholtartalmuk miatt az Európai Unióban nem forgalmazhatók whisky néven,[1] így szeszes ital (spirit drink) elnevezéssel kerülnek forgalomba.

  • Ballantine’s Brasil: limehéjjal ízesített skót whiskyből, 35% alkohollal.
  • Ballantine’s Passion: trópusi gyümölcsös ízesítésű skót whiskyből, 35% alkohollal.
  • Ballantine’s Light: skót whiskyből 20% alkoholtartalomra hígítva

Források

További információk